REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Przekształcenia punktu przedszkolnego w oddział przedszkolny - kiedy jest to możliwe?

Kącik Prasowy

Czy istnieje możliwość przekształcenie punktu przedszkolnego w oddział przedszkolny przy szkole podstawowej?

REKLAMA

Odpowiedź:

Przepisy prawa oświatowego nie przewidują możliwości przekształcenia punktu przedszkolnego w oddział przedszkolny funkcjonujący w szkole podstawowej.

Uzasadnienie:

Nie ulega wątpliwości, że szkoła podstawowa może prowadzić oddział przedszkolny, jednakże przepisy prawa oświatowego nie przewidują przekształcenia niepublicznego punktu przedszkolnego w oddział przedszkolny w szkole podstawowej.

Jak stanowi art. 181 ust. 3 ustawy Prawo oświatowe „przekształcenie niepublicznej innej formy wychowania przedszkolnego, prowadzonej przez osobę prawną lub osobę fizyczną, w niepubliczne przedszkole wymaga dokonania zmiany we wpisie do ewidencji prowadzonej przez gminę właściwą ze względu na miejsce prowadzenia przedszkola w trybie określonym w art. 168 ust. 13, z tym, że do zgłoszenia do ewidencji dołącza się statut przedszkola”.

Zgodnie z wyżej powołanym przepisem dopuszczalne jest wyłącznie przekształcenie punktu przedszkolnego w przedszkole. 

Możliwe są więc trzy rozwiązania: dalsze prowadzenie tego punktu, jego likwidacja albo przekształcenie w przedszkole.

Jeśli w oparciu o mienie i kadrę dotychczasowego punktu przedszkolnego ma być utworzony oddział przedszkolny w szkole podstawowej, to ze względu na niedopuszczalność przekształcenia tego punktu przedszkolnego w oddział w szkole podstawowej, konieczne będzie w pierwszej kolejności zlikwidowanie tego punktu, a dopiero w następnej kolejności dokonanie zmiany statutu szkoły poprzez utworzenie punktu przedszkolnego i zgłoszenie zmienionego statutu do gminy właściwej do prowadzenia ewidencji szkół i placówek.

Likwidacja niepublicznego punktu przedszkolnego wymaga wykreślenia z ewidencji.

Natomiast utworzenie oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej wymaga zmiany statutu. Ze względu na to, że statut szkoły jest dokumentem, który należy przedłożyć w celu uzyskania wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego zobowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu publicznych szkół, to zmianę statutu również należy przedłożyć tej jednostce samorządu terytorialnego. Zgodnie bowiem z art. 168 ust. 13 ustawy – Prawo oświatowe zmiany danych zawartych we wpisie należy zgłosić w ciągu 14 dni od dnia powstania tej zmiany. Przy zgłaszaniu zmian w ewidencji, stosuje się odpowiednio art. 168 ust. 4 -12 ustawy – Prawo oświatowe.

Zatem do gminy należy zgłosić zmianę statutu szkoły podstawowej uwzględniającą prowadzenie przez szkołę podstawową oddziału przedszkolnego.

Dokonanie zmian we wpisie do ewidencji jest warunkiem prowadzenia przez szkołę podstawową oddziału przedszkolnego, jeśli oddział przedszkolny będzie prowadzony w budynku szkoły podstawowej.

Jeśli oddział przedszkolny będzie w innej lokalizacji niż szkoła podstawowa do ewidencji prowadzonej przez gminę należy zgłosić nowe miejsce prowadzenia szkoły (tj. oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej). Ponadto należy dołączyć informacje o spełnieniu wymagań określonych w przepisach bhp, przepisach o ochronie środowiska, przepisach o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, przepisach techniczno-budowlanych i przepisach o ochronie przeciwpożarowej; spełnienie tych wymagań potwierdza się przez dołączenie do zgłoszenia odpowiednio pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego oraz pozytywnej opinii komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej.

Na marginesie wskazać należy, że przepisy oświatowe nie wymagają uprzedniego dokonania likwidacji punktu przedszkolnego przekształcanego w przedszkole. Możliwym jest także przekształcenie punktu przedszkolnego w przedszkole a następnie połączenie przedszkola i szkoły podstawowej w zespół.

Zapamiętaj!

Co do zasady możliwe są trzy rozwiązania: dalsze prowadzenie tego punktu przedszkolnego, jego likwidacja albo przekształcenie w przedszkole.

 

Podstawa prawna:

  • art. 181, art. 168 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (tekst jedn. Dz. U. z 2018 r. poz. 996 ze zm.)

Joanna Swadźba
prawnik, wieloletni pracownik administracji rządowej i samorządowej,
specjalista prawa oświatowego i socjalnego, autorka licznych artykułów z zakresu prawa
Ekspert Portalu Oświatowego
www.PortalOswiatowy.pl

 

Art. zewnętrzny

REKLAMA

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

23
Piątek
Sierpień 2019
Sierpień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Apolinarego, Miły, Rżży

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org