REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Warmia i Mazury to nie tylko jeziora

Kącik Prasowy

Korzystając z wakcji nad mazurskimi jeziorami spróbujmy poznać nieco historii tego regionu. A historia to zamki krzyżackie i w sąsiedniej Warmii zamki biskupie i kapitulne.

REKLAMA

Mazury i nieco mniejsza Warmia to stereotypowo kraina tysiąca jezior, pięknych krajobrazów i wypoczynku nad wodą. Kiedy wyjeżdżamy tam pierwszy raz, nie zawsze zwracamy uwagę na inne atrakcje tego regionu. Chcemy jak najszybciej nacieszyć się wodą, dopiero po kilku dniach szukamy nowych atrakcji. Taką atrakcja na wyciągniecie ręki są zamki krzyżackie, których jest całkiem sporo (zobacz niektóre https://discover.pl/Polska/zamki-w-polsce/zamki-krzyzackie-w-polsce/ ). Zresztą zwiedzać możemy nie tylko krzyżackie. Jest kilka zamków biskupich oraz kapitulnych, całkiem dobrze zachowanych. Już po drodze natkniemy się na Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego urządzone w dawnym ratuszu. Jeśli pojedziemy inna drogą, trafimy do Nidzicy, w której zachował się zamek krzyżacki na wzgórzu. Budowę gotyckiego zamku rozpoczęto dość późno, bo w 1370 roku, a już w 1410 został zajęty przez wojska Jagiełły. W czasie wojny trzynastoletniej zajęty przez Związek Pruski. Zamek zdewastowały wojska Napoleona stacjonujące w nim w latach 1806-1812. Zamek uratowano przeznaczając go na sąd i więzienie. W 1945 zniszczony w bombardowaniu, odbudowany w latach 60-tych z przeznaczeniem na muzeum oraz instytucje kultury. Nidzica była zniszczona w 80%, więc nie zachowało się wiele zabytków, ale w drodze na rynek z ratuszem z XIX wieku przechodzimy obok Browaru Zamkowego z XIX wieku i tzw. Klasztorka, czyli obiektu pełniącego w średniowieczu funkcje obronną. Blisko zamku jest ewangelicki kościół z XIX wieku, natomiast zaraz za rynkiem jest kościół z rodowodem z XIV wieku.

W głębi regionu, na Warmii stoi piękny zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim. Jego budowa trwała całe drugie półwiecze XIV wieku. Zamkowy dziedziniec ze swoimi dwupoziomowymi krużgankami przypomina nieco Wawel. Zamek otoczony jest fosą, w dużej części zachowaną. Na południowym przedzamczu stoją trzy budynki, z których wschodnie skrzydło było pałacem. Obecnie budynki zajęte przez hotel. W zamku urządzono muzeum z ciekawymi zbiorami (więcej - https://discover.pl/zamek-biskupow-warminskich-w-lidzbarku-warminskim/). Będąc na Warmii trzeba odwiedzić Olsztyn i zamek, którego obronę przygotował Mikołaj Kopernik. Olsztyński zamek był zamkiem kapituły warmińskiej, czyli władzy świeckiej na Warmii aż do rozbiorów. Zamek powstał w połowie XIV wieku, później był kilkakrotnie rozbudowywany i przebudowywany. Po zaborach zamek przejęty został przez państwo pruskie i wykorzystywany jako siedziba rejencji. Rzadziej odwiedzanym zamkiem jest warownia w Reszlu, również będąca zamkiem biskupim.

Kilka zamków wymienionych w tekście to oczywiście nie wszystkie atrakcje Na Warmii i Mazurach atrakcji jest zresztą więcej nie tylko zamki i pałace. Przed wyjazdem na wakacje warto przygotować się i sprawdzić co warto zobaczyć w okolicy.

Art. zewnętrzny

REKLAMA

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

23
Piątek
Sierpień 2019
Sierpień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Apolinarego, Miły, Rżży

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org