REKLAMA

REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Szczególne święto dla żołnierzy...

Miasto

14 sierpnia w przededniu Święta Wojska Polskiego, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Wyszkowie zorganizowała uroczysty apel. Spotkanie było także okazją do wręczenia odznaczeń oraz awansów najbardziej zasłużonym.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Uroczystość zainaugurował komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Wyszkowie ppłk Leszek Wieczorek.

- Dziś, jak co roku spotykamy się na uroczystej zbiórce w przededniu Święta Wojska Polskiego i XX rocznicę wejścia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego. To szczególne święto dla żołnierzy, bo upamiętnia zwycięską Bitwę Warszawską z 1920 roku. To tutaj, na północnym Mazowszu, zostały zatrzymane wojska bolszewickie, powodując sprzyjające warunki do zwycięskiego przeciwuderzenia znad Biebrzy. Żołnierz polski w tych dniach sierpniowych z 1920 roku wykazał niezwykły hart ducha, determinację i bohaterstwo, wpisując się złotą zgłoską w tradycję historyczną oręża polskiego. Dla nas, współczesnych żołnierzy, bohaterowie tamtych dni zawsze będą drogowskazem w służbie. Administracja wojskowa wspólnie z innymi rodzajami wojsk tworzy nowoczesne siły zbrojne. Wojskowa Komenda Uzupełnień w Wyszkowie jest nowoczesną placówką wojskowej Administracji, powołującej do różnych form służby wojskowej ochotników z terenu trzech powiatów - wyszkowskiego, ostrowskiego i pułtuskiego. Mamy duży wkład w tworzenie nowego rodzaju sił zbrojnych - Wojsk Obrony Terytorialnej, uzupełniamy nasz 52. Batalion w Komorowie, wchodzący w skład 5. Brygady OT w Ciechanowie. Powołaliśmy już od zeszłego roku około trzystu ochotników z tych powiatów, ale nie tylko powołaniem do WOT zajmuję się komenda, uzupełnia kilkadziesiąt jednostek wojskowych z całego kraju, powołujemy na ćwiczenia żołnierzy rezerwy, powołujemy żołnierzy rezerwy na ćwiczenia do jednostek zmilitaryzowanych. Będziemy powoływać żołnierzy do naszego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Popowie. Wojskowa Komenda Uzupełnień w Wyszkowie realizuje świadczenia na rzecz obrony. Współdziałamy z samorządami w zakresie kwalifikacji wojskowej z powiatu wyszkowskiego, ostrowskiego i pułtuskiego oraz w sytuacji kryzysowej, o czym nie wszyscy wiedzą. Realizujemy program ze szkołami, mając w nich klasy mundurowe m.in. w CEZiU "Kopernik". Wszystkie wymienione obszary i formy współpracy z instytucjami i partnerami społecznymi powodują wzrost zainteresowania wojskiem oraz służbą wojskową, z czego się niezmiernie cieszymy - mówił.

Komendant złożył życzenia służbom mundurowym.

- W Święto Wojska Polskiego życzę sukcesów w służbie i pracy, nieustającego entuzjazmu i motywacji do działania na rzecz naszych sił zbrojnych oraz szczęścia i pomyślności w życiu osobistym.

Do służb mundurowych zwrócił się starosta powiatu wyszkowskiego Jerzy Żukowski.

- Dziękuję Wojsku Polskiemu, dziękuję polskiemu żołnierzowi za ofiarną służbę, pełną poświęcenia i nierzadko wyrzeczeń, bo w moim odczuciu, bycie żołnierzem to służba ludziom i czuwanie nad ich bezpieczeństwem. Nie mam wątpliwości, że wojsko stanowi jeden z filarów ładu społecznego, swoistą opokę naszej Rzeczpospolitej, jedną z elementarnych instytucji naszego państwa. Jesteśmy w przededniu 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej, osiemnastej najważniejszej bitwy w dziejach świata. Wasi poprzednicy już prawie 100 lat temu, nawiązując do chwalebnych kart polskiego oręża, obronili swoją ojczyznę, obronili swoich rodaków przed ideologią bolszewicką, przed komunizmem, przed złowrogim imperium. Bitwa Warszawska jest w mym odczuciu podstawowym mitem założycielskim waszej formacji, esencją dzisiejszego Wojska Polskiego. Przecież święto Wojska Polskiego, które obchodzimy 15 sierpnia jest ukonstytuowane właśnie na bazie tamtych pamiętnych dni - chwalebnych dni waszych poprzedników, którzy zapłacili często najwyższą cenę, cenę życia... Nie inaczej zachował się żołnierz polski w roku 1939 i kolejnych latach II wojny światowej. Dzisiaj chylimy czoła przed tamtymi bohaterami, chylimy czoła przed - nielicznymi już niestety żyjącymi jeszcze weteranami II wojny światowej, także z naszego powiatu. Chylimy czoła przed obrońcami ojczyzny. Chylimy czoła przed tymi wszystkimi, którzy z bronią walczyli o wolność, o niepodległość, o to byśmy mogli żyć w naszym suwerennym, niepodległym kraju, wolnej Rzeczpospolitej Polskiej. Dzisiaj w XXI wieku, kwestia naszego bezpieczeństwa nadal pozostaje kwestią zasadniczą. Bezpieczeństwo jest kwestią elementarną dla funkcjonowania państwa. Hart ducha, odwaga, poświęcenie są esencją narodu - naszego narodu, a przede wszystkim naszych żołnierzy. My Polacy, my mieszkańcy powiatu wyszkowskiego jesteśmy z was, naszych obrońców, naszych żołnierzy niesłychanie dumni. Dziękujemy wam za to, że zawsze dzielnie stajecie na wezwanie, także w obronie innych. Walczycie za wolność nie tylko naszą, ale i innych, wtedy kiedy nasza jest bezpieczna. Dziękujemy wam za to z całego serca, dziękujemy wam i dziękujemy waszym najbliższym - mówił.

- W dniu Święta Wojska Polskiego życzę wam, abyście zawsze bezpiecznie wracali do domu z każdego waszego dnia służby, z każdej waszej misji. Życzę wam, żebyście czerpali ze swojej służby osobistą satysfakcję. Zasługujecie bowiem na najwyższy szacunek. Wasza służba to prawdziwa misja. Dziękuję wam za waszą służbę, dziękuję wam za wasz trud, dziękuję wam za tę wielką odpowiedzialność, jaką przyjmujecie na siebie, za bezpieczeństwo naszej ojczyzny, za nasze bezpieczeństwo powiatu wyszkowskiego - dodał starosta.

Wyróżniającym się pracownikom WKU w Wyszkowie przyznano awanse, wyróżnienia oraz wręczono pamiątkowe odznaki. 

Na wniosek Ministra Obrony Narodowej na stopień podporucznika rezerwy został mianowany Zdzisław Deluga. 

Minister Obrony Narodowej mianował kpt. rez. Zbigniewa Borkowskiego na stopień majora rezerwy.

Minister Obrony Narodowej wyróżnił nagrodą pieniężną:

Katarzynę Dorsz

Piotra Montowskiego

Janusza Sępkowskiego

Łukasza Szydlika

Monikę Postek

Ireneusza Piotrowskiego

Edytę Falkiewicz - Kosko

Anetę Panek

Danutę Góral

Joannę Pujer

Katarzynę Dawidzką

Monikę Marcinkiewicz

Adriannę Pieńkowską

Na wyższy stopień wojskowy rozkazem Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Wyszkowie mianowano: 

st. sierż. rez. Andrzeja Gerka na stopień młodszego chorążego rezerwy

kpr. rez. Jarosława Kosieradzkiego na stopień starszego kaprala rezerwy

szer. rez. Tomasza Chmiela na stopień starszego szeregowego rezerwy

szer. rez. Łukasza Kuleszę na stopień starszego szeregowego rezerwy

szer. Rafała Przywoźniego na stopień starszego szeregowego rezerwy

Wyróżnienia Wojskowej Komendy Uzupełnień:

Wyróżniony urlopem nagrodowym: mjr Robert Dymerski

Wyróżnieni nagrodą pieniężną:

mjr Agnieszka Krystman

por. Mariusz Gierek

ppor. Artur Seroka

ppor. Wojciech Szydlak

Katarzyna Dorsz

Piotr Montowski

Janusz Sępkowski

Łukasz Szydlik

Monika Postek

Ireneusz Piotrowski

Edyta Falkiewicz - Kosko

Aneta Panek

Danuta Góral

Joanna Pujer

Katarzyna Dawidzka

Monika Marcinkiewicz

Adrianna Pieńkowska

Odznakę pamiątkową WKU przyzano:

Anecie Panek

Joannie Pujer

Łukaszowi Szydlikowi

Piotrowi Montowskiemu

Adriannie Pieńkowskiej

W podziękowaniu za wysoce satysfakcjonującą współpracę, podczas wykonywania wielu przedsięwzięć w obszarze bezpieczeństwa Państwa Wojskowy Komendant Uzupełnień w Wyszkowie uhonorował pamiątkowym ryngrafem: Leszka Marszała, Michała Toporkiewicza, Grzegorza Zdunka.

Na okoliczności 20. rocznicy przyłączenia Polski do Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego gdzie wojsko polskie aktywnie bierze udział w tworzeniu struktur bezpieczeństwa NATO i uczestniczy w wielu misjach wojskowych poza granicami kraju Wojskowy Komendant Uzupełnień uhonorował okolicznościową odznaką NATO: 

mjr Roberta Dymerskiego

mjr Agnieszkę Krystman

Danutę Góral

mjr rez. Jerzego Gałka

ks. kan Zdzisława Golana

kmdr rez. Józefa Kowalewskiego

st. chor. szt. rez. Leszka Topólskiego

Jerzego Żukowskiego

Grzegorza Nowosielskiego

Józefa Rostkowskiego

Waldemara Sobczaka

Stanisława Jastrzębskiego

Adama Rachubę

Marka Romana

Janinę Czerwińską

Franciszka Bieganowskiego

Mirosława Widlickiego

chor. rez. Henryka Faderowskiego

mł. insp. Zbigniewa Zięcinę

Wręczomo także dyplom Pro Memoria oraz medal okolicznościowy 100-lecia LMiR komendantowi ppłk Leszkowi Wieczorkowi za 15 lat pełnienia wzorowej służby na stanowisku komendanta WKU w Wyszkowie. Wyróżnienie przyznał prezes Okręgu Mazowieckiego LMiR  kpt. ż.ś. Andrzej Potapowicz.

Po części oficjalnej na gości czekał żołnierski poczęstunek. Uroczystość poprowadził mjr Robert Dymerski.

REKLAMA

Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówWKU w WyszkowieŚwięto Wojska Polskiegowojskożołnierzeppłk Leszek Wieczorekwojsko polskie

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Podpalił samochód i uciekł. Nie na długo...
DENATURAT JEST MOCNY.
Smakosz denaturatu
"Spotkało mnie coś okropnego, ale chciałabym, żeby powstało z tego dobro"
Bycie pijanym to nie jest okoliczność łagodząca, tym bardziej jak się za kółko wsiada.
Gość
Koronawirus. Kolejne zakażenie w rodzinie
A czy służby sanitarne mają wiedzę dotyczącą standardów u fryzjerów? W większości tzw. salonów nie wdrożono ŻADNYCH zasad sanitarnych. NIKT nie stosuje maseczek, o dezynfekcji foteli po klientach nawet nie myśli. Strach tam iść, Ponadto kontrole osób w kwarantannie codziennie o tej samej porze przed południem dają pole do popisu. Po godzinie kontroli - hulaj dusza do następnego dnia.
obserwator

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

7
Wtorek
Lipiec 2020
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Estery, Kiry, Rudolfa

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA