REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

"Pomaganie niezwykle jednoczy". Para prezydencka na pikniku "Pomagam z radością" w Brańszczyku

Powiat

Trzy i pół tysiąca osób wzięło udział w pikniku rodzinnym w Brańszczyku, inaugurującym akcję charytatywną "Pomagam z radością" zorganizowaną przez Zgromadzenie Zakonne Małe Dzieło Boskiej Opatrzności - Orioniści Prowincja Polska. Celem akcji jest wspieranie najważniejszych potrzeb osób niepełnosprawnych, bezdomnych, samotnych matek, młodzieży i pacjentów hospicjów. Patronat nad akcją objęła Para Prezydencka Andrzej Duda oraz Agata Kornhauser - Duda, która osobiście gościła 6 lipca w Brańszczyku.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Przed piknikiem Para Prezydencka wzięła udział w zamkniętym spotkaniu z podopiecznymi Centrum Księdza Orione, wolontariuszami, samorządowcami m.in. wójtem Brańszczyka Wiesławem Przybylskim oraz starostą powiatu wyszkowskiego Jerzym Żukowskim, niepełnosprawnymi podopiecznymi, seniorami oraz pracownikami Ośrodka Orione w Brańszczyku. Prezydent z małżonką po zainaugurowaniu pikniku odwiedzili kilka piknikowych stoisk, spotkali się także z dziećmi i we wspaniałych humorach chętnie pozowali do wspólnych fotografii.

- Bardzo dziękujemy za zaproszenie do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu, w tym wielkim dziele - mówił Prezydent RP Andrzej Duda. - Mamy nadzieję, że to będzie początek wielkiej publicznej popularyzacji tej wspaniałej akcji, ale także tych wielkich dzieł, które od wielu, wielu lat realizują księża Orioniści. Realizowali to dobro wielkie, niosąc je potrzebującym po cichu, spokojnie, bez wielkiego rozgłosu, robiąc rzeczy wielkie także tutaj, w Brańszczyku. Dzisiaj spotykamy się po to, żeby o tym mówić. Cieszę się, że to spotkanie jest bo ono stanowi okazję nie tylko do pokazania tego, czemu służą księża Orioniści, ale także by zarażać tą radością pomagania, dawania z siebie tego, co najlepsze, czyli dawania z siebie dobra. Na pewno największą satysfakcję można znaleźć właśnie przez to, że daje się z siebie jak najwięcej drugiemu człowiekowi, że można zobaczyć uśmiech na twarzy człowieka udręczonego, czy to chorobą, czy to niepowodzeniem życiowym, czy to biedą, czy niedołężnością, że można spojrzeć na młodego człowieka, który wpadł w sidła zła i on wraca na dobrą drogę. To jest właśnie wielkie dzieło, które ojcowie księża Orioniści realizują poprzez swoje hospicja, poprzez swoje domy, w których skupiają się seniorzy, młodzież, która jest trudna wychowawczo. Cieszę się ogromnie, że ja razem z małżonką możemy się stać tego częścią. Ale przede wszystkim cieszę się, że są z nami dzieci i młodzież, że widzą to niesienie dobra, widzą  to, co jest w życiu ważnie.

Zdaniem prezydenta, państwo, w którym takie właśnie postawy są silnie reprezentowane, postawy otwarte na pomoc innym, postawy poświęcania się pomocy innym - to jest państwo prawdziwie nowoczesne.

- Cieszę się i z całego serca dziękuję księżom Orionistom, że takie właśnie nowoczesne państwo tutaj, w Polsce, poprzez swoją działalność budują - mówił Andrzej Duda. - A czy robią to dobrze i skutecznie? Wiem to z własnego ostatniego wspomnienia. Nie tak dawno, dosłownie dwa czy trzy tygodnie temu, w Wojskowym Instytucie Medycznym odwiedziłem będącego tam wtedy pacjentem ks. Michała Łosa, bardzo młodego Orionistę, którego ostatnim pragnieniem życia ziemskiego było właśnie, aby znaleźć się w szeregach księży Orionistów. Stało się to, przyjął święcenia, a następnie dosłownie dwa tygodnie później zakończyło się jego ziemskie pielgrzymowanie. Tak ogromne było jego pragnienie znalezienia się właśnie w tym niezwykłym gronie  ludzi, którzy poświęcają swoje życie służbie drugiemu człowiekowi, z modlitwą i oddaniem się bliźniemu. To pokazuje, jacy są księża Orioniści i jaka jest to wspólnota.

Z całego serca dziękował wolontariuszom i wszystkim, którzy włączają się w pomoc.

- Wszystkich państwa zachęcam, zwłaszcza młodzież, by dawać siebie, iść jako wolontariusze, także się sprawdzić, czy jestem w stanie dźwignąć ten trud - jestem pewien, że dający wielką satysfakcję służenia drugiemu człowiekowi. Zachęcam do pomagania z radością - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Głos zabrała również Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser - Duda:

-  „Pomagam z radością” - uważam, że jest to bardzo trafna nazwa, ponieważ pomaganie to jest zawsze źródło radości i satysfakcji. Każdy z nas chyba tutaj ma to doświadczenie uczucia radości i satysfakcji, bo przecież każdy z nas ma za sobą takie sytuacje, chwile, doświadczenia, gdy komuś pomogliśmy, otrzymując w zamian czasem uśmiech, czasem serdeczny uścisk dłoni, a czasem po prostu zwyczajne dziękuję. Zatem wszyscy też znamy to uczucie ciepła, które nas ogarnia, gdy czynimy dobro, ale rzecz w tym, by czynienie dobra nie było tylko incydentalne. Chodzi o to, by stało się czymś powszechnym i by na stałe wpisało się w naszą codzienność. Czasem niektórzy ludzie zastanawiają się, jaka jest recepta na szczęście. Jeżeli w ogóle możemy mówić o jakiejś recepcie, to właśnie pomaganie jest jedną z nich. Potwierdzają to wszyscy, którzy pomaganie uczynili sposobem na życie, którzy pomaganiu całkowicie się poświęcili, którzy uważają pomoc drugiemu człowiekowi za swoją życiową misję. A jest ich naprawdę bardzo wielu. Dzisiaj, tuż przed spotkaniem z państwem, mieliśmy okazję spotkać się z podopiecznymi tutaj centrum, w Brańszczyku z cudownymi seniorami, ze wspaniałymi osobami z niepełnosprawnościami, ale także z wolontariuszami, których jest tutaj naprawdę bardzo wielu i którym należą się również serdeczne podziękowania za ich codzienną pomoc, którą niosą podopiecznym księży Orionistów. Mamy głęboką nadzieję na to, że właśnie ten dzisiejszy dzień, piknik i cała akcja „Pomagam z radością” przyczynią się do tego, że jeszcze więcej wolontariuszy zgłosi się, by zajmować się podopiecznymi księży Orionistów. A trzeba pamiętać, że wolontariat to nie jest tylko czynienie dobra, jest to też bardzo dobry sposób na własny rozwój, budowanie swojej osobowości, społecznych kompetencji, wrażliwości, a przecież właśnie to wszystko przyczynia się do tego, że czujemy się w życiu spełnieni. Uczmy się pomagać, uczmy się też działać wspólnie, bo pomaganie naprawdę niezwykle jednoczy. I uczmy się pomagać z radością. Jestem głęboko przekonana, że dzięki temu będziemy szczęśliwsi jako społeczeństwo i jako wspólnota. Na koniec chciałabym przytoczyć słowa naszego rodaka – Papieża św. Jana Pawła II, który powiedział: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest, nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi” - mówiła Pierwsza Dama RP.

O akcji "Pomagam z radością" opowiedział wójt gminy Brańszczyk Wiesław Przybylski.

- To niezwykle szlachetna akcja, której uczestnicy mogą z dumą powiedzieć: "Idę z własnej woli, z dobrocią serca, z pomocą, na spotkanie drugiego człoweka". Pomagamy, bo każdy człowiek potrzebuje uśmiechu, dobrego słowa, ukojenia w bólu, życzliwości i troski o drugiego. W naszej gminie hasło "Pomagam z radością" jest wdrażane w życie na co dzień, chociażby dzięki dzałalności Centrum Księży Orione, inicjatora dzisiejszego rodzinnego pikniku, pobliskiego Ośrodka dla dzieci i młodzieży prowadzonego przez zgromadzenie sióstr franciszkanek Rodziny Maryi oraz Dom Pomocy Społecznej prowadzony przez Starostwo Powiatowe w Wyszkowie. Jako mieszkańcy gminy i władze lokalne jesteśmy zaszczyceni bogactwem dobra, jakie dzieje się tu wobec najbardziej potrzebujących pomocy - dzieci, młodzieży i dorosłych z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Dzisiejsze spotkanie to kolejna doskonała okazja do otworzenia naszych serc na tych, którzy cierpią obok nas często w ciszy i samotności. Jako nowy wójt gminy Brańszczyk pragnę zapewnić, że w moim progranie działania człowiek i rodzina znajdują się zawsze w centrum, dlatego z ogromną przyjemnością chciałbym poinformować, że aktualnie trwają prace zmierzające do uchwalenia i wprowadzenia w gminie samorządowej Karty Praw Rodzin. Mieszkańcy naszej gminy będą uczestniczyć we wrześniu w Narodowym Czytaniu lektur wybranych przez Parę Prezydencką - mówił gospodarz gminy.

O idei pikniku opowiedział także prowincjał Zgromadzenia Orionistów ks. Krzysztof Miś:

- Program "Pomagam z radością" wpisuje się w przesłanienie naszego założyciela św. Alojzego Orione: "Zawsze czyńcie dobro wszystkim, zła nigdy i nikomu". Zgromadzenie zakonne księży Orionistów od prawie stu lat służy osobom potrzebującym i wykluczonym społecznie. W kilkunastu swoich ośrodkach rozsianych po całej Polsce i na Białorusi służymy w hospicjum w Wołominie, towarzyszymy i pomagamy chorym terminalnie, w schroniskach dla bezdomnych, w Czarnej w Henrykowie i w Łaźniewie, wspieramy w wyjściu z bezdomności i uzależnień, w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym. Chcemy młodym pokazać, że warto wymagać od siebie jeśli chcemy dobrze zagospodarować życie. Zgromadzenie służy również w innych miejscach - w Domu Pomocy Społecznej dla dorosłych mężczyzn w Izbicy Kujawskiej, w Zakładzie Opiekuńczo - Leczniczym w Łaźniewie i w Domu Emeryta w Brańszczyku. Prowadzimy też w ramach nowatorskich programów "Trampolina" i "Drabina Jakubowa" szczególną posługę wobec młodych, ale i niepełnosprawnych. Są jeszcze Domy Rekolekcyjne, które wzmacniają duchowo. Dynamicznie rozwija się wolontariat, właśnie na wolontariacie opiera się "Drabina Jakubowa", która tak mocno wrosła w krajobraz Brańszczyka. To tutaj gromadzi się ponad dwustu ochotników odpowiedzialnych za opiekę nad osobami niepełnosprawnymi, schorowanymi i starszymi. Dzięki organizowanej przez nas pomocy i wsparciu życzliwych osób, udało się pomóc dziesiątkom tysięcy najbardziej potrzebujących. Chcielibyśmy rozwijać tę naszą działalność, nasze dzieła i przyjmować więcej osób pod nasze skrzydła. Dlatego zainicjowaliśmy wspaniały program "Pomagam z radością", którego celem jest wspieranie dobroczynności poprzez przekazywanie darów na określone potrzeby konkretnych osób i ośrodków. Warto pomagać, bo człowiek jest naprawdę szczęśliwy, gdy może dać choćby odrobinę szczęścia innym. Rozpoczynamy wielkie dzieło, każde wsparcie, pomoc bliźniemu buduje lepsze jutro, lepszą przyszłość. Ty też możesz pomagać z radością - mówił.

Część nieoficjalną pikniku zainaugurował koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Ligi Morskiej i Rzecznej pod batutą kmdr Józefa Kowalewskiego. Swoim śpiewem uatrakcyjnił wydarzenie Stanisław Rapacz. Orkiestra zaprezentowała utwory muzyki klasycznej oraz wojskowej. Występy wokalne zaprezentowało także Koło Gospodyń Wiejskich z Brańszczyka w asyście wokalistki Anny Ozner, którzy wykonali utwór pt. "Pomagam z radością". Odbył się również koncert zespołu folkowego  "Janusz Prusinowski Kompania". Swoje stoiska zaprezentowało wielu wystawców m.in. Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy księży Orionistów Warszawa, Dom Pomocy Społecznej Izbica Kujawska, Hospicjum Opatrzności Bożej Wołomin, Warsztaty Terapii Zajęciowej Kalisz, "Trampolina" Włocławek, "Trampolina" Zduńska Wola, "Drabina Jakubowa" - wystawili przepiękne rękodzieła wykonane przez swoich podopiecznych. Wśród wystawców byli również: Urząd Gminy Brańszczyk, Gminny Dom Kultury w Brańszczyku, Skansen w Brańszczyku, Koło Gospodyń Wiejskich z gminy Brańszczyk, gospodarstwa agroturystyczne, organizacje pozarządowe z gminy Brańszczyk, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu przygotowała labolatorium kryminalistyczne, gdzie zaprezentowano daktyloskopię - technikę śledczą zajmującą się badaniami porównawczymi linii papilarnych dłoni. Policjanci zaprezentowali również nowo kupiony radiowóz marki BMW 330i, w którym każdy uczestnik pikniku mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Mazowiecki Oddział Żandrmerii Wojskowej zaprezentował symulator wypadków samochodowych oraz symulator dachowania. Arakcją była także prezentacja sprzętu wojskowego. Swoje stoisko miała równiez Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wyszkowie, OSP w Wyszkowie, Komenda Główna Straży Granicznej, Nadwiślański Oddział Straży Granicznej, Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie, 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej w Ciechanowie, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Wyszkowie.

Mnóstwo atrakcji czekało na najmłodszych m.in. warsztaty artystyczne, warsztaty małych architektów, mydlarskie, eksperymenty naukowe, rodzinne warsztaty budowania latawców, nauka udzielania pierwszej pomocy. Dla dorosłych również były przygotowane stoiska, można było m.in. poznać zasady zdrowego odżywiania w namiocie PZH, wykonać badania profilaktyczne w Mammobusie i Dentobusie, zostać honorowym dawcą krwi w krwiobusie. Uczestnicy pikniku obejrzeli pokazy pracy psów policyjnych oraz przeszczep nerki misia wykonany przez Poltransplant z Warszawy. Wydarzenie poprowadziła znana prezenterka TVP Anna Popek. Partnerem strategicznym akcji był PGNiG, patronat honorowy objął Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Obrony Narodowej i  Ministerstwo Zdrowia.

Fot. "Tuba Wyszkowa"  oraz Eliza Radzikowska - Białobrzewska/KPRP

REKLAMA
Monika Grzelecka

Udostępnij:


powiat wyszkowskiBrańszczykinauguracja akcji "Pomagam z radością"Księża OrioniściPrezydent RP Adnrzej DudaAgata Kornhauser - Duda

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Sprawy w urzędzie znów bezpośrednio
Chętnie bym przeczyta również, które szkoły i przedszkoka pracują, jak wygląda nauka, ile dzieci zgłosiło się do szkół.
Ania
Kanciasty wstęp do "okrągłego stołu" (video)
Wystarczy żeby wszyscy urzędnicy obniżyli sobie 20% z wynagrodzenia i nikt by nie stracił pracy w Wyszkowskich jednostkach Gminnych G.Nowosielski - 149,570,55 + nagroda - 410,18 A.Kowalewska - 117,358,67 zł Skarbnik - 152,384,21 zł Sekretarz - 143,187,98 zł Naczelnicy od 80,000,00 zł do 115, 660,54 zł Dyrektorzy od 100,000,00 zł do 120,000,00 zł Przyjmijmy 20% od 2,000,000,00 zł, daje nam kwotę 400,000,00 zł i nikt by nie musiał być zwolniony w gminnych placówkach. WYSTARCZY OSZCZĘDNOŚCI ZACZĄĆ OD SIEBIE
Weryfikacja

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

26
Wtorek
Maj 2020
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Eweliny, Jana, Pawła

REKLAMA

pl.jooble.org