REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Dotknąć historii i tradycji - odpust na św. Antoniego w Ciechanowcu

Turystyka

Ponad 30-osobowa grupa członków i sympatyków Stowarzyszenia „Wspólna przyszłość”, działającego od kilku lat w Leszczydole-Nowinach, wybrała się do Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu na tradycyjny odpust św. Antoniego. Mieli tam okazję dotknąć historii i dawnych podlaskich tradycji. To coroczne wydarzenie ma charakter pikniku rodzinnego, a stowarzyszenie też jest lokalną rodziną mieszkańców Leszczydołu-Nowiny. Wszyscy uczestnicy z prezesem Arturem Gałązką na czele zgodnie stwierdzili, że wyjazd był niezwykle udany i chętnie tu powrócą.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Ideą festynu jest nawiązanie do odpustów na św. Antoniego, które od połowy XIX wieku odbywały się w parafii Boguty Pianki, skąd na teren skansenu został przeniesiony drewniany kościół. Mieliśmy okazję obejrzeć atrakcje tradycyjnych podlaskich odpustów. Były stragany, dziad odpustowy, kataryniarz i kuchnia regionalna. Cały czas na plenerowej scenie odbywały się koncerty zespołów folklorystycznych. Mogliśmy wziąć udział w wielopokoleniowych konkursach oraz w pokazach dawnych rzemiosł i przejażdżkach bryczką. Był też występ teatru obwoźnego, zabawy z kuglarzami, szczudlarzami i wiele innych odpustowych atrakcji. Dawne tradycje postanowiliśmy połączyć z pogłębieniem wiedzy o regionie podlaskim. Z przewodnikiem zwiedziliśmy skansen. Tu czas się zatrzymał w czasach naszych pradziadów. Bardzo zaciekawione były dzieci. Wielkie wrażenie zrobił młyn wodny z końca XIX wieku. Kompletnie wyposażony  w oryginalne urządzenia, używane przy pozyskiwani mąki przeniósł wszystkich w zamierzchłe czasy. Stare domostwa, warzywno – kwiatowe ogródki z chruścianymi płotami i zerkającymi zza nich malwami ciekawiły wszystkich. W chałupach każdy mógł spróbować dawnych wiejskich potraw, m. in. placków kartoflanych czy piwa kozicowego. Tradycyjny chleb, wędlina czy miód powędrował aż do Nowin, żeby pozostali domownicy poczuli posmak dawnych potraw. Dzieci cieszyły się z pamiątek kupionych na straganach. W drodze powrotnej na leśnym parkingu pod szumiącymi podlaskimi sosnami dzieliliśmy się wrażeniami z tej niecodziennej wyprawy i snuliśmy plany o następnych stowarzyszeniowych wyprawach. Leszczydół-Nowiny to nasza mała Ojczyzna, tu żyjemy, pracujemy i odpoczywamy. Ale nasze stowarzyszenie chce też zgłębiać kulturę i tradycje sąsiednich regionów. Dlatego organizujemy i będziemy organizować takie międzypokoleniowe wyjazdy. Bo czym skorupka za młodu nasiąknie… A nam szczególnie zależy na młodym pokoleniu i wciągnięciu go w działalność naszego stowarzyszenia.

T. Przygoda

REKLAMA

Monika Grzelecka

Udostępnij:


powiat wyszkowskiLeszczydół - NowinyStowarzyszenia „Wspólna przyszłość”Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcuodpust św. Antoniego

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Będzie nowy skatepark! Hurrra?
A kto tu mówi o stadionie narodowym? Wystarczy dobry projekt na zastąpienie tego co jest nowoczesnym obiektem przystającym do potrzeb i możliwości 30-tysięcznego miasta. Uważasz że nasza gmina nie ma pieniędzy? Ten artykuł dobitnie pokazuje, że ma ich nadto problem w tym że nie potrafi racjonalnie wydać. Zamiast płacić 50 tysi za koncepcję basenu rozporowego mogła ogłosić jak inne miasta konkurs i za max 30 tyś miała by projekt że ho ho Nie powstydził bys się
Do Obywatel
Będzie nowy skatepark! Hurrra?
WstYd, SZKoda słÓW
Maro
Jak wybierała gmina Wyszków?
Brawo Kamieńczyk, jednak tam za R. Trzaskowskim głosowali głównie Warszawiacy. Chociaż tyle...
Dede
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Czwartek
Lipiec 2020
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Eustachego, Mariki, Mirelli

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA