REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Uczniowie "Kochanowskiego" powitali rok szkolny z Mickiewiczem

Nauka

2 września w Zespole Szkół nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie był dniem szczególnym. Oprócz inauguracji roku szkolnego, odbyły się także obchody  15 - lecia istnienia placówki, połączone z podziękowaniem za wieloletnią pracę odchodzącej na emeryturę  dyrektor Elżbiecie Michalik. Jej stanowisko przejmie dotychczasowy wicedyrektor Adam Mickiewicz. Rok szkolny w "Kochanowskim" rozpoczęło ponad 760 uczniów w 28 oddziałach, w tym 360 pierwszoklasistów z „podwójnego rocznika”.

Galeria zdjęć


REKLAMA

- Cieszą mnie wasze uśmiechnięte twarze i to że wyglądacie na wypoczętych. Wierzę, że pełni pozytywnej energii, wakacyjnych wrażeń, z wielką ochotą przystąpicie do zdobywania wiedzy. Mam nadzieję, że macie mocne postanowienie, by uczyć się, co pomoże Wam w realizacji swoich marzeń - witał uczniów wicedyrektor ZS nr 3 Jerzy Sasin. - 15 lat temu został powołany do istnienia Zespół Szkół nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie, który dzisiaj jest najmłodszą wyszkowską szkołą ponadpodstawową, ale z dumą i całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, ze również dziś najlepszą szkołą - mówił.

Inauguracji roku szkolnego dokonał nowy dyrektor szkoły Adam Mickiewicz.

- Chcielibyśmy dziś zaznaczyć maleńki jubileusz, to jest 15 - lecie Zespołu Szkół nr 3. Wielu z nas, nauczycieli o większym stażu, pomięta moment inauguracji nowej szkoły dziennej, którą właśnie przed piętnastu laty wydzielono ze struktur Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wyszkowie. A teraz pozwolicie, że powiem parę słów wyjaśnienia, dlaczego właśnie akurat ja staję przed wami w tym momencie uroczystości. Na ostatnim naszym spotkaniu w czerwcu pani Elżbieta Michalik ogłosiła swoje odejście na emeryturę po 15 latach pracy jako dyrektor Zespołu Szkół nr 3. Poinformowała również, że to właśnie ja – w wyniku skomplikowanej procedury konkursowej – zostałem wybrany na to stanowisko. Dla mnie osobiście jest to wielkie wyróżnienie i zaszczyt, pewnie największy, jakiego doświadczyłem w moim długim już życiu i w ciągu prawie 30 lat służby nauczycielskiej. Zabrzmi to pewnie trochę zbyt górnolotnie, ale pełnienie funkcji dyrektora będę starał się traktować właśnie jako służbę - na rzecz was, uczniowie i rodzice oraz nauczyciele i pracownicy, dla dobra szkoły i całego systemu edukacji w naszym kraju. Proszę wszystkich was o wsparcie duchowe, a jeśli ktoś ma taką „opcję” – również o modlitwę. W zamian, ze swojej strony zapewniam o własnym duchowym wsparciu wszystkich i każdego z was. Dyrektor jest silny życzliwością i energią swych podopiecznych i pracowników. Wiem, że niełatwą mam rolę, bo obejmuję stanowisko po pani dyrektor Elżbiecie Michalik, która odznaczała się bezgranicznym zaangażowaniem w życie szkoły. Cieszę się, że dziś będziemy mieli sposobność, by raz jeszcze podziękować jej za to. Osobiście już miałem i jeszcze dziś będę miał możliwość wyrazić jej swoją wdzięczność i uznanie.  Jednocześnie z przyjemnością informuję, że pani Michalik pozostaje w szkole jako nauczyciel.

Adam Mickiewicz wspomniał inne budujące przykłady sprawowania funkcji dyrektorskiej, do których chciałby nawiązać: (nieżyjących już) Ryszard Marciniak (dyrektor CKU w latach 1982 - 2007), Henryk Jezierski, Marzanna Kowalczyk i Józef Bułatowicz (dyrektor wyszkowskiego LO w latach 80.), u których zauważył poświęcenie dla szkoły, energię w działaniu, otwartość na nowe wyzwania, stanowczość, ale i serdeczność dla młodzieży uczącej się.

- Mam jednak świadomość, że nawiązując do tych wzorców, muszę pamiętać o własnej wrażliwości i predyspozycjach, ale też o ograniczeniach i słabościach. Swoje plany i zamierzenia na najbliższy czas bardziej szczegółowo przedstawię na forum Rady Pedagogicznej oraz Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, a teraz powtórzę słowa, które sformułowałem w ramach ubiegania się o stanowisko dyrektora: "Moim marzeniem jest szkoła otwarta dla wszystkich, budująca mosty między ludźmi, środowiskami i instytucjami, wspierająca słabszych, ale też uzdolnionych, wrażliwa na ludzkie potrzeby, ale też potrafiąca mobilizować uczniów i nauczycieli do twórczego działania. Mam nadzieję, że dane mi będzie rozwijać i wzmacniać to, co szczególnie wyróżniało dotąd szkołę: serdeczność i otwartość nauczycieli i dyrekcji w podejściu do uczniów oraz rodziców, atmosfera zgody i współdziałania wśród nauczycieli i pracowników, poczucie bezpieczeństwa uczniów na terenie szkoły, otwartość na potrzeby młodzieży, bezstronność ideologiczna, prowadzenie działalności wolontariackiej.

Adam Mickiewicz dziękował za ciepłe słowa pod jego adresem po wygranym konkursie.

- Osobiście doświadczyłem w ostatnim czasie niespodziewanie wielu wyrazów życzliwości i wsparcia ze strony koleżanek i kolegów nauczycieli i pracowników oraz uczniów i absolwentów, za co dziś publicznie dziękuję. Szczególnie ujmujące były dla mnie informacje o sygnałach sympatii w mediach społecznościowych, choć osobiście nie jestem osobą aktywną na tym forum. Wobec tak licznie zgromadzonego dziś gremium, nie mogę obiecać jednak dwóch rzeczy, tj. że zawsze będę nosił krawat i że nigdy nie będę jeździł rowerem do szkoły - powiedział żartobliwie nowy dyrektor. 

Zwrócił się również do młodzieży z klas pierwszych:

- Największe ukłony kierujemy do was, uczniowie klas pierwszych. Drodzy pierwszoklasiści, jest was ogółem 360 osób w 12 oddziałach. Bardzo cieszymy się, że mając bogatą ofertę edukacyjną, wybraliście właśnie naszą szkołę i ufamy, że kolejne trzy, cztery lub pięć lat spędzone w niej będą dla was okresem rozwoju i twórczej pracy. Wyrażam nadzieję, że swoją młodością, energią i pomysłowością wniesiecie powiew świeżości do naszej szkoły, ale liczę na to, że przyjmiecie i rozwiniecie to, co dobre w naszej szkole, na co pracowały kolejne roczniki uczniów Zespołu Szkół nr 3 a wcześniej CKU w Wyszkowie - mówił.

Podkreślał, że jeszcze jedną historyczną okolicznością jest rozpoczęcie działalności przez 4-letnie liceum ogólnokształcące i 5-letnie technikum dla absolwentów szkoły podstawowej. Od tej chwili oddziały pogimnazjalne, czyli 3-letnie LO i 4-letnie technikum funkcjonują w ramach tych nowo powstałych szkół ponadpodstawowych. Zatem od teraz reforma systemu oświaty zadekretowana w 2016 roku na dobre wchodzi do Zespołu Szkół nr 3. Poważną nowością w funkcjonowaniu szkoły będzie uruchomienie zajęć w nowej lokalizacji. 

- Musicie od teraz zapamiętać jeszcze jeden adres, oprócz Matejki 9, także adres SP nr 4 w Wyszkowie przy ul. Sowińskiego 55. Już wiecie, że nie bylibyśmy w stanie zmieścić się w dotychczasowym budynku, pracując na jedną zmianę, stąd decyzja - przy zgodzie władz gminy Wyszków i samorządu województwa mazowieckiego – o wynajmie sześciu sal lekcyjnych w SP nr 4. Udające się tam oddziały spędzą tam cały dzień, a na lekcje dochodzić do was będą nauczyciele. Należy wyrazić nadzieję, że plany rozbudowy budynku szkoły, realizowane przez CKU w Wyszkowie, zakładające powstanie nowego czterokondygnacyjnego segmentu oraz nadbudowę nad najniższą częścią budynku, zostaną zrealizowane i będziemy mogli w niedługim czasie wszyscy spotykać się i uczyć w jednym obiekcie - mówił.

Rys historyczny szkoły przedstawiła Grażyna Witkowska.

