REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Grzybobranie z góralską muzyką

Powiat

Gmina Długosiodła siedemnasty raz zaprosiła na Wielkie Grzybobranie. Poszukiwania grzybów rozpoczęto przed południem w okolicznych lasach. Przybyłych na imprezę kusiły nie tylko grzyby, ale także potrawy przygotowane przez koła gospodyń wiejskich, grupy nieformalne oraz koła łowieckie. Wieczorem publiczność do zabawy w góralskim stylu porwał zespół Baciary.

Galeria zdjęć


REKLAMA

15 września uczestnicy XVII Wielkiego Grzybobrania zebrali 52,47 kg grzybów. Podczas kilkugodzinnej wyprawy do lasu zawodnikom towarzyszyli leśnicy, przewodnicząc wyprawie po okolicznych terenach. Pomimo suszy, która dotknęła także lasy, uczestnikom grzybobrania towarzyszyły dobry humor.

- Pogoda jest taka, że na tę chwilę w lesie jest niewiele grzybów, ale my mamy dobrą rękę i zawsze po Grzybobraniu jest wysyp grzybów - podkreślił wójt gminy Stanisław Jastrzębski.

Po powrocie drużyn z lasu, gospodarze imprezy - wójt gminy Długosiodło oraz nadleśniczy Nadleśnictwa Wyszków Waldemar Wańczyk - oficjalnie otworzyli Grzybobranie.

- To wydarzenie poświęcone jest bogactwu, jakie oferują lasy. Lasy Państwowe udostępniają zasoby, nad którymi sprawują pieczę w imieniu całego społeczeństwa - zaznaczył nadleśniczy.

Głos zabrał także przybyły na uroczystość minister środowiska Henryk Kowalczyk:

- Bardzo cieszę się z tego, że Lasy Państwowe udostępniają las dla całej społeczności. Pełnią nie tylko funkcję gospodarczą, dostarczają drewno, ale też pełnią funkcję ochrony przyrody i społeczną. Gościnna gmina Długosiodło wspólnie z Lasami Państwowymi i Nadleśnictwem Wyszków zapraszają w każdej wolnej chwili na tereny leśne. To tam jest najczystsze powietrze, „fabryka” tlenu, można się tam zregenerować. Mam nadzieję, że Lasy Państwowe będą państwu służyć jeszcze przez wiele lat i nadal rozwijać lesistość. Powierzchnia lasów od wojny powiększyła się o ponad połowę - zaznaczył.

Na Grzybobraniu zjawił się także dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny.

- Lasy Państwowe są otwarte dla społeczeństwa. Od II wojny światowej przybyło nam 2,5 mln ha lasów. Rocznie wywozimy 1000 wagonów towarowych śmieci. Mam do Państwa prośbę, jeżeli będąc w lesie zobaczycie jakieś śmieci, zabierzcie je ze sobą. To niewiele a las będzie czystszy i jeszcze dostępniejszy dla wszystkich - zwrócił się do zebranych.

Wśród gości wydarzenia znaleźli się także wiceprezes Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Wiesław Leśniakiewicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie Anna Król, prezes fundacji My Obywatele Unii Europejskiej aktor Olgierd Łukaszewicz oraz marszałek Mazowsza Adam Struzik.

Po część oficjalnej na scenie zaprezentowały się dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Dalekiem. W tym samym czasie trwało oficjalne ważenie koszy z zebranymi grzybami. Tegoroczne podium zajęli:

Kategoria aktorzy:

I miejsce - Agata Załęcka, Dominika Gwit, Joanna Kupińska, Jakub Kwiatkowski - 7,01 kg

II miejsce - Marianna Zydek, Aleksandra Przesław, Krzysztof Chorodowski, Dawid Czupryński - 5,77 kg

Kategoria dziennikarze:

I miejsce - „Nowy Wyszkowiak” - 4,95 kg

II miejsce - Uniwersytet Jagielloński - 2,66 kg

III miejsce -  „Wyszkowiak” - 1,58 kg grzybów

Kategoria samorządowcy:

I miejsce -  Starostwo Powiatowe w Wyszkowie - 9,04 kg

II miejsce - Urząd Miejski w Wyszkowie - 8,57 kg

III miejsce - gmina Warszawa Natolin - 4,40 kg.

Goście przybyli na wydarzenie mogli skorzystać z bogatej oferty stoisk kulinarnych z regionalnymi potrawami przygotowanymi przez koła gospodyń wiejskich, grupy nieformalne oraz koła łowieckie. Można było skosztować potraw z dziczyzny, grzybów, a także pierogów, nalewek i ciast. Przy stoisku Lasów Państwowych najmłodsi uczestnicy imprezy mogli wziąć udział w konkursach z nagrodami, starszym rozdawano sadzonki. Przed sceną zaprezentowaną tresurę i niezwykłą inteligencję psów rasy Border Collie podczas pokazu Control Dog. W trakcie wydarzenia rozstrzygnięto także ogłoszone wcześniej konkursy kulinarne.

Konkurs na najlepszą potrawę z grzybami:

I miejsce - sołectwo Łączka (nadziewane ziemniaki)

II miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich z Sieczych (kaszotto z leśnymi grzybami)

III miejsce - sołectwo Stare Suski (zawijańca grzybowego)

Konkurs na najlepszą nalewkę:

I miejsce - Koło Łowieckie „Czajka” z Pułtuska (wiśniówka)

II miejsce - Monika Banaszek (nalewka z mirabelki)

III miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich z Sieczych (bukiet leśny)

Konkurs dla kół łowieckich na najlepszą potrawę z dziczyzny:

I miejsce - Koło Łowieckie „Lis” z Wyszkowa (zrazy z dzika i schab z dzika w chlebie zapiekanym)

II miejsce - Koło Łowieckie „Barbara” (roladki z dzika zawijane boczkiem w sosie borowikowym z plackami ziemniaczanymi i mini buraczkami karmelizowanym)

III miejsce - Koło Łowieckie „Bekas” (risotto z grzybami i comber z sarny)

Dużą popularnością cieszyły się zawody drwali i pokaz maszyn wielooperacyjnych. Najlepszymi drwalami zostali: Andrzej Rutkowski, Piotr Sowa i Andrzej Wiśniewski, wyróżnienie otrzymał Włodzimierz Samsel.

Jako pierwsi do wspólnej zabawy zaprosili autorzy hitu „Mama ostrzegała” - zespół Daj To Głośniej, na scenie pojawił się także zespół Demix. Wydarzeniem artystycznym imprezy był występ kabarecisty Grzegorza Halamy. Największym zaintresowaniem cieszył sie występ gwiazdy wieczoru - zespołu Baciary. Publiczności bardzo spodobały się góralskie piosenki oraz energia zespołu. Mieszkańcy i goście chętnie śpiewali i tańczyli wraz z zespołem. Nie chcąc wypuścić muzyków ze sceny, skuteczni namówili ich do bisów.

REKLAMA
Aleksandra Szulc

Udostępnij:


DługosiodłoGrzybobranieBaciarygrzyby

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Sprawy w urzędzie znów bezpośrednio
Chętnie bym przeczyta również, które szkoły i przedszkoka pracują, jak wygląda nauka, ile dzieci zgłosiło się do szkół.
Ania
Kanciasty wstęp do "okrągłego stołu" (video)
Wystarczy żeby wszyscy urzędnicy obniżyli sobie 20% z wynagrodzenia i nikt by nie stracił pracy w Wyszkowskich jednostkach Gminnych G.Nowosielski - 149,570,55 + nagroda - 410,18 A.Kowalewska - 117,358,67 zł Skarbnik - 152,384,21 zł Sekretarz - 143,187,98 zł Naczelnicy od 80,000,00 zł do 115, 660,54 zł Dyrektorzy od 100,000,00 zł do 120,000,00 zł Przyjmijmy 20% od 2,000,000,00 zł, daje nam kwotę 400,000,00 zł i nikt by nie musiał być zwolniony w gminnych placówkach. WYSTARCZY OSZCZĘDNOŚCI ZACZĄĆ OD SIEBIE
Weryfikacja

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

26
Wtorek
Maj 2020
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Eweliny, Jana, Pawła

REKLAMA

pl.jooble.org