REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Czas nowych wyzwań. Inauguracja roku szkolnego 2019/20 w Wyszkowie

Nauka

Nowe programy nauczania, podstawy programowe, nowi nauczyciele, nowa organizacja pracy szkół w nowych warunkach wynikających z reformy - to trudna rzeczywistość, z jaką muszą się zmierzyć szkoły. 2 września podczas inauguracji nowego roku szkolnego odwiedziliśmy I LO oraz Szkołę Podstawową nr 1 w Wyszkowie. Dyrektorzy zapewnili, że mimo trudności dopełnią wszelkich starań, aby proces edukacyjny i wychowawczy przebiegał bez zakłóceń, a współpraca na linii szkoła - uczniowie - rodzice układała się wzorcowo.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Bez wątpienia ten rok nie będzie należał do łatwych w oświacie. Zmiany spowodowane reformą systemu edukacji wymusiły na szkołach konieczność reorganizacji na wielu obszarach. Nie sposób było nie odnieść się do tego podczas rozpoczęcia nowego roku szkolnego, co uczyniły w swoich wystąpieniach zarówno dyrektor I LO Dorota Piotrowicz, jak i dyrektor SP nr 1 Hanna Dziubiel. Ich szkoły dzielą los tysięcy placówek w całej Polsce. 

W klasach I i VII szkół podstawowych wejdzie w życie nowa podstawa programowa. Nauczyciele - we wszystkich pionach nauczania - w rozpoczętym roku szkolnym będą kładki nacisk na wychowanie patriotyczne, edukację matematyczną, wdrażanie nowych technologii. Takie są zalecenia i oczekiwania ministerstwa edukacji. Dało się zauważyć w szkołach już 2 września, gdy podczas apeli wspominano 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W SP nr 1 Amelia Andrzejewska wykonała piękny utwór patriotyczny. 

- 80 lat temu był taki sam wrzesień i wasi rówieśnicy tak samo przygotowywali się do pójścia do szkoły, ale nie było im to dane. Wybuchła wojna i nawet nie wiedzieli, że najbliższe pięć lat będzie czasem obawy, lęku o życie. Rozmawiajcie o tym ze swoimi dziadkami, rodzicami, to bardzo ważne - mówiła Hanna Dziubiel.

W roku szkolnym 2019/20 w SP nr 1 uczyć się będzie około 700 uczniów, więcej niż przed rokiem. Warunki lokalowe są trudne, szkoła pracuje na dwie zmiany, a dodatkowo wspomaga się pomieszczeniami wynajmowanymi w pobliskiej plebanii parafii pw. św. Wojciecha. Z problemami lokalowymi muszą się zmierzyć także szkoły średnie. W I LO lekcje będą się odbywały nie tylko w salach lekcyjnych, ale także na holu czy w pomieszczeniach internatu. Np. Zespół Szkół nr 3 zawarł porozumienie, na mocy którego będzie wynajmował pomieszczenia lekcyjne w SP nr 4. To fakt rozpoczęcia nauki w szkołach średnich przez podwójny rocznik absolwentów - jednocześnie gimnazjów i szkół podstawowych nowego typu - wymusił tego typu zmiany organizacyjne. Dla przykładu, w I LO powstało 11 nowych oddziałów klas pierwszych - to tyle, ile dotychczas funkcjonowało w całej szkole. 

- Będzie trochę trudniej pracować, ale przy odpowiedniej organizacji i zdyscyplinowaniu damy radę. Nasza szkoła będzie pracować na jedną zmianę - podkreślała w I LO dyrektor Dorota Piotrowicz.  

Wyraziła nadzieję, że "wkrótce uczniowie potwierdzą, że szkoła, którą wybrali, daje im możliwości rozwoju".

- To szkoła z dużym potencjałem, ale trzeba włożyć pracę, by te możliwości wykorzystać - podkreśliła. 

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


rok szkolny 2019/20nowy rok szkolnyszkołaWyszków

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Wybory prezydenckie: wyniki z gmin powiatu wyszkowskiego
A ja i tak zagłosuje na Andrzeja, wieś nie wieś. Wszyscy jesteście ze wsi im głupszy tam wyżej łeb zadziera. Wszystkim baranom sie wydaje że jak ktoś im powiedział ze PełO to partia ludzi wykształconych i inteligentnych to każdy baran chce być "mądry: nawet wbrew sobie i swoim przekonaniom. Czy naprawdę ta pseudo miejska inteligencja nie widzi co się w kraju dzieje. Ja się pytam, skoro teraz jest rozdawnictwo to jak nazwać wcześniejsze poczynania. "pieniędzy nie ma nie było i nie będzie" i gdzie one były ? Inteligencja - :) - doczytaj o ułaskawieniu a nie piszesz głupoty wyrwane z kontekstu.
wwy
Koronawirus. Ponad dwieście osób w kwarantannie
prawda boli? czyżby właściciel "salonu"?
jeszcze zdrowy
Zarzuty za groźby
Jestem z Warszawy, zamieszkałem na wsi. I na pewno nie zagłosuję na człowieka Merkelowej. Zastanówcie się, komu warszawski ratusz sprzedał spółki miejskie.
Owszem
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

10
Piątek
Lipiec 2020
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Filipa, Sylwany, Witalisa

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA