REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Drużyna z powiatu wyszkowskiego z medalem… starosty ostrowskiego

Sport

Drużyna reprezentująca powiat wyszkowski triumfowała w I Zawodach Strzeleckich Starosty Ostrów Mazowiecka zorganizowanych w 99. rocznicę bitwy, która miała miejsce w dniach 1 - 3 sierpnia 1920 roku na ziemiach powiatu ostrowskiego i przeszła do historii pod nazwą "Bitwy nad Bugiem". Do rywalizacji 3 sierpnia stanęło blisko 100 uczestników, a miejscem zmagań była plenerowa strzelnica myśliwska Koła Łowiecka "Rogacz" w Ciechanowcu. Samorządowcy z Wyszkowa w konkurencji karabin i pistolet centralnego zapłonu okazali się bezkonkurencyjni, wyprzedzając w łącznej klasyfikacji drugi zespół aż o 75 punktów.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Organizatorzy zaprosili zespoły 3-osobowe głównie ze służb mundurowych i wojskowych, grupy o charakterze pro wojskowym oraz zaprzyjaźnione jednostki samorządu terytorialnego. Rywalizowano na dystansie 50 metrów w pozycji leżąc z karabinka Beryl wz. 96 kal. 223 oraz na dystansie o połowie krótszym z pistoletów 9 mm Glock model 17, 19 oraz CZ P09. Zawodnicy podzieleni zostali na kategorie pod nazwą "(Z)awodowcy" tj. służby mundurowe i osoby z licencją polskiego związku strzelectwa sportowego oraz drugą kategorię "(A)matorzy".

Już po pierwszej części - karabinowej zawodów drużyna składająca się z przedstawicieli samorządowców Powiatu Wyszkowskiego wysunęła się na prowadzenie osiągając rezultat 286/300. Doskonale z bronią długą poradził sobie komendant Straży Miejskiej w Wyszkowie, członek Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Mirosław Wysocki, którego tarcza NT 23P czyli popularne „Popiersie żołnierza” wskazywała 99 punktów na 100 możliwych. Tuż za nim uplasował się kolega z drużyny wicestarosta Powiatu Wyszkowskiego Leszek Marszał (97). W rywalizacji pistoletowej role się odwróciły i ostatecznie panowie podzielili się dwoma pierwszymi miejscami na podium w klasyfikacji indywidualnej. Drużynowo wynik uzupełnił Wojciech Kondeja (kierownik Referatu Uprawnień i Licencji w Wydziale Komunikacji) ustrzeliwując bardzo dobre VIII miejsce w „generalce”.

- Składam serdeczne podziękowania dla Wyszkowa, który muszę przyznać zmobilizował mnie do organizacji tego typu zawodów pokazując w czerwcu na strzelnicy w Popowie, że można i warto – komentował wydarzenie podczas ceremonii zakończenia i wręczenia nagród starosta ostrowski Zbigniew Chrupek. – Mam nadzieję, że patriotyczne zmagania strzeleckie upamiętniające polskich bohaterów 1920 roku na stałe zagoszczą w kalendarzu naszych imprez.

Zwycięzcy w kategoriach indywidualnych otrzymali srebrne orły, natomiast drużynowo ryngrafy z orłem. Wśród rywalizujących w Ciechanowcu znalazła się również reprezentacja Wojskowej Komendy Uzupełnień z Wyszkowa, która uplasowała się ostatecznie na VI miejscu.

Klasyfikacja indywidualna mężczyzn OPEN (Z+A):

I Leszek Marszał (Powiat Wyszkowski) Karabin centralnego zapłonu 97 + Pistolet centralnego zapłonu 86 = 183

II Mirosław Wysocki (Powiat Wyszkowski) Kcz 99 + Pcz 79 = 178

III asp. szt. Marek Brzuski (KP Małkinia Górna) Kcz 92 + Pcz 82 = 174

IV Maciej Kamiński (Lipski Team) Kcz 95 + Pcz 77 = 172

V podinsp. Mirosław Olszewski (KPP w Ostrowi Mazowieckiej) Kcz 97 + Pcz 75 = 172

VI mjr Robert Dymerski (WKU Wyszków) Kcz 88 + Pcz 80 = 168s

VII Karol Malec (22 Wojskowy Ośrodek Kartograficzny w Komorowie) Kcz 94 + Pcz 74 = 168

VIII Wojciech Kondeja (Powiat Wyszkowski) Kcz 90 + Pcz 77 = 167

IX Daniel Kacprzak (52 Batalion Piechoty Lekkiej Wojsk Obrony Terytorialnej) Kcz 94 + Pcz 73 = 167

X Mateusz Ponichtera (Urząd Gminy Andrzejewo) Kcz 96 + Pcz 69 = 165

Klasyfikacja drużynowa (Z+A):

I Powiat Wyszkowski 528/600 (Leszek Marszał 183, Mirosław Wysocki 178, Wojciech Kondeja 167)

II Komenda Powiatowa Policji w Ostrowi Mazowieckiej 453

III 22 Wojskowy Ośrodek Kartograficzny w Komorowie 442

IV Koło Nr 84 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Komorowie 442

V 52 Batalion Piechoty Lekkiej Wojsk Obrony Terytorialnej 440

VI WKU Wyszków 430

Wydarzenie dedykowane było upamiętnieniu wydarzeń, które miały miejsce na terenie obecnych gmin powiatu ostrowskiego: Boguty Pianki i Nur.

Ataki armii radzieckiej dowodzonej przez generał Michaiła Tuchaczewskiego zmusiły polskich dowódców do obrony na linii rzeki Nurzec. Szczególnie zacięte walki stoczono w dniu 2 sierpnia 1920 roku broniąc miejscowości Zaszków a kolejne radzieckie ataki zostały odparte co spowodowało, że radzieccy dowódcy nie mogąc złamać oporu Polaków postanowili oskrzydlić wojska polskie i odciąć je od przepraw przez Bug w miejscowościach Nur i Małkinia.

Rankiem 3 sierpnia 1920 roku uderzeniem w kierunku Bogut Pianek, odparli polskie oddziały do linii Żeber Laskowiec-Tymianki. Kontruderzenie oddziałów grupy operacyjnej generała Jana Piotra Rządkowskiego doprowadziło do odzyskania przez Polaków linii Czyżewo – Boguty - Nowodwory i osłoniło odwrót polskich oddziałów za Bug.

Dzięki waleczności polskich żołnierzy wspieranych przez okolicznych mieszkańców możliwe było powstrzymanie marszu Armii Czerwonej na Warszawę na przeszło 3 dni. Każde opóźnienie marszu Rosjan było bezcenne dla polskiego dowództwa przygotowującego obronę stolicy.

Źródło: Powiat Wyszkowski

REKLAMA

Monika Grzelecka

Udostępnij:


powiat wyszkowskizawody strzeleckieI Zawody Strzeleckie Starosty Ostrowi Mazowieckiej

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Koronawirus. Kolejne przypadki i sto nowych osób w kwarantannie
słuchy ? to sanepid powinien podać takie info żebyśmy mogli wiedzieć kto z nas mógł mieć kontakt z tymi osobami !!!
rafik
Koronawirus. Kolejne przypadki i sto nowych osób w kwarantannie
zbyt mało informacji dotyczących osób zakażonych, tak jak w tym przypadka nie podano nawet w której szkole ci nauczyciele pracują !!!
rafik

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

7
Wtorek
Lipiec 2020
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Estery, Kiry, Rudolfa

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA