REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Rybienko Leśne. Będzie jak dawniej

Miasto

Trwają prace, które zmierzają do przywrócenia wyglądu prezbiterium kościoła parafialnego w Rybienku Leśnym do stanu sprzed remontu w 2018 roku dokonanego z polecenia poprzedniego proboszcza. Do prezbiterium wraca witraż Chrystusa Ukrzyżowanego, który znajdował się w kościele od 40 lat.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Prace w kościele w Rybienku Leśnym rozpoczęły się w minioną środę. Zdemontowano nowe deski, które zakrywały oryginalne oszalowanie prezbiterium. Wraca do prezbiterium witraż Chrystusa Ukrzyżowanego, który był w kościele od 40 lat. Witraż został zaprojektowany przez Panią Hannę Szczypińską i wykonany w pracowni witraży Paczke w Krakowie. 

- Zdjęto nowe, jasne deski, gryzące się estetycznie z resztą starego szalunku, naznaczonego miodową patyną czasu. Odsłonięto stare deski, które - zdaniem poprzedniego proboszcza - miały być już zmurszałe i nienadające się do dalszego użytku. Zgodnie z przewidywaniami okazuje się jednak, że są one w całkiem niezłym stanie (podobnie jak deski elewacji zewnętrznej, które po renowacji wracają na swoje miejsce). Jeśli posiadają uszkodzenia, to głównie po gwoździach mocujących nowe deski, nabijane na stare - informuje Rybienko Leśne - Komitet Społeczny Parafian.

Drewniany krzyż ze złoceniami zawieszony w prezbiterium przez poprzedniego proboszcza pozostaje w kościele. Znaleziono dla niego nowe miejsce na ścianie po lewej stronie prezbiterium. Wraca do prezbiterium tradycyjny witraż Chrystusa Ukrzyżowanego.

- Mamy nadzieję, że przy jego zdejmowaniu a potem przez półtora roku przechowywania, witraż nie został poważnie uszkodzony i nie wymaga poważniejszej renowacji - liczą parafianie. 

Pozostaje do wykonania kwestia podniesienia okna w związku z jego częściowym zasłonięciem przez podniesienie dachu nad zakrystią, aby lepiej podświetlić witraż. 

- Jesteśmy zadowoleni, że sprawa od której zaczęła się działalność naszego komitetu półtora roku temu, wreszcIe zdaje się zmierzać ku szczęśliwemu finałowi. Podjęliśmy wtedy nasze działania przeciwdziałające kryzysowi zaufania w naszej parafii, spowodowanemu przez nieodpowiedzialne, samowolne zachowania poprzedniego proboszcza, obierając sobie za hasło - „Tak dla renowacji! Nie dla dewastacji!” Pomimo, że temperatura wydarzeń wokół remontu naszego kościoła na szczęście już dawno znacznie opadła poniżej progu wrzenia, stałe monitorujemy stan ochrony zabytkowej substancji naszego kościoła. I oka z niego nie spuścimy, aby już nigdy nie doszło do podobnych ekscesów jak przed półtora roku. Co daj Boże! Amen - podsumowuje Komitet Społeczny Parafian.

O sprawie pisaliśmy TUTAJ

Źródło: Parafia Matki Bożej Królowej Polski Wyszków Rybienko LeśneRybienko Leśne - Komitet Społeczny Parafian

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


parafia Rybienko Leśne

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

14
Sobota
Grudzień 2019
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
252627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Alfreda, Izydora, Zoriny

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org