REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Rekrutacja 2019. Łzy szczęścia i smutku

Powiat

Kumulacja emocji nastąpiła dziś przed południem w wyszkowskich szkołach średnich. Licea, technika i szkoły branżowe ogłosiły listy zakwalifikowanych do rozpoczęcia w nich nauki od 1 września. Były łzy szczęścia i ulga, ale niestety także gorycz związana z faktem, że nie udało się dostać do wymarzonej szkoły. Na tym etapie miejsca w szkołach średnich nie znalazły 133 osoby. Z drugiej strony technika i szkoły branżowe nadal dysponują wolnymi miejscami.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Tegoroczni absolwenci szkół podstawowych oraz gimnazjów wiedzą już, czy dostali się do wymarzonej szkoły. W wyniku rządowej reformy systemu edukacji, do klas pierwszych szkół średnich od 1 września pójdzie podwójny rocznik absolwentów. Dla 133 spośród 1587 absolwentów w powiecie wyszkowskim zabrakło miejsc w pierwszym etapie rekrutacji. 65 to absolwenci gimnazjów, 68 - szkół podstawowych. Jednocześnie w technikach i szkołach branżowych jest jeszcze rezerwa - 61 miejsc dla absolwentów gimnazjów i 65 miejsc po szkole podstawowej. To miejsca w CEZiU "Kopernik" w Wyszkowie oraz Zespole Szkół w Długosiodle. Pięć wolnych miejsc ma jeszcze ZDZ (w klasach po gimnazjum). Wolnymi miejscami nie dysponuje natomiast I LO, ZS nr 1 i ZS nr 3.

- Dostałem się do klasy pierwszego wyboru. Nie stresowałem się rekrutacją, dużo bardziej zdenerwowana była mama - podkreślał Kacper, absolwent gimnazjum i przyszły uczeń ZS nr 1.

Nie wszyscy mieli jednak tyle szczęścia. Część uczniów nie została przyjęta do żadnej z wybranych szkół.

- Nie składałem podań do wszystkich szkół w Wyszkowie, ale liczyłem, że jednak się gdzieś dostanę. Teraz muszę czekać do 25 lipca, może gdzieś zwolni się miejsce - komentował rekrutację inny rozżalony absolwent.

Wielu nie kryło łez, gdy nie zobaczyli swojego nazwiska na liście przyszłych uczniów.

Dalsze kroki

W części szkół nie ma obecnie wolnych miejsc, jednak sytuacja może ulec zmianie, jeśli np. uczniowie, którzy dostali się do takiej szkoły wybiorą inną placówkę, bo zostali zakwalifikowani do dwóch lub więcej szkół. Część uczniów z naszego powiatu znalazła miejsca w innych miastach, m.in. w Warszawie. W sposób naturalny zwolnią tym samym miejsca w wyszkowskich placówkach. Dla tych, którzy nie zostali zakwalifikowani, oznacza to jednak czekanie jeszcze przez kilka dni. Od 16 lipca do 24 lipca (godz. 10.00) absolwenci mają czas na potwierdzenie woli, czyli złożenie w wybranej szkole oryginałów dokumentów. W czwartek 25 lipca o godz. 12.00 komisje rekrutacyjne ogłoszą listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do danej szkoły. Od 26 lipca ruszy rekrutacja uzupełniająca.

Na wynik tegorocznej rekrutacji spory wpływ miała duża liczba chętnych spoza powiatu wyszkowskiego.

- W poprzednich latach średnio o przyjęcie do naszych szkół ubiegało się 100 dzieci, w tym roku wpłynęło 370 podań od absolwentów spoza powiatu wyszkowskiego - mówi wicestarosta Leszek Marszał.

Sytuacja w powiecie

W powiecie wyszkowskim jest 763 absolwentów gimnazjów oraz 824 absolwentów klas ósmych szkół podstawowych. Razem to daje 1587 absolwentów. Dla obydwu grup absolwentów przygotowano po 985 miejsc w klasach pierwszych. Problem jednak w tym, że w pierwszym etapie rekrutacji chęć podjęcia nauki w szkołach powiatu wyszkowskiego (I LO, ZS nr 1, ZS nr 3, CEZiU "Kopernik", szkoły ZDZ oraz ZS Długosiodło) zgłosiło ponad 1960 osób: po gimnazjum 930 osób, po szkole podstawowej - 1030 osób. Nie czekając do końca pierwszego etapu rekrutacji, już tydzień temu zarząd powiatu wyszkowskiego podjął pierwsze decyzje, mające zabezpieczyć dodatkowe miejsca w klasach pierwszych. Utworzono dodatkowe oddziały w trzech szkołach: I Liceum Ogólnokształcącym, Zespole Szkół nr 1 oraz CEZiU "Kopernik" w Wyszkowie. Zdecydowano także, że klasy pierwsze w I LO im. C.K. Norwida będą liczyły po 32 uczniów (w pozostałych szkołach powiatowych - po 30). Po 32 uczniów do jednego odziału przyjął także Zespół Szkół nr 3, który jest prowadzony przez samorząd wojewódzki. Ze względów lokalowych w szkołach powiat nie ma możliwości utworzenia dodatkowych klas poza CEZiU "Kopernik", gdzie rozważana jest dodatkowa klasa liceum ogólnokształcącego.

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


rekrutacja 2019szkoły średniepowiat wyszkowski

Komentarze

rafik
Podziękujcie swoim rodzicom którzy głosowali na pis

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Środa
Sierpień 2019
Sierpień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Franciszka, Kazimiery, Ruty

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org