REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Milej będzie chorować

Miasto

Kto choć raz odwiedził oddział wewnętrzny lub kardiologiczny wyszkowskiego szpitala, dziś przetrze oczy ze zdumienia. Obydwa oddziały przeszły gruntowną modernizację. Wyremontowane i wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę gwarantują pacjentom warunki leczenia na miarę XXI wieku. Inwestycja kosztowała ponad 14 mln zł.

Galeria zdjęć


REKLAMA

14 sierpnia oddziały kardiologiczny i wewnętrzny w SPZZOZ w Wyszkowie zostały oficjalnie otwarte po trwającym rok remoncie. Co ważne, ogromny zakres prac, który obejmował m.in. wymianę okien, wymianę instalacji elektrycznej, cieplnej, modernizację dachu, przebudowę sal chorych, gruntowny remont trzech kondygnacji budynku, wykonano bez wstrzymywania pracy oddziałów. Za cierpliwość, wyrozumiałość, zaangażowanie, pomoc, wysiłek i ogrom pracy podziękowali personelowi i pacjentom oddziałów m.in. dyrektor SPZZOZ Cecylia Domżała, wiceminister zdrowia  Waldemar Kraska, marszałek Adam Struzik, wicewojewoda Sylwester Dąbrowski, ordynatorzy Waldemar Chełstowski i Artur Zaniewski, którzy wzięli udział w środowych uroczystościach.

- To szczególna chwila, szczególny dzień. Miło mi, że nie sami świętujemy ten dzień – podkreślała wzruszona dyrektor SPZZOZ Cecylia Domżała, witając licznie przybyłych gości a wśród nich samorządowców, związkowców, personel, dyrektorów zaprzyjaźnionych instytucji. - O tej inwestycji mówiliśmy od wielu lat, ale marzenia i chęć realizacji to nie wszystko. Potrzebne są jeszcze źródła finansowania.

Dyrektor wymieniła ważne daty na drodze do sukcesu. W 2013 roku zarząd powiatu zatwierdził projekt modernizacji. W 2015 roku samorządy gmin powiatu wyszkowskiego podpisały porozumienie, w którym zadeklarowały pomoc finansową. W 2017 roku SPZZOZ złożył wniosek o dofinansowanie z funduszy unijnych. W 2018 roku podpisano porozumienie o przyznaniu środków z marszałkiem Mazowsza, Jesienią 2018 roku ruszyły prace budowlane, a 14 sierpnia 2019 roku beneficjenci wszystkich tych porozumień spotkali się na otwarciu wyremontowanych oddziałów. Na inwestycję SPZZOZ wydał 14 mln 368 tys. 484 zł. Dofinansowanie unijne wyniosło 5,3 mln zł, dotacja z powiatu - 1 mln 087 tys. zł, pomoc gmin Brańszczyk, Długosiodło, Rząśnik, Somianka, Zabrodzie, Wyszków - 2 mln 104 tys. 028 zł, środki własne szpitala (w tym 5 mln zł kredyt) - 5 mln 835 tys. zł. 

- Widać wspólny wysiłek się opłaca. To bardzo dobry przykład współdziałania - podkreślał marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. 

- Porozumienie z gminami jest ewenemnentem chyba w skali kraju - zauważył starosta Jerzy Żukowski, dziękując gminom za okazaną pomoc. - Niespełna rok trwał gruntowny remont. Udało się stworzyć warunki, w których lekarze mogą profesjonalnie i szybko udzielać pomocy potrzebującym. 

Wysiłek i determinację dyrekcji - Cecylii Domżały i Agnieszki Ogonowskiej - włożone w tę i inne inwestycje w szpitalu doceniła Ewa Orzełowska z zarządu województwa. 

- Był to okres trudny dla szpitala, logistycznie trudny. Prace wykonywaliśmy etapami, przenosząc pacjentów na ukończone już sale. Udało się bez zawieszania działalności oddziałów - podkreślała Cecylia Domżała, za co symbolicznie kwiatami podziękowała oddziałowym: Małgorzacie Stalmach i Krystynie Gocman. 

O przebiegu inwestycji opowiedział dr Artur Zaniewski, oprowadzając gości po oddziale wewnętrznym.

- Budynek powstał w latach 70., dziś trudno sobie wyobrazić, żeby ktoś w takiej technologii pobudował sobie dom - dach dwuspadowy do środka, rynny do wewnątrz - wyliczał.

- Po każdym deszczu pracownicy podstawiali miski, bo woda leciała z dachu - wspominała dr Katarzyna Wysocka. 

- Ta inwestycja była bardzo potrzebna - kontynuował dr Zaniewski. - Na oddziale pracuje 7 lekarzy i 24 pielęgniarki. Mało szpitali w Polsce może się pochwalić tak wykwalifikowaną kadrą internistyczną. Mamy wysoko wykwalifikowaną kadrę, dawaliśmy pacjentom najnowocześniejsze leczenie, jakie mamy, ale warunki pobytu były jak z czasów PRL-u. Teraz będziemy mogli zapewnić warunki na miarę XXI wieku, których ci starsi ludzie są godni. Większość naszych pacjentów jest po 65. roku życia. "Króluje" wielochorobowość. W ciągu miesiąca mamy jednego pacjenta (lub w ogóle) chorującego na jedną jednostkę chorobową. Leczymy rocznie 1600 pacjentów, ale między 6 a 8 tysiąca chorób. Leczenie osób w podeszłym wieku kosztuje duże pieniądze (np. za wyleczenie zapalenia płuc szpital otrzymuje 1500 zł, podczas gdy w krajach Unii Europejskiej minimum 1500 euro) - mówił ordynator o specyfice swojego oddziału.

Projekt przebudowy pawilonu trzeba było dostosować do warunków technicznych budynku. Wymiany wymagały wszystkie przestarzałe instalacje. Wyremontowano piwnicę i dwie kondygnacje pawilonu. Powstały dwa nowoczesne oddziały, wyposażone w dobrej jakości aparaturę, łóżka. Udało się utrzymać wielkość oddziału wewnętrznego (39 łóżek) - choć kosztem kaplicy szpitalnej. Dzięki temu każda sala chorych ma dostęp do własnego węzła sanitarnego. Znacznie poprawiły się warunki pracy personelu. Dzięki unijnemu dofinansowaniu udało się zakupić nowy sprzęt, a także sfinansować wyposażenie oddziału kardiologicznego i oddziału chorób wewnętrznych, gdzie świadczone są również usługi onkologiczne. Zakupione zostały m.in. aparat EKG, respiratory, defibrylatory, aparaty do hemofiltracji, monitory wielofunkcyjne, aparaty echokardiologiczne, stymulatory zewnętrzne, a także spirometr, gastroskop i zestawy nadłóżkowe, myjki, dezynfektory, stoły opatrunkowe oraz lampy operacyjno-zabiegowe.

Goście honorowi uroczyście przecięli wstęgę i zwiedzili nowy pawilon. Poświęcenia oddziałów dokonał ks. Roman Karaś. 

- To inwestycja ważna przede wszystkim dla pacjentów, którzy w takich warunkach będą odzyskiwać zdrowie - chwalił minister Kraska. - Dziękuję za odwagę podjęcia tak dużej jak na szpital powiatowy inwestycji. Chylę czoło przed samorządami.

- W województwie mazowieckim mamy 100 szpitali, z czego większość to szpitale powiatowe. Nie wszystkie sobie poradziły, niektóre powiaty oddały szpitale w ręce prywatne. Szpital w Wyszkowie obserwuję od ponad 16 lat - bardzo się zmienił - podkreślał marszałek Adam Struzik.

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

"Stan kryzysowy" w szpitalu. SOR bez obsady, bo pielęgniarki już nie dają rady
To jest dopiero początek braków kadrowych, jak od marca będą obowiązkowe szczepienia medyków to dopiero zacznie się armagedon, to się L4 zaczną sypać, Byyrawo Dodek
QQRYQ
"Stan kryzysowy" w szpitalu. SOR bez obsady, bo pielęgniarki już nie dają rady
Zamiast płacić misiewiczom i pociotkom znajomych powinni dobrze zapłacić pielęgniarkom a my od tego jesteśmy żeby tak było. Ale jak ma ktoś to zrozumieć jeśli w radzie nadzorczej jest sklepowa która nie zna się jest w radzie szpitala i jest prezesem i została nim bez wiedzy i konkursu. W tej sytuacji pielęgniarki powinny być burmistrzami. Ten świat stoi na głowie za tego rządu.
T
"Stan kryzysowy" w szpitalu. SOR bez obsady, bo pielęgniarki już nie dają rady
Może to tylko mi się wydaje... Ale tych 35 covidowych pacjentów którzy poszli na oddział to nie tak, że od razu tam się znaleźli. Na jaki oddział by się nie trafiało to raczej przez izbę przyjęć albo przez oddział ratunkowy, nigdy inaczej. Chyba, że od razu idą na oddział wewnętrzny, to co innego i roszczenia pielęgniarek są niezasadne. W innym przypadku to ktoś się chyba tymi 35 osobami najpierw zajął. I raczej się nie bał.
Grigorij
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

7
Wtorek
Grudzień 2021
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Agaty, Dalii, Sobiesława

REKLAMA

pl.jooble.org