REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Uczniowie "Kochanowskiego" powitali rok szkolny z Mickiewiczem

Nauka

2 września w Zespole Szkół nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie był dniem szczególnym. Oprócz inauguracji roku szkolnego, odbyły się także obchody  15 - lecia istnienia placówki, połączone z podziękowaniem za wieloletnią pracę odchodzącej na emeryturę  dyrektor Elżbiecie Michalik. Jej stanowisko przejmie dotychczasowy wicedyrektor Adam Mickiewicz. Rok szkolny w "Kochanowskim" rozpoczęło ponad 760 uczniów w 28 oddziałach, w tym 360 pierwszoklasistów z „podwójnego rocznika”.

Galeria zdjęć


REKLAMA

- Cieszą mnie wasze uśmiechnięte twarze i to że wyglądacie na wypoczętych. Wierzę, że pełni pozytywnej energii, wakacyjnych wrażeń, z wielką ochotą przystąpicie do zdobywania wiedzy. Mam nadzieję, że macie mocne postanowienie, by uczyć się, co pomoże Wam w realizacji swoich marzeń - witał uczniów wicedyrektor ZS nr 3 Jerzy Sasin. - 15 lat temu został powołany do istnienia Zespół Szkół nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie, który dzisiaj jest najmłodszą wyszkowską szkołą ponadpodstawową, ale z dumą i całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, ze również dziś najlepszą szkołą - mówił.

Inauguracji roku szkolnego dokonał nowy dyrektor szkoły Adam Mickiewicz.

- Chcielibyśmy dziś zaznaczyć maleńki jubileusz, to jest 15 - lecie Zespołu Szkół nr 3. Wielu z nas, nauczycieli o większym stażu, pomięta moment inauguracji nowej szkoły dziennej, którą właśnie przed piętnastu laty wydzielono ze struktur Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wyszkowie. A teraz pozwolicie, że powiem parę słów wyjaśnienia, dlaczego właśnie akurat ja staję przed wami w tym momencie uroczystości. Na ostatnim naszym spotkaniu w czerwcu pani Elżbieta Michalik ogłosiła swoje odejście na emeryturę po 15 latach pracy jako dyrektor Zespołu Szkół nr 3. Poinformowała również, że to właśnie ja – w wyniku skomplikowanej procedury konkursowej – zostałem wybrany na to stanowisko. Dla mnie osobiście jest to wielkie wyróżnienie i zaszczyt, pewnie największy, jakiego doświadczyłem w moim długim już życiu i w ciągu prawie 30 lat służby nauczycielskiej. Zabrzmi to pewnie trochę zbyt górnolotnie, ale pełnienie funkcji dyrektora będę starał się traktować właśnie jako służbę - na rzecz was, uczniowie i rodzice oraz nauczyciele i pracownicy, dla dobra szkoły i całego systemu edukacji w naszym kraju. Proszę wszystkich was o wsparcie duchowe, a jeśli ktoś ma taką „opcję” – również o modlitwę. W zamian, ze swojej strony zapewniam o własnym duchowym wsparciu wszystkich i każdego z was. Dyrektor jest silny życzliwością i energią swych podopiecznych i pracowników. Wiem, że niełatwą mam rolę, bo obejmuję stanowisko po pani dyrektor Elżbiecie Michalik, która odznaczała się bezgranicznym zaangażowaniem w życie szkoły. Cieszę się, że dziś będziemy mieli sposobność, by raz jeszcze podziękować jej za to. Osobiście już miałem i jeszcze dziś będę miał możliwość wyrazić jej swoją wdzięczność i uznanie.  Jednocześnie z przyjemnością informuję, że pani Michalik pozostaje w szkole jako nauczyciel.

Adam Mickiewicz wspomniał inne budujące przykłady sprawowania funkcji dyrektorskiej, do których chciałby nawiązać: (nieżyjących już) Ryszard Marciniak (dyrektor CKU w latach 1982 - 2007), Henryk Jezierski, Marzanna Kowalczyk i Józef Bułatowicz (dyrektor wyszkowskiego LO w latach 80.), u których zauważył poświęcenie dla szkoły, energię w działaniu, otwartość na nowe wyzwania, stanowczość, ale i serdeczność dla młodzieży uczącej się.

- Mam jednak świadomość, że nawiązując do tych wzorców, muszę pamiętać o własnej wrażliwości i predyspozycjach, ale też o ograniczeniach i słabościach. Swoje plany i zamierzenia na najbliższy czas bardziej szczegółowo przedstawię na forum Rady Pedagogicznej oraz Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, a teraz powtórzę słowa, które sformułowałem w ramach ubiegania się o stanowisko dyrektora: "Moim marzeniem jest szkoła otwarta dla wszystkich, budująca mosty między ludźmi, środowiskami i instytucjami, wspierająca słabszych, ale też uzdolnionych, wrażliwa na ludzkie potrzeby, ale też potrafiąca mobilizować uczniów i nauczycieli do twórczego działania. Mam nadzieję, że dane mi będzie rozwijać i wzmacniać to, co szczególnie wyróżniało dotąd szkołę: serdeczność i otwartość nauczycieli i dyrekcji w podejściu do uczniów oraz rodziców, atmosfera zgody i współdziałania wśród nauczycieli i pracowników, poczucie bezpieczeństwa uczniów na terenie szkoły, otwartość na potrzeby młodzieży, bezstronność ideologiczna, prowadzenie działalności wolontariackiej.

Adam Mickiewicz dziękował za ciepłe słowa pod jego adresem po wygranym konkursie.

- Osobiście doświadczyłem w ostatnim czasie niespodziewanie wielu wyrazów życzliwości i wsparcia ze strony koleżanek i kolegów nauczycieli i pracowników oraz uczniów i absolwentów, za co dziś publicznie dziękuję. Szczególnie ujmujące były dla mnie informacje o sygnałach sympatii w mediach społecznościowych, choć osobiście nie jestem osobą aktywną na tym forum. Wobec tak licznie zgromadzonego dziś gremium, nie mogę obiecać jednak dwóch rzeczy, tj. że zawsze będę nosił krawat i że nigdy nie będę jeździł rowerem do szkoły - powiedział żartobliwie nowy dyrektor. 

Zwrócił się również do młodzieży z klas pierwszych:

- Największe ukłony kierujemy do was, uczniowie klas pierwszych. Drodzy pierwszoklasiści, jest was ogółem 360 osób w 12 oddziałach. Bardzo cieszymy się, że mając bogatą ofertę edukacyjną, wybraliście właśnie naszą szkołę i ufamy, że kolejne trzy, cztery lub pięć lat spędzone w niej będą dla was okresem rozwoju i twórczej pracy. Wyrażam nadzieję, że swoją młodością, energią i pomysłowością wniesiecie powiew świeżości do naszej szkoły, ale liczę na to, że przyjmiecie i rozwiniecie to, co dobre w naszej szkole, na co pracowały kolejne roczniki uczniów Zespołu Szkół nr 3 a wcześniej CKU w Wyszkowie - mówił.

Podkreślał, że jeszcze jedną historyczną okolicznością jest rozpoczęcie działalności przez 4-letnie liceum ogólnokształcące i 5-letnie technikum dla absolwentów szkoły podstawowej. Od tej chwili oddziały pogimnazjalne, czyli 3-letnie LO i 4-letnie technikum funkcjonują w ramach tych nowo powstałych szkół ponadpodstawowych. Zatem od teraz reforma systemu oświaty zadekretowana w 2016 roku na dobre wchodzi do Zespołu Szkół nr 3. Poważną nowością w funkcjonowaniu szkoły będzie uruchomienie zajęć w nowej lokalizacji. 

- Musicie od teraz zapamiętać jeszcze jeden adres, oprócz Matejki 9, także adres SP nr 4 w Wyszkowie przy ul. Sowińskiego 55. Już wiecie, że nie bylibyśmy w stanie zmieścić się w dotychczasowym budynku, pracując na jedną zmianę, stąd decyzja - przy zgodzie władz gminy Wyszków i samorządu województwa mazowieckiego – o wynajmie sześciu sal lekcyjnych w SP nr 4. Udające się tam oddziały spędzą tam cały dzień, a na lekcje dochodzić do was będą nauczyciele. Należy wyrazić nadzieję, że plany rozbudowy budynku szkoły, realizowane przez CKU w Wyszkowie, zakładające powstanie nowego czterokondygnacyjnego segmentu oraz nadbudowę nad najniższą częścią budynku, zostaną zrealizowane i będziemy mogli w niedługim czasie wszyscy spotykać się i uczyć w jednym obiekcie - mówił.

Rys historyczny szkoły przedstawiła Grażyna Witkowska.

-  Zespól Szkół nr 3 w Wyszkowie powstał w 2004 roku, gdy wyłoniono szkołę dzienną ze sruktur Centrum Kształcenia Ustawicznego. Nadal jednak obydwie szkoły łączy wspólnie użytkowany kompleks budynków przy ulicy Matejki 9. Od początku istnienia Zespołem Szkół nr 3 kierowała pani dyrektor Elżbieta Michalik. W życiu naszej placówki szczególnym wydarzeniam było nadanie szkole imienia Jana Kochanowskiego i przyjęcie sztandaru. Wielkim ułatwieniem pracy było oddanie w roku 2010 hali widowiskowo - sportowej. Polepszyły się warunki prowadzenia zajęć wychowania fizycznego. Uczniowie naszej szkoły odnoszą znaczące sukcesy sportowe, nie tylko w powiecie, ale również w  województwie. Został nawet utworzony kierunek kształcenia o profilu spotrowym - mówiła.

W nowym roku szkolnym nastąpiły także inne zmiany kadrowe. Od początku września nowym wicedyrektorem ZS nr 3 jest Elwira Sawicz-Bakuła, natomiast kierownikiem szkolenia praktycznego również w randze wicedyrektora jest Grażyna Witkowska. W bieżącym roku szkolnym są także nauczyciele, którzy rozpoczynają pracę w szkole w pełnym wymiarze godzin (do tej pory pracowali na części etatu) są to: Grażyna Cholewińska (geografia), Tomasz Jaszkowski (historia), Agnieszka Michalik (j. polski), Piotr Nida (w- f), Wioletta Zylbert-Malinowska (matematyka) i Magdalena Kozon (j.angielski). W szkole powitano także znaczną liczbę zupełnie nowych osób, które rozpoczną swoją przygodę z ZS nr 3. W pełnym wymiarze etatu pracować będą: Sławomir Sobolewski (j. niemiecki), Monika Orłowska - Więch (j.angielski) i Katarzyna Zarzycka (j. niemiecki). Na części etatu pracować będą: Ewa Chołyst-Rapacz (muzyka), Dorota Jaszkowska (j. angielski), Michał Kiejda (przedm. inf.), Aleksandra Lange (w-f), Olga Mitłosz (j. angielski), Krzysztof Ogrodziński (w-f), Ewelina Szczerba (przedm. ekon.), Radosław Szwed (j. angielski) i Arkadiusz Wilczyński (przedm. inf.).

Korzystając z okazji wręczono również statuetki dla laureatów najlepszych wyników egzaminu maturalnego w szkole, a są nimi: Natalia Jarosik – mistrzyni słowa – najlepszy wynik z języka polskiego poziom rozszerzony; Jakub Ponichtera – uzyskał najlepszy wynik z języka angielskiego poziom podstawowy; Jakub Siedlecki – uzyskał najlepszy wynik z języka niemieckiego poziom rozszerzony; Tomasz Soszka – najlepszy wynik w kl. 4TI oraz języka angielskiego poziom podstawowy; Aneta Żurawska – uzyskała najlepszy wynik z  języka polskiego poziom podstawowy; Julia Jakacka – uzyskała najlepszy wynik z  języka rosyjskiego poziom podstawowy; Mateusz Twardowski – uzyskał najlepszy wynik z matematyki poziom rozszerzony; Dorota Sobotka – 100% wynik z matematyki poziom podstawowy; Daniel Greloch – 100% wynik z matematyki poziom podstawowy; Patryk Mróz – 100% wynik z matematyki poziom podstawowy + mistrz tech.; Piotr Kmiołek – w kl. 3LOI; Magdalena Godlewska – w kl. 3LOL ; Sylwia Książek – w kl. 3LOE ; Patrycja Zakrzewska – w kl. 3LZA ; Weronika Rowińska – w kl. 3LZB; Ilona Jechna – w kl. 4TE; Karolina Kownacka – w Liceum Ogólnokształcącym. Przyznano także nagrodę pieniężną w wysokości 1000 zł za najlepszy wynik na egzaminie maturalnym z języka angielskiego (poziom podstawowy i rozszerzony) Jakubowi Grodzickiemu. Nagrodę ufundowała firma Quad Graphics, a czek wręczył prezes Jakub Dyląg.

Pierwszy dzień szkoły był także okazją do uroczystego pożegnania odchodzącej na emeryturę dyrektor Elżbiety Michalik, która odebrała wiele podziękowań oraz upominków. 

- Droga Elu, 15 lat, jakie spędziliśmy w tej szkole, to niespełna połowa naszej wspólnej drogi zawodowej. Pamiętam mój pierwszy dzień w pracy, wówczas w CKU, kiedy z ogromną życzliwością i ciepłem wprowadziłaś mnie w świat pokoju nauczycielskiego, co było wtedy dla mnie bardzo ważne. Potem zarówno w szkole dziennej jak i zaocznej miałem przyjemność, podkreślam przyjemność, prowadzić wspólnie z Tobą zajęcia w klasach i semestrach rolniczych. Pracując u Twego boku jako zastępca, z satysfakcją powiem, że miałem takiego zwierzchnika ja Ty. Od Ciebie miałem okazję uczyć się pracy, życia, budowania relacji z ludźmi i tego jak być szczęśliwym. Mimo często pojawiających się problemów, zawsze byłaś uśmiechnięta i z bojowym nastawieniem mówiłaś do nas swoich zastępców: „Chłopaki, nie przejmujcie się, damy radę” i dzięki temu dawaliśmy zawsze radę. Za to, że byłaś wzorem koleżanki, przyjaciółki, dyrektora, nauczyciela dla uczniów ale i dla nauczycieli a przede wszystkim człowiekiem przez wielkie „C” - chcę dzisiaj serdecznie Ci podziękować i życzyć, abyś nadal żyła pełnią życia, realizowała swoje marzenia i była po prostu szczęśliwa - życzyli dyrektorzy Adam Mickiewicz i Jerzy Sasin.

Wyrazy uznania przekazali także rodzice uczniów na czele z Sylwestrem Grodzkim. W imieniu uczniów podziękowania przekazali Maria Najmoła oraz Mateusz Wiśniewski, a także przedstawicielka CKU Luiza Truchel dołączyła do podziękowań. W imieniu nauczycieli życzenia przekazała Elwira Sawicz-Bakuła. Życzenia i błogosławieństwo dla ustępującej dyrektor przygotował również proposzcz parafii św. Idziego dr kan. Zdzisław Golan. Ogromnie wzruszona dyrektor Elżbieta Michalik zwróciła się do uczniów, rodziców oraz grona pedagogicznego:

- W księdze Kocheleta w Starym Testamencie jest napisane "Wszystko ma swój czas i jest wyznaczona godzina na wszyskie sprawy pod niebem". I dzisiaj jest właśnie taki czas... czas na zmiany w Zespole Szkół nr 3 w Wyszkowie. Bardzo dziękuję za wieloletnią współpracę, życzę dużo sił i wytrwałości. Wszyskim nauczycielom serdecznie dziękuję za wieloletnią nić porozumienia na wielu płaszczyznach edukacyjnej, wychowawczej, kulturalno - oświatowej. Niech atmosfera pracy w Zespole Szkól nr 3 nie ginie, niech atmosfera poszanowania w szkole trwa. Życzę kolejnych wzniosłych sukcesów. Wszystkim pracownikom administracji i obsługi serdecznie dziekuję za ogromne zaanagażowanie w życie szkoły i życzę dalszej miłej pracy. Drodzy rodzice - było bardzo miło współpracować z państwem przez te lata. Dziękuję, że można było na państwa liczyć w każej sytuacji, w chwilach radości i w chwilach smutku. Kochani uczniowie, wam w tej szkole zawdzięczam najwięcej, ponieważ gdybyście wy naszej szkoy nie wybrali, to cała nasza praca byłaby niepotrzebna. To wam zawdzięczam uśmiech i młodość ducha, którą mogłam od was czerpać. Życzę wam ogromnych sukcesów edukacyjnych, ale życzę także, abyście byli dobrymi ludzmi z wielkim otwartym sercem. Życzę kolejnych pięknych jubileuszyw Zespole Szkół nr 3 im. Jana Kochanowskiego - mówiła dyrektor.

Uroczystość uświetnił występ wokalny uczennic - Magdaleny Witkowskiej i Aleksandry Zawadzkiej oraz absolwentek ZS nr 3 - Ewy Rapacz, Maryli Modzelan, Weroniki Podpory i Natali Sieńkowskiej. Koncert zadedykowano dyrektor Elżbiecie Michalik.

REKLAMA

Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówZespół Szkól nr 3 w Wyszkowierozpoczęcie roku szkolnegoobchody 15 - leice istnienia placówkiElżbieta Michalik

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

"Idźmy zagłosować"
Żaden socjalizm nie jest dobry. A co do Niemców, to się ich nie bać tylko robić swoje. Z ich pomocą czy bez, tak żeby nie być stratnym. Zgoda buduje, niezgoda rujnuje.
Już my się na tym socjalizmie przejechaliśmy, jak
"Idźmy zagłosować"
Już ten "Niemiec" przypilnuje, żebyśmy się zanadto nie rozwinęli. A co do socjalistycznych rozwiązań - oczywiście, są szkodliwe. Ale lepszy socjalizm patriotyczny, niż lewacko-niemiecki.
Owszem
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

10
Piątek
Lipiec 2020
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Filipa, Sylwany, Witalisa

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA