REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Rekrutacja 2019: Dodatkowe oddziały, liczebniejsze klasy

Nauka

Nawet po 32 uczniów w oddziale będzie się od września uczyło w klasach pierwszych szkół średnich w powiecie wyszkowskim. Rekrutacja trwa, ale już zapadły decyzje o tworzeniu dodatkowych oddziałów. Deficyt miejsc dotyczy głównie liceów ogólnokształcących.

REKLAMA

W powiecie wyszkowskim, tak jak w całej Polsce, trwa przysłowiowe "dopychanie kolanem" uczniów do klas pierwszych szkół średnich. Samorządy znają już wstępne wyniki pierwszego etapu rekrutacji podwójnego rocznika. Nie jest różowo. 11 lipca także zarząd powiatu wyszkowskiego przeprowadził symulację przydziału absolwentów gimnazjów i nowych szkół podstawowych do oddziałów przewidzianych od września w szkołach średnich. Na tej podstawie, nie czekając do końca tego etapu rekrutacji, podjęto decyzję o utworzeniu dodatkowych oddziałów w trzech szkołach: I Liceum Ogólnokształcącym, Zespole Szkół nr 1 oraz CEZiU "Kopernik" w Wyszkowie. Zdecydowano także, że klasy pierwsze w I LO im. C.K. Norwida będą liczyły po 32 uczniów (w pozostałych szkołach - po 30).

W powiecie wyszkowskim jest 763 absolwentów gimnazjów oraz 824 absolwentów klas ósmych szkół podstawowych. Razem to daje 1587 absolwentów. Dla obydwu grup absolwentów przygotowano po 985 miejsc w klasach pierwszych. Problem jednak w tym, że w pierwszym etapie rekrutacji chęć podjęcia nauki w szkołach powiatu wyszkowskiego (I LO, ZS nr 1, ZS nr 3, CEZiU "Kopernik", szkoły ZDZ oraz ZS Długosiodło) zgłosiło ponad 1960 osób.

- Na 985 miejsc w klasach po gimnazjum zgłosiło się 930 osób, a na 985 miejsc w klasach po szkole podstawowej zgłosiło się 1030 osób - mówi wicestarosta Leszek Marszał.

Nie czekając zatem do końca tego etapu rekrutacji, zarząd powiatu wyszkowskiego podjął pierwsze decyzje, mające zabezpieczyć dodatkowe miejsca w klasach pierwszych.

- W I LO zostanie utworzony dodatkowy oddział o profilu matematyczno-biologiczno-chemicznym po szkole podstawowej. W ZS nr 1, gdzie zgłosiło się najwięcej absolwentów ale też warunki lokalowe są najtrudniejsze, powstanie dodatkowy oddział liceum o profilu społeczno-przyrodniczym po szkole podstawowej. W CEZiU "Kopernik" utworzymy dodatkową klasę wielobranżową, co łącznie daje trzy nowe oddziały w klasach pierwszych - mówi wicestarosta. 

Ze wstępnych symulacji wynika, że po tych zabiegach w szkołach wyszkowskich pozostanie około 40 wolnych miejsc w technikach i szkołach branżowych oraz 20 miejsc w Zespole Szkół w Długosiodle. W szkołach prowadzonych przez powiat będą zachowane dotychczasowe godziny pracy, tzn. w I LO - na jedną zmianę, a w ZS nr 1 i CEZiU na dwie zmiany, czyli do godz. 17.30. 

Tworzenia dodatkowych oddziałów nie przewiduje prowadzony przez samorząd województwa mazowieckiego Zespół Szkół nr 3 w Wyszkowie.

- Nie mamy warunków lokalowych. I tak będziemy wynajmować pomieszczenia lekcyjne w Szkole Podstawowej nr 4 - mówi dyrektor Elżbieta Michalik. 

Szkoły zresztą radzą sobie jak mogą. Na przykład w I LO część zajęć będzie prowadzona w pomieszczeniach MECEO a nawet w internacie. W najlepszej sytuacji lokalowej jest CEZiU "Kopernik" i tam jeszcze jest rezerwa dla utworzenia dodatkowych oddziałów technikum i liceum ogólnokształcącego w razie takiej konieczności. Gorzej, bo brakuje kadry (np. informatyków). 

Choć bilans miejsc w klasach pierwszych w powiecie wyszkowskim jest zadowalający i niemal odpowiadający zapotrzebowaniu, nie można na dziś stwierdzić, ilu absolwentów nie dostanie się do szkół tzw. pierwszego wyboru, czyli preferowanych przez uczniów. To, czy absolwent dostał się do wymarzonej szkoły i klasy, będzie wiadome 16 lipca, gdy zostaną w szkołach wywieszone listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych. W dalszych krokach, czyli od 16 lipca godz. 12.00 do 24 lipca do godz. 10.00 będzie czas na potwierdzenie woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginałów dokumentów. 25 lipca o godz. 12.00 komisje rekrutacyjne ogłoszą  listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do danej szkoły. Od 26 lipca ruszy rekrutacja uzupełniająca.  

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Będzie nowy skatepark! Hurrra?
A kto tu mówi o stadionie narodowym? Wystarczy dobry projekt na zastąpienie tego co jest nowoczesnym obiektem przystającym do potrzeb i możliwości 30-tysięcznego miasta. Uważasz że nasza gmina nie ma pieniędzy? Ten artykuł dobitnie pokazuje, że ma ich nadto problem w tym że nie potrafi racjonalnie wydać. Zamiast płacić 50 tysi za koncepcję basenu rozporowego mogła ogłosić jak inne miasta konkurs i za max 30 tyś miała by projekt że ho ho Nie powstydził bys się
Do Obywatel
Będzie nowy skatepark! Hurrra?
WstYd, SZKoda słÓW
Maro
Jak wybierała gmina Wyszków?
Brawo Kamieńczyk, jednak tam za R. Trzaskowskim głosowali głównie Warszawiacy. Chociaż tyle...
Dede
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Czwartek
Lipiec 2020
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Eustachego, Mariki, Mirelli

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA