REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Szybki internet dla szkół i ośrodków kultury w powiecie wyszkowskim

Powiat

Minister cyfryzacji Marek Zagórski 31 lipca odwiedził Wyszków, gdzie spotkał się z władzami powiatu i przedstawił informacje na temat nowego programu związanego z pozyskaniem internetu przez gminne ośrodki kultury oraz szkoły w powiecie wyszkowskim. Mówił też o projekcie hot-spotów w każdej gminie.

REKLAMA

Do tej pory dwanaście szkół podpisało umowy w sprawie szybkiego internetu w ramach rządowego programu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). Do końca roku darmowy internet z tego programu będzie miało 40 szkół z powiatu wyszkowskiego.

- Projekt szerokopasmowego internetu w szkołach w m.in. powiatach wyszkowskim, ostrowskim obsługuje firma Fibee. Jest to spółka bardzo dobrego operatora, który się nazywa Inea i który realizuje te projekty w całej Polsce bardzo sprawnie. Te inwestycje już się zaczęły i one obejmują także szkoły z powiatu wyszkowskiego, czyli wszystkie szkoły z tego powiatu będą miały zapewniony szybki dostęp do internetu. Do końca roku 40 szkół będzie miało już instalację wewnątrzszkolną i tak naprawdę będziemy tylko czekali na łącze od operatorów, żeby te szkoły podłączyć, reszta będzie w pierwszym i drugim kwartale przyszłego roku. Zakładamy, że jeśli chodzi o powiat wyszkowski cała operacja pt. "Przyłączenia szkół do ogólnopolskiej sieci edukacyjnej" powinna się zakończyć w przyszłym roku na przełomie kwiecień - maj - mówił minister.

Rząd prowadzi też projekt "Cyfryzacja gminnych ośrodków kultury". Dofinansowanie jest 100-proc. do wartości tego projektu, to jest kilkaset tysięcy, nawet do miliona złotych maksymalnie. Co jest istotne, sprzęt może sięgać 30 proc. wartości projektu i to może być sprzęt multimedialny, drukarki 3D. Wszystkie gminne ośrodki kultury, które nie mają szybkiego łącza internetowego, będą przy okazji tego projektu przyłączone do szybkiego internetu.

- Myślę, że warto skorzystać - podkreślał minister. - Myślę, że w ciągu dwóch miesięcy będzie to finalizowane. Jak będziemy tylko wiedzieli, kto będzie operatorem na terenie powiatu wyszkowskiego, to taką informację przekażemy.

Kolejny pomysł rządu to hot-spoty w każdej gminie, czyli publiczne punkty dostępu do internetu.

- Każda gmina dostanie grant w wysokości 60 tys. zł po to, żeby wyposażyć takie punkty. Zachęcamy. Mamy wystarczająco dużo środków, żeby praktycznie każda gmina w Polsce mogła skorzystać. Od przyszłego tygodnia będzie ogłoszony nabór dla wszystkich gmin w Polsce na tworzenie hot - spotów. Dotychczas taki projekt organizowała Komisja Europejska pod nazwą "wi - fi for you". To też była kwota 60 tys. zł, ale w skali całej Unii Europejskiej było przeznaczonych na to 30 milionów euro i z Polski skorzystało około 135 gmin. My chcemy, żeby ponad 2 tysiace gmin mogło z tego skorzystać - zapowiedział w Wyszkowie Marek Zagórski.

Szkoły, do których doprowadzona zostanie sieć światłowodowa w ramach programu OSE będą mogły bezpłatnie korzystać z tej sieci przez 10 lat.

Fibee I i IV wygrały 19 obszarów, w III konkursie Działania 1.1 . Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, obszar ostrołęcki wygrała spółka Fibee IV. Wartość inwestycji 92, 4 mln zł., kwota dofinansowania - 73,9 mln zł. minimalna ilość gospodarstw domowych przewidziana do podłączenia 31. 246 w tym powiat wyszkowski 6.783. Placówki oświatowe w ramach OSE - 361.

Celem Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014 - 2020 jest wzmocnienie cyfrowych fundamentów rozwoju kraju. Wykorzytsanie potencjału technologii cyfrowych to jeden z priorytetów Polski na najbliższe lata. Obecny stan rozwoju infrastruktury szerokopasmowej i poziom jej wykorzystania jest niski w porównaniu z większością krajów Unii Europejskiej a POPC ma pomóc w wykorzystniu przez Polskę prorozwojowych możliwości technologii cyfrowych. 

REKLAMA

Monika Grzelecka

Udostępnij:


Wyszkówpowiat wyszkowskiszybki internetMinister CyfryzacjiMarek Zagórski

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Koronawirus. Kolejne przypadki i sto nowych osób w kwarantannie
słuchy ? to sanepid powinien podać takie info żebyśmy mogli wiedzieć kto z nas mógł mieć kontakt z tymi osobami !!!
rafik
Koronawirus. Kolejne przypadki i sto nowych osób w kwarantannie
zbyt mało informacji dotyczących osób zakażonych, tak jak w tym przypadka nie podano nawet w której szkole ci nauczyciele pracują !!!
rafik

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

7
Wtorek
Lipiec 2020
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Estery, Kiry, Rudolfa

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA