REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Co musisz wiedzieć przed kupnem szafy na broń? Poradnik

Na Sygnale

Strzelectwo znajduje w Polsce coraz większą liczbę fanów. Rośnie liczba strzelnic, powstają kluby i organizacje strzeleckie, a specjalistyczne sklepy z bronią palną poszerzają swoją ofertę. Coraz więcej osób chce rywalizować w strzelectwie, a następnie chcieliby oni posiadać własną broń.

REKLAMA

Pozwolenie na broń

Prawo do posiadania broni w Polsce jest bardzo restrykcyjne i opisuje dokładnie co i w jakich ilościach można posiadać oraz najważniejsze kto może dostać pozwolenie na broń. Aby otrzymać takie pozwolenie należy spełniać warunki:

 • Osoba która ubiega się po zwolenie musi mieć ukończone 21 lat
 • Nie może:
  • o Mieć chorób psychocznych lub znacznie ograniczonej sprawności psychofizycznej,
  • o Wykazywać istotnego zaburzenia funkcjonowania psychologicznego,
  • o Być uzalezniona od substancji psychoaktywnych lub alkoholu,
  • o Nieposiadać stałego miejsca pobytu na terytorium Polski
  • o Być skazana prawomocnym wyrokiem.

Nawet jeśli spełniamy te wszystkie warunki możemy nie przejść tego etapu uzyskania pozwolenia. Jeśli natomiast nasz wniosek został zaakceptowany to musimy obowiązkowo zdać egzamin przed komisją, która powoływana jest przez organ policji. Egzamin to sprawdzenie wiedzy odnośnie znajomości przepisów o posiadaniu broni oraz jej używania i przechowywania.

Wymagania przy przechowywaniu

Otrzymanie pozwolenia na broń i jej kupno to jedno. Należy jeszcze pamiętać o jej przechowywaniu. Obowiązujące przepisy prawa dokładnie opisują w jaki sposób broń ma być przechowywana, nie ma żadnych odstępstw w tej kwestii. Niestosowanie się do Ustawy o Broni i Amunicji oraz Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w kwestii przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji, skutkuje odebraniem pozwolenia, które jak wiemy jest trudne i czasochłonne.

Przechowywanie broni w domu

Przechowywanie broni w domu także reguluje ustawa. Mówi ona, że broń i amunicja muszą być przechowywane  w specjlanych urządzeniach, które spełniają co najmniej klasę S1 bezpieczeństwa według polskiej normy. Szafa na broń musi także posiadać certyfikat, który Polskie Centrum Akredytacji wydaje sprzedawcom.

Certyfikowane szafy

Posiadanie takiego certyfikatu jest potwierdzone naklejką z hologramem umieszczoną na szafie pancernej. Kupując szafę na broń musimy wymagać od sprzedawcy umieszczenia takiej naklejki. W razie policyjnej kontroli jest ona potwierdzeniem przestrzegania przepisów prawa. Daje także pewność, że sprzęt jaki mamy jest odporny na włamania, a nasz broń bezpieczna.

Szafy na broń

Wybór szaf na broń jest dzisiaj bardzo duży. Różnią się ona głównie wielkością. Z ustawy wynika, że szafa nie musi być przymocowana do ściany ale lepiej przytwierdzić ją przy pomocy kotwy lub klejów do elementów konstrukcyjnych w domu. Podczas kupna należy też uwzględnić jaki zamek chcemy mieć w swojej szafie. Najtańszym wyborem jest zamek kluczowy, ale niesie on ryzyko zgubienia kluczyka który musimy nosić przy sobie cały czas. Alternatywą są zamki elektroniczne, które wymagają jedynie podania kodu.

Szafy na broń to pierwsza rzecz o jakiej trzeba pomyśleć jeśli zamierzamy zrobić pozwolenie i kupić broń. Na sklepsejfy.pl znajdziecie ofertę szaf na broń które spełniają wymagania dotyczące przechowywania broni.

Art. zewnętrzny

REKLAMA

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

27
Poniedziałek
Styczeń 2020
Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Anieli, Juliana, Przemysława

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org