REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

"Pokój TAK! Wojna NIE!". Wystawa i happening w plenerze

Miasto

Na placu Miejskim w Wyszkowie została otwarta nowa wystawa plenerowa „Wyszków czasów II wojny światowej”. Wydarzeniu towarzyszył happening historyczny oraz koncert patriotyczny.

Galeria zdjęć


REKLAMA

8 września na placu Miejskim w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej odsłonięto wystawę, prezentującą zdjęcia Wyszkowa z września 1939 roku. Wystawę przygotowała Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna. O genezie zdjęć i wojennym Wyszkowie opowiedział pracownik biblioteki Mirosław Powierza:

- Mam ten zaszczyt, że dziewiąta z kolei wystawa, którą przygotowałem pracując w Bibliotece, dotyczy 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, a konkretnie naszego miasta i tego, co uczynili z naszym miastem barbarzyńcy, atakując go z powietrza i lądu. 1 września wybuch wojny ominął Wyszków, choć pierwsze bomby spadły już na nadbużańskie Łęgi. 2 września bombardowany był już Wyszków, a największe z nich miały miejsce 5 września. Autor książki „Wrześniowe drogi” opisuje Wyszków jako jedną wielką kulę ognia. Wyszków był miastem bardzo ładnym, nieprawdą jest że był drewniany, a dachy były kryte słomą. Owszem były i takie budynki, ale w większości były tu budowle murowane. To wszystko zostało zniszczone. Najbardziej ucierpiało centrum.

Wystawa powstała dzięki zbiorom zgromadzonym w Bibliotece i darczyńcom.

- Mieszkańcy nie żałują nam swoich zdjęć i podczas zbiórek chętnie dzielą się z nami pamiątkami ze swoich szuflad - mówił Mirosław Powierza. - Większość tych fotografii to fotografie wykonane przez barbarzyńców. Niemcy fotografowali się na ruinach Wyszkowa i wysyłali te zdjęcia do swoich rodzin jako pamiątki z tego, co tu uczynili. Zdania na temat czemu Wyszków był tak zbombardowany są różne. Być może dlatego, że znajdowały się tu mosty, przez które można było szybko dojść i zdobyć Warszawę. Nie bombardowali mostów, a bombardowali przyczółki, żeby złamać wolę obrony. Dzisiaj jest ten szczególny dzień, 80 lat temu około godziny 18.00, polscy saperzy wysadzili oba mosty w powietrze. Pokrzyżowali tym plany Niemców na szybkie przedostanie się na drugą stronę rzeki - opowiadał.

Oprócz fotografii Wyszkowa na wystawie umieszczono także wspomnienia z początku wojny kilkuletnich wówczas mieszkańców miasta. Odsłonięciu wystawy towarzyszył koncert. Zebrani mogli wysłuchać utworów patriotycznych w wykonaniu Anny Nadwornej (solistki), Krzysztofa Ciupińskiego-Świątek (solisty) oraz Adama Sychowskiego (pianisty). Ponadto od godz. 11.00 uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 5 w Wyszkowie przeprowadzili happening historyczny w strojach z epoki. Dzieci pod opieką Krystyny Szczuki-Wiśniewskiej oraz Lucyny Wilczyńskiej rozdawały mieszkańcom wstążki patriotyczne oraz prezentowały banery „Pokój TAK! Wojna NIE!”, „Nigdy więcej wojny”.

REKLAMA

Aleksandra Szulc

Udostępnij:


plac MiejskiBiblioteka Miejskawystawa plenerowakoncert patriotycznyII Wojna ŚwiatowaSzkoła Podstawowa nr 5

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Wybory prezydenckie: wyniki z gmin powiatu wyszkowskiego
A ja i tak zagłosuje na Andrzeja, wieś nie wieś. Wszyscy jesteście ze wsi im głupszy tam wyżej łeb zadziera. Wszystkim baranom sie wydaje że jak ktoś im powiedział ze PełO to partia ludzi wykształconych i inteligentnych to każdy baran chce być "mądry: nawet wbrew sobie i swoim przekonaniom. Czy naprawdę ta pseudo miejska inteligencja nie widzi co się w kraju dzieje. Ja się pytam, skoro teraz jest rozdawnictwo to jak nazwać wcześniejsze poczynania. "pieniędzy nie ma nie było i nie będzie" i gdzie one były ? Inteligencja - :) - doczytaj o ułaskawieniu a nie piszesz głupoty wyrwane z kontekstu.
wwy
Koronawirus. Ponad dwieście osób w kwarantannie
prawda boli? czyżby właściciel "salonu"?
jeszcze zdrowy
Zarzuty za groźby
Jestem z Warszawy, zamieszkałem na wsi. I na pewno nie zagłosuję na człowieka Merkelowej. Zastanówcie się, komu warszawski ratusz sprzedał spółki miejskie.
Owszem
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

10
Piątek
Lipiec 2020
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Filipa, Sylwany, Witalisa

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA