REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Powiat chce przetestować nową linię autobusową

Powiat

Powiat wyszkowski planuje uruchomienie nowej linii autobusowej na trasie Wyszków - Brańszczyk - Białebłoto-Kobyla - Wyszków. Samorząd zakłada, że dofinansowanie kursu pozyska z rządowego programu przywracanie lokalnych połączeń autobusowych.

REKLAMA

Weszła w życie ustawa o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych. Dzięki rządowemu programowi, którego głównym celem jest przywracanie lokalnych połączeń autobusowych, samorządy będące organizatorem publicznego transportu zbiorowego mogą starać się o dofinansowanie deficytowych połączeń. Z tej możliwości zamierza skorzystać również powiat wyszkowski, który 12 sierpnia złoży wniosek do wojewody. 

Powiat wyszkowski planuje uruchomienie nowej linii autobusowej o długości ok. 51 km na trasie Wyszków - Brańszczyk - Białebłoto-Kobyla - Wyszków. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku i wyłonienia operatora trasy pierwszy autobus na tej trasie pojawiłby się już na początku września, co zbiegnie się z rozpoczęciem nauki w wyszkowskich szkołach średnich uczniów tzw. "podwójnego rocznika". Planowane są dwa kursy: poranny, który dotrze do Wyszkowa przed godziną 8.00 oraz popołudniowy. Przed podjęciem decyzji o uruchomieniu nowego połączenia, członkowie zarządu powiatu prowadzili rozmowy z wójtami. Od ponad roku na terenie Wyszkowa i okolic nie działają przewozy autobusowe realizowane przez PKS. Gmina Brańszczyk zgłosiła trasę, na której od wielu lat nie funkcjonuje regularny przewóz, tym samym stwarzając mieszkańcom problemy z dotarciem do miasta. Od końca 2018 roku mieszkańcy powiatu mają możliwość wypełnienia ankiety dotyczącej potrzeb przewozowych. Ze zgromadzonych dotychczas danych wynika, że największy brak połączeń autobusowych na terenie powiatu odczuwają uczniowie mieszkający poza miastem. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, powiat postara się uruchomić testowe połączenie na razie w okresie od września do grudnia, z możliwością przedłużenia w roku 2020. Warunkiem otrzymania wsparcia jest między innymi uruchomienie linii, która nie funkcjonowała minimum 3 miesiące przed 18 lipca 2019 r. Oczekiwane wsparcie ze środków Funduszu to dopłata 1 zł do jednego kilometra. Na barkach powiatu będzie spoczywało sfinansowanie minimum 10% kwoty deficytu na danej linii komunikacyjnej. 

Linia autobusowa na terenie gminy Brańszczyk jest pierwszą, którą powiat zamierza uruchomić w ramach wykonywania zadań organizatora publicznego transportu zbiorowego. Przez 4 miesiące funkcjonowania połączenia, powiat będzie analizował liczbę podróżujących autobusem, poniesione koszty oraz sam mechanizm dofinansowania. Władze powiatu liczą, że dzięki nowemu połączeniu mieszkańcy mniejszych miejscowości, zwłaszcza młodzież szkolna, sprawniej dotrze do szkoły, pracy czy szpitala. Zakłada się również, że zainicjowanie nowej linii autobusowej będzie zapowiedzią uruchomienia siatki kolejnych połączeń lokalnych na terenie powiatu wyszkowskiego. Nabór wniosków na dofinansowanie linii autobusowych z budżetu Funduszu na 2020 r. ruszy już w październiku. Do końca 2019 r. na wsparcie lokalnych linii autobusowych z budżetu państwa zostanie przeznaczonych 300 mln zł, w kolejnym latach 800 mln zł rocznie.

Źródło: Powiat wyszkowski
 

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


powiat wyszkowskiautobuslinia autobusowa

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

23
Piątek
Sierpień 2019
Sierpień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Apolinarego, Miły, Rżży

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org