-  Zespól Szkół nr 3 w Wyszkowie powstał w 2004 roku, gdy wyłoniono szkołę dzienną ze sruktur Centrum Kształcenia Ustawicznego. Nadal jednak obydwie szkoły łączy wspólnie użytkowany kompleks budynków przy ulicy Matejki 9. Od początku istnienia Zespołem Szkół nr 3 kierowała pani dyrektor Elżbieta Michalik. W życiu naszej placówki szczególnym wydarzeniam było nadanie szkole imienia Jana Kochanowskiego i przyjęcie sztandaru. Wielkim ułatwieniem pracy było oddanie w roku 2010 hali widowiskowo - sportowej. Polepszyły się warunki prowadzenia zajęć wychowania fizycznego. Uczniowie naszej szkoły odnoszą znaczące sukcesy sportowe, nie tylko w powiecie, ale również w  województwie. Został nawet utworzony kierunek kształcenia o profilu spotrowym - mówiła.

W nowym roku szkolnym nastąpiły także inne zmiany kadrowe. Od początku września nowym wicedyrektorem ZS nr 3 jest Elwira Sawicz-Bakuła, natomiast kierownikiem szkolenia praktycznego również w randze wicedyrektora jest Grażyna Witkowska. W bieżącym roku szkolnym są także nauczyciele, którzy rozpoczynają pracę w szkole w pełnym wymiarze godzin (do tej pory pracowali na części etatu) są to: Grażyna Cholewińska (geografia), Tomasz Jaszkowski (historia), Agnieszka Michalik (j. polski), Piotr Nida (w- f), Wioletta Zylbert-Malinowska (matematyka) i Magdalena Kozon (j.angielski). W szkole powitano także znaczną liczbę zupełnie nowych osób, które rozpoczną swoją przygodę z ZS nr 3. W pełnym wymiarze etatu pracować będą: Sławomir Sobolewski (j. niemiecki), Monika Orłowska - Więch (j.angielski) i Katarzyna Zarzycka (j. niemiecki). Na części etatu pracować będą: Ewa Chołyst-Rapacz (muzyka), Dorota Jaszkowska (j. angielski), Michał Kiejda (przedm. inf.), Aleksandra Lange (w-f), Olga Mitłosz (j. angielski), Krzysztof Ogrodziński (w-f), Ewelina Szczerba (przedm. ekon.), Radosław Szwed (j. angielski) i Arkadiusz Wilczyński (przedm. inf.).

Korzystając z okazji wręczono również statuetki dla laureatów najlepszych wyników egzaminu maturalnego w szkole, a są nimi: Natalia Jarosik – mistrzyni słowa – najlepszy wynik z języka polskiego poziom rozszerzony; Jakub Ponichtera – uzyskał najlepszy wynik z języka angielskiego poziom podstawowy; Jakub Siedlecki – uzyskał najlepszy wynik z języka niemieckiego poziom rozszerzony; Tomasz Soszka – najlepszy wynik w kl. 4TI oraz języka angielskiego poziom podstawowy; Aneta Żurawska – uzyskała najlepszy wynik z  języka polskiego poziom podstawowy; Julia Jakacka – uzyskała najlepszy wynik z  języka rosyjskiego poziom podstawowy; Mateusz Twardowski – uzyskał najlepszy wynik z matematyki poziom rozszerzony; Dorota Sobotka – 100% wynik z matematyki poziom podstawowy; Daniel Greloch – 100% wynik z matematyki poziom podstawowy; Patryk Mróz – 100% wynik z matematyki poziom podstawowy + mistrz tech.; Piotr Kmiołek – w kl. 3LOI; Magdalena Godlewska – w kl. 3LOL ; Sylwia Książek – w kl. 3LOE ; Patrycja Zakrzewska – w kl. 3LZA ; Weronika Rowińska – w kl. 3LZB; Ilona Jechna – w kl. 4TE; Karolina Kownacka – w Liceum Ogólnokształcącym. Przyznano także nagrodę pieniężną w wysokości 1000 zł za najlepszy wynik na egzaminie maturalnym z języka angielskiego (poziom podstawowy i rozszerzony) Jakubowi Grodzickiemu. Nagrodę ufundowała firma Quad Graphics, a czek wręczył prezes Jakub Dyląg.

Pierwszy dzień szkoły był także okazją do uroczystego pożegnania odchodzącej na emeryturę dyrektor Elżbiety Michalik, która odebrała wiele podziękowań oraz upominków. 

