REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Godzina "W". Wyszków pamięta!

Miasto

W godzinę „W”, czyli o 17.00, symbolizującą początek Powstania Warszawskiego, w Wyszkowie rozległy się syreny alarmowe, odpalono race, wyszkowianie zatrzymali się, aby chwilą zadumy uczcić pamięć bohaterów zrywu w stolicy. 75 lata temu, 1 sierpnia 1944 r., rozpoczęła się największa operacja militarna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Trwała dwa miesiące, poległo w niej około 200 tysięcy cywilnych mieszkańców Warszawy.

Galeria zdjęć


REKLAMA

- Należymy do narodu, którego losem jest strzelać do wroga z brylantów - ta myśl niezmiennie powraca za każdym razem, kiedy 1 sierpnia słyszę sygnał syreny, a Warszawa, Polska zamiera w bezruchu - zwrócił się do licznie zgromadzonych przy pomniku Glloria Victis mieszkańców burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski. - Powstanie Warszawskie było niezwykłym zrywem polskiego społeczeństwa w walce o wolność i godność, a Polska straciła w nim swych najlepszych synów i córki. To tragiczne pokolenie Kolumbów, które wolało ginąć w walce niż żyć na kolanach. Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać. Powstanie Warszawskie było aktem wielkiej, narodowej solidarności. Tej solidarności, która trwa nadal, gdy każdego roku o godzinie „W” stajemy, godnie unosząc głowy w wolnej Polsce, w szacunku dla tych, którzy za tę wolność polegli. Pamięć o Powstaniu, szacunek do niej jest kontynuacją tej narodowej solidarności i godności. Pamiętamy i będziemy pamiętać. Nie tylko w Warszawie, ale w każdym innym miejscu naszego kraju, pamiętamy tutaj w Wyszkowie i będziemy pamiętać. Bo było Powstanie Warszawskie czymś więcej niż tylko zbrojnym aktem, było i będzie symbolem polskiej godności, odwagi i niezłomności w umiłowaniu wolności.  Powstańcy Warszawscy, ci dorośli i ci mali, mężczyźni i kobiety, ci zahartowani w bojach i ci, którzy po raz pierwszy  chwytali za broń - na zawsze pozostaną symbolem Polaka - patrioty - mówił.

Do zgromadzonych zwrócił się również minister cyfryzacji Marek Zagórski, który gościnnie wziął udział uroczystości.

- Spotykamy się dzisiej tutaj po to, by uczcić pamięć bohaterów, pamięć tych, którzy 75 lat temu okazali niezłomność, okazali siłę, hart ducha, wytrwanie i potrafili przeciwstawić się przeważającym siłom wroga, po to, żeby zamanifestować to, co czujemy w sercach, czego uczymy się każdego dnia w domu, rodzinie i szkole. Zawołanie „Jeszcze Polska nie zginęła” - to hasło ten nasz symbol było przewodnią myślą tych wszystkich, którzy 75 lat temu poświęcili swoje życie. Czcimy pamięć o bohaterach - nie tylko Warszawy, nie tylko powstańców. Czcimy pamięć o bohaterach całej Polski, którzy przeciwstawiali się zbrojnej agresji, którzy walczyli o niepodległość, czcimy pamięć Żołnierzy Armii Krajowej, czcimy pamięć Polski, czcimy pamięć naszej historii, czcimy męstwo, bohaterstwo, tradycję i za to chciałbym wszystkim podziękować. Za to, że znaleźliście chwilę, po to żeby wspomieć, po to żeby zamanifestować jedność, żeby zamanifestować polskość. "Cześć i chwała bohaterom" - mówił minister.

- Mój udział w obchodach jest bardzo szczególny, ponieważ chciałem uczcić pamięć swojego dziadka, który był Żołnierzem Armii Krajowej o pseudonimie "Szczawik". Walczył w Powstaniu Warszawskim i zginął podczas wyprowadzania ludności cywilnej ze Starówki. Z pamiątek, które mi po nim zostały, to świadectwo ukończenia Szkoły Podoficerskiej - mówił wnuczek Powstańca Warszawskiego Maciej Knop, mieszkaniec gminy Wyszków.

Przy pomniku Gloria Victis zgromadziło się wielu wyszkowian. Zebrani wspólnie odśpiewali hymn, złożyli kwiaty i zapalili znicze. Pamięć poległych uczciły delegacje m.in. władz miasta, powiatu, przedstawiciele środowisk kombatanckich, lokalne zarządy partii politycznych, stowarzyszenia i organizacje pozarządowe, przedstawiciele wojska, organizacji mundurowych, wyszkowscy harcerze z Hufca Rój Promienistych i kibice Bugu Wyszków, którzy tradycyjnie odpalili race.

REKLAMA

Monika Grzelecka

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Jechał slalomem i wyprzedzał na przejściu dla pieszych
No właśnie z powołania menda społeczna.....
S B 125...
"Idźmy zagłosować"
Żaden socjalizm nie jest dobry. A co do Niemców, to się ich nie bać tylko robić swoje. Z ich pomocą czy bez, tak żeby nie być stratnym. Zgoda buduje, niezgoda rujnuje.
Już my się na tym socjalizmie przejechaliśmy, jak
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

11
Sobota
Lipiec 2020
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Benedykta, Kariny, Olgi

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA