REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Czas nowych wyzwań. Inauguracja roku szkolnego 2019/20 w Wyszkowie

Nauka

Nowe programy nauczania, podstawy programowe, nowi nauczyciele, nowa organizacja pracy szkół w nowych warunkach wynikających z reformy - to trudna rzeczywistość, z jaką muszą się zmierzyć szkoły. 2 września podczas inauguracji nowego roku szkolnego odwiedziliśmy I LO oraz Szkołę Podstawową nr 1 w Wyszkowie. Dyrektorzy zapewnili, że mimo trudności dopełnią wszelkich starań, aby proces edukacyjny i wychowawczy przebiegał bez zakłóceń, a współpraca na linii szkoła - uczniowie - rodzice układała się wzorcowo.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Bez wątpienia ten rok nie będzie należał do łatwych w oświacie. Zmiany spowodowane reformą systemu edukacji wymusiły na szkołach konieczność reorganizacji na wielu obszarach. Nie sposób było nie odnieść się do tego podczas rozpoczęcia nowego roku szkolnego, co uczyniły w swoich wystąpieniach zarówno dyrektor I LO Dorota Piotrowicz, jak i dyrektor SP nr 1 Hanna Dziubiel. Ich szkoły dzielą los tysięcy placówek w całej Polsce. 

W klasach I i VII szkół podstawowych wejdzie w życie nowa podstawa programowa. Nauczyciele - we wszystkich pionach nauczania - w rozpoczętym roku szkolnym będą kładki nacisk na wychowanie patriotyczne, edukację matematyczną, wdrażanie nowych technologii. Takie są zalecenia i oczekiwania ministerstwa edukacji. Dało się zauważyć w szkołach już 2 września, gdy podczas apeli wspominano 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W SP nr 1 Amelia Andrzejewska wykonała piękny utwór patriotyczny. 

- 80 lat temu był taki sam wrzesień i wasi rówieśnicy tak samo przygotowywali się do pójścia do szkoły, ale nie było im to dane. Wybuchła wojna i nawet nie wiedzieli, że najbliższe pięć lat będzie czasem obawy, lęku o życie. Rozmawiajcie o tym ze swoimi dziadkami, rodzicami, to bardzo ważne - mówiła Hanna Dziubiel.

W roku szkolnym 2019/20 w SP nr 1 uczyć się będzie około 700 uczniów, więcej niż przed rokiem. Warunki lokalowe są trudne, szkoła pracuje na dwie zmiany, a dodatkowo wspomaga się pomieszczeniami wynajmowanymi w pobliskiej plebanii parafii pw. św. Wojciecha. Z problemami lokalowymi muszą się zmierzyć także szkoły średnie. W I LO lekcje będą się odbywały nie tylko w salach lekcyjnych, ale także na holu czy w pomieszczeniach internatu. Np. Zespół Szkół nr 3 zawarł porozumienie, na mocy którego będzie wynajmował pomieszczenia lekcyjne w SP nr 4. To fakt rozpoczęcia nauki w szkołach średnich przez podwójny rocznik absolwentów - jednocześnie gimnazjów i szkół podstawowych nowego typu - wymusił tego typu zmiany organizacyjne. Dla przykładu, w I LO powstało 11 nowych oddziałów klas pierwszych - to tyle, ile dotychczas funkcjonowało w całej szkole. 

- Będzie trochę trudniej pracować, ale przy odpowiedniej organizacji i zdyscyplinowaniu damy radę. Nasza szkoła będzie pracować na jedną zmianę - podkreślała w I LO dyrektor Dorota Piotrowicz.  

Wyraziła nadzieję, że "wkrótce uczniowie potwierdzą, że szkoła, którą wybrali, daje im możliwości rozwoju".

- To szkoła z dużym potencjałem, ale trzeba włożyć pracę, by te możliwości wykorzystać - podkreśliła. 

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


rok szkolny 2019/20nowy rok szkolnyszkołaWyszków

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

23
Środa
Październik 2019
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Edwarda, Marleny, Seweryna

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org