REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Jak uczniowie dojadą do szkół?

Powiat

Jak uczniowie "podwójnego rocznika" dojadą do szkół średnich i czy uruchomienie przez powiat nowej linii autobusowej będzie rentowne? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi szukali wspólnie przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Wyszkowie, gmin, dyrekcje i reprezentanci największych szkół średnich z Wyszkowa oraz przewoźnicy prowadzący przewozy regularne na terenie powiatu.

REKLAMA

Na zorganizowanym przez władze powiatu spotkaniu, zaprezentowano dane dotyczące liczby uczniów przyjętych do szkół średnich na terenie powiatu wyszkowskiego. Wicestarosta Leszek Marszał przedstawił analizę, z której wynika, że do pięciu wyszkowskich szkół (włączając ZS nr 3 i ZDZ) w roku szkolnym 2019/2020 dołączy 60 oddziałów, czyli około 1800 uczniów, co daje aż o 26 oddziałów i 750 uczniów więcej niż w roku szkolnym 2018/ 2019. Blisko 2150 to osoby dojeżdżające, zarówno z terenu pięciu gmin powiatu wyszkowskiego (Rząśnik 344, Brańszczyk 307, Długosiodło 307, Somianka 226, Zabrodzie 216), jak i z samych sołectw wokół Wyszkowa (737). Dodając uczniów z innych powiatów (m.in. wołomiński – Tłuszcz, Jadów, pułtuski – Pułtusk, Obryte) liczba „podróżujących” wzrasta do 2700.

Od końca ubiegłego roku, mieszkańcy powiatu mają możliwość wypełnienia ankiety dotyczącej potrzeb przewozowych mieszkańców powiatu. Najwięcej  odpowiedzi udzieliła młodzież do 20 roku życia. Z badania wynika, że większość ankietowanych dociera do Wyszkowa za pośrednictwem komunikacji publicznej, w godzinach pomiędzy 6:30 a 8:00 a ich głównym celem podróży jest właśnie dojazd do szkół i zakładów pracy.

- Władze powiatu czują się w obowiązku podjęcia działań zmierzających do umożliwienia wszystkim dojeżdżającym do Wyszkowa uczniom dogodnego transportu do szkoły i powrotu do domu. Pod uwagę wzięto między innymi zmianowość pracy szkół, która będzie obowiązywała w Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej "Kopernik" (zajęcia do godziny 17.00) oraz Zespole Szkół nr 1 (8.00-19.00) - mówi Leszek Marszał.

Powyższe dane stanowiły ważną informację dla przewoźników - dzięki nim będą mogli dostosować oferowane połączenia do potrzeb uczniów i innych podróżnych. Przedsiębiorcy przedstawili swoje spostrzeżenia i opowiedzieli o możliwościach dopasowania kursów autobusów na bazie dotychczasowych doświadczeń. Argumenty i obserwacje właścicieli firm transportowych komentowali również przedstawiciele gminnych samorządów. Konkluzją rozmów była potrzeba zainicjowania kolejnych działań zmierzających do poznania potrzeb komunikacyjnych uczniów w roku szkolnym 2019/ 2020. Władze powiatu zadeklarowały, że już z początkiem września, wspólnie ze szkołami, wśród uczniów zostanie przeprowadzona ankieta (zapewne w wersji elektronicznej), której wyniki będą odzwierciedlały rzeczywiste oczekiwania transportowe z podziałem np. na dni tygodnia czy konkretne miejscowości, przystanki.

Źródło: Powiat wyszkowski

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


powiat wyszkowskikomunikacja

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Jechał slalomem i wyprzedzał na przejściu dla pieszych
No właśnie z powołania menda społeczna.....
S B 125...
"Idźmy zagłosować"
Żaden socjalizm nie jest dobry. A co do Niemców, to się ich nie bać tylko robić swoje. Z ich pomocą czy bez, tak żeby nie być stratnym. Zgoda buduje, niezgoda rujnuje.
Już my się na tym socjalizmie przejechaliśmy, jak
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

11
Sobota
Lipiec 2020
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Benedykta, Kariny, Olgi

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA