REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Godzina "W". Wyszków pamięta!

Miasto

W godzinę „W”, czyli o 17.00, symbolizującą początek Powstania Warszawskiego, w Wyszkowie rozległy się syreny alarmowe, odpalono race, wyszkowianie zatrzymali się, aby chwilą zadumy uczcić pamięć bohaterów zrywu w stolicy. 75 lata temu, 1 sierpnia 1944 r., rozpoczęła się największa operacja militarna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Trwała dwa miesiące, poległo w niej około 200 tysięcy cywilnych mieszkańców Warszawy.

Galeria zdjęć


REKLAMA

- Należymy do narodu, którego losem jest strzelać do wroga z brylantów - ta myśl niezmiennie powraca za każdym razem, kiedy 1 sierpnia słyszę sygnał syreny, a Warszawa, Polska zamiera w bezruchu - zwrócił się do licznie zgromadzonych przy pomniku Glloria Victis mieszkańców burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski. - Powstanie Warszawskie było niezwykłym zrywem polskiego społeczeństwa w walce o wolność i godność, a Polska straciła w nim swych najlepszych synów i córki. To tragiczne pokolenie Kolumbów, które wolało ginąć w walce niż żyć na kolanach. Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać. Powstanie Warszawskie było aktem wielkiej, narodowej solidarności. Tej solidarności, która trwa nadal, gdy każdego roku o godzinie „W” stajemy, godnie unosząc głowy w wolnej Polsce, w szacunku dla tych, którzy za tę wolność polegli. Pamięć o Powstaniu, szacunek do niej jest kontynuacją tej narodowej solidarności i godności. Pamiętamy i będziemy pamiętać. Nie tylko w Warszawie, ale w każdym innym miejscu naszego kraju, pamiętamy tutaj w Wyszkowie i będziemy pamiętać. Bo było Powstanie Warszawskie czymś więcej niż tylko zbrojnym aktem, było i będzie symbolem polskiej godności, odwagi i niezłomności w umiłowaniu wolności.  Powstańcy Warszawscy, ci dorośli i ci mali, mężczyźni i kobiety, ci zahartowani w bojach i ci, którzy po raz pierwszy  chwytali za broń - na zawsze pozostaną symbolem Polaka - patrioty - mówił.

Do zgromadzonych zwrócił się również minister cyfryzacji Marek Zagórski, który gościnnie wziął udział uroczystości.

- Spotykamy się dzisiej tutaj po to, by uczcić pamięć bohaterów, pamięć tych, którzy 75 lat temu okazali niezłomność, okazali siłę, hart ducha, wytrwanie i potrafili przeciwstawić się przeważającym siłom wroga, po to, żeby zamanifestować to, co czujemy w sercach, czego uczymy się każdego dnia w domu, rodzinie i szkole. Zawołanie „Jeszcze Polska nie zginęła” - to hasło ten nasz symbol było przewodnią myślą tych wszystkich, którzy 75 lat temu poświęcili swoje życie. Czcimy pamięć o bohaterach - nie tylko Warszawy, nie tylko powstańców. Czcimy pamięć o bohaterach całej Polski, którzy przeciwstawiali się zbrojnej agresji, którzy walczyli o niepodległość, czcimy pamięć Żołnierzy Armii Krajowej, czcimy pamięć Polski, czcimy pamięć naszej historii, czcimy męstwo, bohaterstwo, tradycję i za to chciałbym wszystkim podziękować. Za to, że znaleźliście chwilę, po to żeby wspomieć, po to żeby zamanifestować jedność, żeby zamanifestować polskość. "Cześć i chwała bohaterom" - mówił minister.

- Mój udział w obchodach jest bardzo szczególny, ponieważ chciałem uczcić pamięć swojego dziadka, który był Żołnierzem Armii Krajowej o pseudonimie "Szczawik". Walczył w Powstaniu Warszawskim i zginął podczas wyprowadzania ludności cywilnej ze Starówki. Z pamiątek, które mi po nim zostały, to świadectwo ukończenia Szkoły Podoficerskiej - mówił wnuczek Powstańca Warszawskiego Maciej Knop, mieszkaniec gminy Wyszków.

Przy pomniku Gloria Victis zgromadziło się wielu wyszkowian. Zebrani wspólnie odśpiewali hymn, złożyli kwiaty i zapalili znicze. Pamięć poległych uczciły delegacje m.in. władz miasta, powiatu, przedstawiciele środowisk kombatanckich, lokalne zarządy partii politycznych, stowarzyszenia i organizacje pozarządowe, przedstawiciele wojska, organizacji mundurowych, wyszkowscy harcerze z Hufca Rój Promienistych i kibice Bugu Wyszków, którzy tradycyjnie odpalili race.

REKLAMA

Monika Grzelecka

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

24
Czwartek
Październik 2019
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Arety, Marty, Marcina

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org