REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

"Na piekielnie wysokim poziomie". Festiwal piosenki lat 60. i 70.

Kultura

Dwudziestu czterech solistów, dwa duety oraz jedna grupa wokalno - muzyczna wystąpili 20 czerwca w XXVI Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki lat 60. i 70. pod hasłem "Powróćmy do piękna w słowie i muzyce". Super Grand Prix festiwalu zdobył duet  Sebastian Wojtczak i Daniel Rychter z Łodzi, znani z telewizyjnych talent show "Must Be The Music" oraz "The Voice of Poland". 

Galeria zdjęć


REKLAMA

Festiwal zainaugurował dziennikarz muzyczny Ryszard Wolański.

- Trudno zliczyć, ile razy przed państwem stałem... Namawiałem organizatora festiwalu Andrzeja Rębowskiego, żeby poszerzył krąg poszukiwania piękna w słowie i muzyce. Podziwiam go za upór i muszę przyznać, że miał rację. Wychowało się już jedno pokolenie, które doceniło piękno muzyki lat 60. i 70., a dzisiaj jesteście państwo świadkami narodzin następnego pokolenia, które - mam nadzieję - również je doceni - mówił.

Historię Festiwalu przedstawił Andrzej Rębowski.

- Jest taki czas i jest takie miejsce, które w 1969 roku dostrzegli i zachwycili się, opisali literacko i muzycznie dwaj wielcy polscy twórcy piosenkarskiej sztuki estradowej - Janusz Kondratowicz i Ryszard Poznakowski. Pierwszy przepięknie, niezwykle barwnie opisał podróż szóstego polskiego miesiąca - czerwca, który najwyraźniej od swego poprzednika - maja przejął jego barwne kolory i poniósł go poprzez bory, lasy, drogi i bezdroża i płyną miesiąc czerwiec, przez piękną polską ziemię i patrzył na nadpalone wianki płynące Wisłą aż do Gdańska i napewno zastanawiał się, czyje dziś życzenia spełni wróżba świętojańska. Piosenka to przecież słowa, ale i muzyka i właśnie słowa tej piosenki trafiły do rąk piosenkarza, kompozytora, multiinstrumentalisty, aranżera, jednego z największych polskich kompozytorów wszechczasów - do rąk Ryszarda Poznakowskiego, który niesionym pięknem i romantyzmem scenerii płynącej przyrody, pozostawił w polskiej kulturze piosenkarskiej niezapomnianą kompozycję, wielki przebój, który kilkanaście dni później otrzymał nagrodę na VIII Ogólnopolskim Festiwalu w Opolu. Tę piosenkę "Hej sobótka, sobótka" znali wszyscy, znali ją także ci, którzy dla siebie i dla Polski, spotykali się w sportowych bojach na wielu różnych arenach europy i świata, w tych swoich sportowych sukcesach dochodzili tak daleko, gdzie wcześniej zapuszczali się tylko herosi, a ich honorowe porażki i tak pzrewyższały zwycięstwa wielu. 26 lat wspomnień, wspaniałe czasy polskiej piosenki lat 60. i 70. Były to czasy polskiej kultury muzycznej. Wyraziste, romantyczne opiewające w miłość słowa były wkomponowane we wspaniałą i przyjemną muzykę - mówił. 

Festiwal prowadził tradycyjnie już dziennikarz Paweł Sztompke.

- Trudno nie zgodzić się z jego opinią, że tegoroczny festiwal był „na piekielnie wysokim poziomie”. Nie ma przypadkowych głosów i przypadkowych piosenek - mówił.

Publiczność, która zasiadła na widowni, była świadkiem powrotu w słowie i muzyce do najpiękniejszego okresu polskiej piosenki, czyli lat 60. i 70. Uczestnicy festiwalu przyjechali z całej Polski: z Warszawy, Lubartowa, Ciechanowa, Lublina, Sosnowca, Legnicy, Torunia, Krakowa, Łodzi, Bielawy  oraz Poznania, ale również z mniejszych miejscowości. Wśród nich byli m.in. tegoroczni maturzyści, studenci, licealisci, logopeda, inżynier budownictwa, bankowiec, dziennikarz i właściciel szkoły muzycznej. Uczestnicy festiwalu wykonali utwory wybitnych polskich artystów m.in. Czesława Niemena, Marka Grechuty, Stana Borysa, Maryli Rodowicz, Haliny Jędrusik, Krystyny Prońko, Seweryna Krajewskiego. W repertuarze były również piosenki z "Kabaretu Starszych Panów". Największą atrakcją festiwalu był występ legendy polskiej muzyki - pierwszego zespołu wokalnego w mieszanym składzie, powołanego do życia w 1966 przez Janusza Kępskiego, zespołu "Partita" w składzie: Anna Pietrzak, Ludmiła Zamojska, Andrzej Frajndt i Bronisław Kornaus. Wykonali oni swoje ponadczasowe przeboje m.in. "Pytasz mnie, ile ci dam", "Dwa razy dwa", "Czarny Alibaba". Organizatorem festiwalu jest Klub 2012 w Wyszkowie na czele z prezesem Andrzejem Rębowskim.  Patronat honorowy objęli: biskup Diecezji Łomżyńskiej Janusz Stepnowski, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki, prezes SAWP Ryszard Poznakowski, burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski, starosta powiatu wyszkowskiego Jerzy Żukowski.

W jury festiwalu zasiedli: Krzysztof Heering (wykładowca, docent Akademii Muzycznej w Warszawie), Wanda Herling (piosenkarka legendarnego zespołu "Amazonki") Aleksander Nowacki (lider zespołu" Homo Homini", kompozytor, aranżer, realizator i producent muzyki rozrywkowej, skarbnik SAWP), Ryszard Poznakowski (kompozytor, założyciel i lider legendarnego zespołu Trubadurzy, Prezes  Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno - Muzycznych SAWP) oraz Ryszard Wolański (dziennikarz, konferansjer i producent muzyczny TVP)  Marek Gaszyński (dziennikarz i prezenter muzyczny, autor tekstów piosenek oraz książek) i Paweł Sztompke (muzykolog, dziennikarz Polskiego Radia i konferansjer).

Nagrodę Super Grand Prix od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Gilińskiego jury przyznało bardzo energetycznemu duetowi - Sebastianowi Wojtczakowi i Danielowi Rychterowi z Łodzi, weterani muzycznych programów telewizyjnych, zwycięstwo wyśpiewali piosenką pt "Nie widzę ciebie w swych marzeniach". Otrzymali nagrodę w wysokości 10 tys. zł i Srebrny Klucz Wiolinowy na kamieniu agat.

Nagrodę Grand Prix przyznaną przez Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno - Muzycznych SAWP wręczono Annie Szatybełko z utworem pt. “Dwa serduszka”. Otrzymała ona nagrodę w wysokości 1000 euro oraz statuetkę okolicznościową.

Nagrodę Publiczności przyznano Gabrieli Kurzac z utworem “Tańczące Eurydyki”

Pozostałe nagrody: 

- Przewodniczącego Rady Powiatu Waldemara Sobczaka powędrowała do Gabrieli Kurzac z utworem pt. “Tańczące Eurydyki” (1000 zł)

- Starosty Powiatu Wyszkowskiego Jerzego Żukowskiego w wysokości 1500 zł dla duetu - Sebastian Wojtczak oraz Daniel Rychter z utwórem “Nie widzę ciebie w swych marzeniach”

- Komisji Promocji i Kultury Rady Miejskiej w Wyszkowie  Wojciecha Rojka – Alicja Maria Szemplińska z piosenką pt. “Jeszcze jeden dzień minął” (500 zł)

- Naczelnik Wydziału Promocji Kultury I Sportu Urzędu Miejskiego w Wyszkowie Edyty Wittich – Kinga Rutkowska z piosenką “Jaskółka uwięziona” (500 zł)

- Przewodniczącej Rady Miejskiej Elżbiety Piórkowskiej w wysokości 1000 zł trafiła do rąk Sandry Rusin z utworem pt. “Kasztany”

- Nagrodę Burmistrza Wyszkowa odebrała Anna Szatybełko z piosenką pt. “Dwa serduszka”  (3000 zł)

- Nagroda Wójta Gminy Brańszcyk  - Paweł Rydz z piosenką pt. “Biały latawiec” (500 zł)

- Nagroda  Wójta Gminy Rząśnik – Sandra Rusinz utworem pt. “Kasztany” (500 zł)

- Nagroda Wójta Gminy Długosiodło – Filip Rychcik z utworem pt. “Wspomnienie” (500 zł)

- Nagroda Wójta Gminy Zabrodzie - Zespół “Suova” z piosenką pt. “Z tobą w górach” (500 zł

- Nagroda  Europosła Jarosława Kalinowskiego – Katarzyna Sufczyńska z piosenką pt. “Ludzkie gadanie” (700 zł)

- Nagrodę Ministra Środowiska posła Henryka Kowalczyka w wysokości 1000 zł przyznano  Alicji Marii Szemplińskiej z utworem pt. “Jeszcze jeden dzień minął”

- Nagrodę dyrektora Generalnego Stowarzyszenia Autorów ZAiKS Krzysztof Lewandowski w wysokości 2000 zł przyznano Gabrieli Kurzac z utworem pt. “Tańczące Eurydyki”

- Nagrodę prezesa Stowarzyszenia Autorów ZAiKS Janusza Foglera w wysokości 3000 zł przyznano Małgorzacie Nakoniecznej z piosenką pt. “Rudy rydz”

Wyróżnienia otrzymali: 

Łukasz Juszkiewicz z piosenką pt. “Świecie nasz” - wyróżnienie prezesa Klubu 2012 Andrzeja Rębowskiego. Kinga Rutkowska z piosenką pt. “Jaskółka uwięziona”, Kamil Czeszel z piosenką pt. “Dziwny jest ten świat”, Sandra Rusin z utworem pt. “Kasztany”, Alicja Maria Szemplińska z piosenką pt. “Jeszcze jeden dzień minął”, Gabriela Kurzac z piosenką pt. “Tańczące Eurydyki”, Alicja Gajda z piosenką pt. “Radość o poranku”, Klaudia Stańczyk z pioseką “Kołysanka dla Okruszka”. 

Pozostali uczestnicy festiwalu:

Martyna Massalska z utworem pt. “Gdybyś”

Wiktoria Granas z utworem pt. “Karuzela z Madonnami”

Anna Maria zawadzka z utworem pt. “Ja dla pana czasu nie mam”

Agata Suska – Koper z utworem pt. “Papierowy księżyc”

Blanka Karolina Adamczyk – Stepaniuk z utworem pt. “Jej portret”

Katarzyna Nowak z utworem pt. “Wielka dama tańczy sama”

Ali Al – Ani z utworem pt. “Nie wiem czy warto”

Ida Szebla z utworem pt. “Wariatka tańczy”

Emilia Hamerlik z utworem pt. S.O.S

Kinga Kołodziej I Tomasz Baracz z utworem pt. “Niech moje serce kołysze ciebie do snu”

Justyna Sitarek z utworem pt. “Deszcz”

Na widowni zgodnie z tradycją zasiedli znakomici polscy sportowcy i ludzie kultury m.in. Piotr Jakubowski - fizjoterapeuta reprezentacji Polski w podnoszeniu ciężarów, uczestnich trzech Igrzysk Olimpijskich,  Marta Wawak - dwukrotna złota medalistka i brązowa medalistka Mistrzostw Polski, czwarta na Mistrzostwach Europy w podnoszeniu ciężarów, Jadwiga Szalewicz - prezes Polskich Związków Sportowych Lekkoatletyki Judo, Babingtona, Danuta i Ruszard Soćko - trenerzy Kady Olimpijskiej i narodowej kobiet i mężczyzn, Andrzej Szalewicz - prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego w latach 1991 - 1997, prof. dr hab. Henryk Załęski - rekordzista Polski juniorów w skoku wzwyż, wieloletni rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, Zygfryd Kuchta jeden z najlepszych piłkarzy ręcznych na świecie, członek Zarządu Związku Piłki Ręcznej w Polsce, Marcin Dołęga - trzykrotny mistrz świata w podnoszeniu ciężarów, mistrz Europy, brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, Wojciech Borowiak trener m.in Pawła Nastuli - mistrza olipmijskiego, mistrza świata i Europy. W festiwalu uczestniczyli także samorządowcy i duchowieństwo.

REKLAMA

Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówfestiwalXXVI Ogólnopolski Festiwal Piosenki lat 60. i 70. w Wyszkowie"Powróćmy do piękna w słowie i muzyce"Super Grand Prixlata 60, 70,:konkurs

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

8
Niedziela
Grudzień 2019
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
252627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Delfiny, Marii, Wirginiusza

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org