- Droga Elu, 15 lat, jakie spędziliśmy w tej szkole, to niespełna połowa naszej wspólnej drogi zawodowej. Pamiętam mój pierwszy dzień w pracy, wówczas w CKU, kiedy z ogromną życzliwością i ciepłem wprowadziłaś mnie w świat pokoju nauczycielskiego, co było wtedy dla mnie bardzo ważne. Potem zarówno w szkole dziennej jak i zaocznej miałem przyjemność, podkreślam przyjemność, prowadzić wspólnie z Tobą zajęcia w klasach i semestrach rolniczych. Pracując u Twego boku jako zastępca, z satysfakcją powiem, że miałem takiego zwierzchnika ja Ty. Od Ciebie miałem okazję uczyć się pracy, życia, budowania relacji z ludźmi i tego jak być szczęśliwym. Mimo często pojawiających się problemów, zawsze byłaś uśmiechnięta i z bojowym nastawieniem mówiłaś do nas swoich zastępców: „Chłopaki, nie przejmujcie się, damy radę” i dzięki temu dawaliśmy zawsze radę. Za to, że byłaś wzorem koleżanki, przyjaciółki, dyrektora, nauczyciela dla uczniów ale i dla nauczycieli a przede wszystkim człowiekiem przez wielkie „C” - chcę dzisiaj serdecznie Ci podziękować i życzyć, abyś nadal żyła pełnią życia, realizowała swoje marzenia i była po prostu szczęśliwa - życzyli dyrektorzy Adam Mickiewicz i Jerzy Sasin.

Wyrazy uznania przekazali także rodzice uczniów na czele z Sylwestrem Grodzkim. W imieniu uczniów podziękowania przekazali Maria Najmoła oraz Mateusz Wiśniewski, a także przedstawicielka CKU Luiza Truchel dołączyła do podziękowań. W imieniu nauczycieli życzenia przekazała Elwira Sawicz-Bakuła. Życzenia i błogosławieństwo dla ustępującej dyrektor przygotował również proposzcz parafii św. Idziego dr kan. Zdzisław Golan. Ogromnie wzruszona dyrektor Elżbieta Michalik zwróciła się do uczniów, rodziców oraz grona pedagogicznego:

- W księdze Kocheleta w Starym Testamencie jest napisane "Wszystko ma swój czas i jest wyznaczona godzina na wszyskie sprawy pod niebem". I dzisiaj jest właśnie taki czas... czas na zmiany w Zespole Szkół nr 3 w Wyszkowie. Bardzo dziękuję za wieloletnią współpracę, życzę dużo sił i wytrwałości. Wszyskim nauczycielom serdecznie dziękuję za wieloletnią nić porozumienia na wielu płaszczyznach edukacyjnej, wychowawczej, kulturalno - oświatowej. Niech atmosfera pracy w Zespole Szkól nr 3 nie ginie, niech atmosfera poszanowania w szkole trwa. Życzę kolejnych wzniosłych sukcesów. Wszystkim pracownikom administracji i obsługi serdecznie dziekuję za ogromne zaanagażowanie w życie szkoły i życzę dalszej miłej pracy. Drodzy rodzice - było bardzo miło współpracować z państwem przez te lata. Dziękuję, że można było na państwa liczyć w każej sytuacji, w chwilach radości i w chwilach smutku. Kochani uczniowie, wam w tej szkole zawdzięczam najwięcej, ponieważ gdybyście wy naszej szkoy nie wybrali, to cała nasza praca byłaby niepotrzebna. To wam zawdzięczam uśmiech i młodość ducha, którą mogłam od was czerpać. Życzę wam ogromnych sukcesów edukacyjnych, ale życzę także, abyście byli dobrymi ludzmi z wielkim otwartym sercem. Życzę kolejnych pięknych jubileuszyw Zespole Szkół nr 3 im. Jana Kochanowskiego - mówiła dyrektor.

Uroczystość uświetnił występ wokalny uczennic - Magdaleny Witkowskiej i Aleksandry Zawadzkiej oraz absolwentek ZS nr 3 - Ewy Rapacz, Maryli Modzelan, Weroniki Podpory i Natali Sieńkowskiej. Koncert zadedykowano dyrektor Elżbiecie Michalik.

REKLAMA

Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówZespół Szkól nr 3 w Wyszkowierozpoczęcie roku szkolnegoobchody 15 - leice istnienia placówkiElżbieta Michalik

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

23
Środa
Październik 2019
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Edwarda, Marleny, Seweryna

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org