REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

"Pokój TAK! Wojna NIE!". Wystawa i happening w plenerze

Miasto

Na placu Miejskim w Wyszkowie została otwarta nowa wystawa plenerowa „Wyszków czasów II wojny światowej”. Wydarzeniu towarzyszył happening historyczny oraz koncert patriotyczny.

Galeria zdjęć


REKLAMA

8 września na placu Miejskim w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej odsłonięto wystawę, prezentującą zdjęcia Wyszkowa z września 1939 roku. Wystawę przygotowała Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna. O genezie zdjęć i wojennym Wyszkowie opowiedział pracownik biblioteki Mirosław Powierza:

- Mam ten zaszczyt, że dziewiąta z kolei wystawa, którą przygotowałem pracując w Bibliotece, dotyczy 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, a konkretnie naszego miasta i tego, co uczynili z naszym miastem barbarzyńcy, atakując go z powietrza i lądu. 1 września wybuch wojny ominął Wyszków, choć pierwsze bomby spadły już na nadbużańskie Łęgi. 2 września bombardowany był już Wyszków, a największe z nich miały miejsce 5 września. Autor książki „Wrześniowe drogi” opisuje Wyszków jako jedną wielką kulę ognia. Wyszków był miastem bardzo ładnym, nieprawdą jest że był drewniany, a dachy były kryte słomą. Owszem były i takie budynki, ale w większości były tu budowle murowane. To wszystko zostało zniszczone. Najbardziej ucierpiało centrum.

Wystawa powstała dzięki zbiorom zgromadzonym w Bibliotece i darczyńcom.

- Mieszkańcy nie żałują nam swoich zdjęć i podczas zbiórek chętnie dzielą się z nami pamiątkami ze swoich szuflad - mówił Mirosław Powierza. - Większość tych fotografii to fotografie wykonane przez barbarzyńców. Niemcy fotografowali się na ruinach Wyszkowa i wysyłali te zdjęcia do swoich rodzin jako pamiątki z tego, co tu uczynili. Zdania na temat czemu Wyszków był tak zbombardowany są różne. Być może dlatego, że znajdowały się tu mosty, przez które można było szybko dojść i zdobyć Warszawę. Nie bombardowali mostów, a bombardowali przyczółki, żeby złamać wolę obrony. Dzisiaj jest ten szczególny dzień, 80 lat temu około godziny 18.00, polscy saperzy wysadzili oba mosty w powietrze. Pokrzyżowali tym plany Niemców na szybkie przedostanie się na drugą stronę rzeki - opowiadał.

Oprócz fotografii Wyszkowa na wystawie umieszczono także wspomnienia z początku wojny kilkuletnich wówczas mieszkańców miasta. Odsłonięciu wystawy towarzyszył koncert. Zebrani mogli wysłuchać utworów patriotycznych w wykonaniu Anny Nadwornej (solistki), Krzysztofa Ciupińskiego-Świątek (solisty) oraz Adama Sychowskiego (pianisty). Ponadto od godz. 11.00 uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 5 w Wyszkowie przeprowadzili happening historyczny w strojach z epoki. Dzieci pod opieką Krystyny Szczuki-Wiśniewskiej oraz Lucyny Wilczyńskiej rozdawały mieszkańcom wstążki patriotyczne oraz prezentowały banery „Pokój TAK! Wojna NIE!”, „Nigdy więcej wojny”.

REKLAMA

Aleksandra Szulc

Udostępnij:


plac MiejskiBiblioteka Miejskawystawa plenerowakoncert patriotycznyII Wojna ŚwiatowaSzkoła Podstawowa nr 5

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

23
Środa
Październik 2019
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Edwarda, Marleny, Seweryna

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org