REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Małe szanse na spowalniacze

Miasto

Jest odpowiedź zarządcy ul. Świętojańskiej na postulat budowy tam progów spowalniających. To echa piątkowego wypadku na skrzyżowaniu z ulicą Kowalskiego.

REKLAMA

Wieczorem w piątek, 9 sierpnia, doszło do poważnego zderzenia toyoty i BMW na skrzyżowaniu ul. Świętojańskiej z Kowalskiego. 75-letni mężczyzna za kierownicą toyoty wyjeżdżał od strony ul. Strumykowej, czyli z ulicy podporządkowanej. BMW jechało Świętojańską w kierunku ul. Prostej. Kierowca toyoty nie ustąpił, wyjechał na drogę z pierwszeństwem przejazdu, gdzie uderzyło w niego kierowane przez 24-latka BMW. Toyota z impetem wjechała na chodnik i zatrzymała się na słupach telekomunikacyjnych przed siedzibą spółki gazownictwa. Trzy osoby przewieziono do szpitala. 

Świadek zdarzenia, mieszkaniec ul. Świętojańskiej, w liście do naszej redakcji zaapelował do kierowców o zdjęcie nogi z gazu, a do odpowiednich służb o ściganie i karanie drogowych piratów, zanim dojdzie do tragedii. Zawnioskował także o  zainstalowanie progów spowalniających na ul. Świętojańskiej: (...) Bardzo proszę o możliwie jak najszybsze postawienie progów na w/w odcinku oraz skuteczne wyłapywanie, karanie i piętnowanie drogowych bandytów, którzy na miejskich drogach urządzają sobie rajdy. To nie jest trudne - wystarczy poprosić mieszkańców o wskazanie miejsc, w których szarżujący "kierowcy" narażają innych ludzi na śmierć lub kalectwo i wysyłać tam sukcesywnie patrole, bezlitośnie karać piratów drogowych i zaplanować instalację progów zwalniających (...) - napisał nasz Czytelnik. 

Treść jego listu przekazaliśmy zarządcy drogi, czyli Starostwu Powiatemu w Wyszkowie z prośbą o zainteresowanie się problemem. Otrzymaliśmy odpowiedź Wydział Inwestycji i Dróg Publicznych: 

"Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczególnych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczenia na drogach ( Dz. U. z 2003 r., Nr 220, poz. 2181) progi zwalniające na drogach powiatowych z uwagi na funkcje jakie one pełnią w układzie komunikacyjnym (drogi klasy Z - zbiorcze) można stosować jedynie cyt.: „wyjątkowo".

Zarząd Powiatu Wyszkowskiego stosując się do rozporządzenia wykonuje progi zwalniające jako urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego w sytuacjach i miejscach narażonych na zwiększone ryzyko wystąpienia zdarzeń niebezpiecznych, przy czym każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie z uwagi na różną charakterystykę dróg/ulic.

Na terenie Powiatu mamy do czynienia z drogami utwardzonymi (bo tylko na takich przepisy dopuszczają montaż progów) przebiegającymi poza terenem zabudowanym, przez tereny zabudowy wiejskiej i tereny o bardzo zwartej zabudowie jak w przypadku ulicy Świętojańskiej. Na drogach tych występuje różna skala zagrożeń dlatego też każdy wniosek o wykonanie progów poddawany jest każdorazowo odrębnej analizie.

Należy też podkreślić, iż kwestia dokładnej lokalizacji progów nie jest kwestią uznaniową ani wnioskującego ani nawet zarządcy drogi, gdyż regulują to przepisy ww. Rozporządzenia.

I tak na drogach powiatowych, w przypadku kursowania autobusowej komunikacji pasażerskiej jedynym dopuszczonym urządzeniem do ograniczania prędkości pojazdów jest próg zwalniający typu wyspowego usytuowany w odległościach nie mniejszych niż:

  • 40 m od skrzyżowania ulic lub dróg,
  • 20 m od końcowego punktu łuku poziomego drogi, gdy wewnętrzny promień łuku jest mniejszy od 50 m,
  • 30 m od przejścia dla pieszych.

Próg usytuowany zgodnie z przepisami powinien spełniać jednocześnie wszystkie ww. wymagania co w sytuacji skrzyżowania ulic Świętojańskiej i Generała Wincentego Kowalskiego będzie trudne z uwagi chociażby na zauważony także przez czytelnika łuk drogi a przy tym nawet po wykonaniu progu zgodnie z przepisami efekt może nie podnieść bezpieczeństwa na samym skrzyżowaniu.

Ponadto, z uwagi na dodatkowe uciążliwości jakie powodują pojazdy pokonujące progi (np. hałas w godzinach nocnych, wzmożona emisja spalin i pyłu z klocków hamulcowych) praktyką stosowaną przez Zarząd Powiatu przed wyrażeniem zgody na ich wykonanie jest uzyskanie pozytywnych opinii/zgód mieszkańców posesji znajdujących się w granicach 50 m od proponowanej lokalizacji progu - zgodnej z przepisami Rozporządzenia.

Przy ocenie zasadności montażu progów należy także wziąć pod uwagę, iż ze względu na moc obecnych pojazdów próg pozwala zdyscyplinować nieprzepisowych kierowców tylko w odległości kilkudziesięciu metrów".

Starostwo Powiatowe w Wyszkowie, Wydział Inwestycji i Dróg Publicznych

REKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


powiat wyszkowskiul. Świętojańska w WyszkowieWyszkówstarostwo powiatowe w Wyszkowie

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Kanciasty wstęp do "okrągłego stołu" (video)
Wystarczy żeby wszyscy urzędnicy obniżyli sobie 20% z wynagrodzenia i nikt by nie stracił pracy w Wyszkowskich jednostkach Gminnych G.Nowosielski - 149,570,55 + nagroda - 410,18 A.Kowalewska - 117,358,67 zł Skarbnik - 152,384,21 zł Sekretarz - 143,187,98 zł Naczelnicy od 80,000,00 zł do 115, 660,54 zł Dyrektorzy od 100,000,00 zł do 120,000,00 zł Przyjmijmy 20% od 2,000,000,00 zł, daje nam kwotę 400,000,00 zł i nikt by nie musiał być zwolniony w gminnych placówkach. WYSTARCZY OSZCZĘDNOŚCI ZACZĄĆ OD SIEBIE
Weryfikacja
Kanciasty wstęp do "okrągłego stołu" (video)
te dane są dostępne na stronie UMiG - Oswiadczenia majątkowe. Można tak zobaczyć jakie dochody (NIE UKRYWAM, ŻE NIE MAŁE) za poprzednie lata mieli nasi włodarze, jak również dyrektorzy spółek gminy.
@Proszę o interwencję

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

25
Poniedziałek
Maj 2020
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

REKLAMA

pl.jooble.org