REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

"Otwórz oczy". Refleksyjny Taneczny Deptak 2019

Kultura

Znak naszych czasów - samotność, odrzucenie, bieda, niedostosowanie, brak akceptacji, zranione uczucia - tak często wyśmiewane, tłamszone, skrzętnie skrywane w młodym tłumie - dobitnie pokazane zostały w tegorocznym widosiku tanecznym "Deptak". Spektakl od czwartku, 13 czerwca, obejrzało już 1500 osób. To sztuka refleksyjna, niełatwa, bo obnażająca nasze wady. Jednak finałowa piosenka daje nadzieję, że w tłumie znajdzie się Ktoś, kto poda pomocną dłoń, a tytuł "Otwórz oczy!" - to wezwanie do nas wszystkich, by stać się tym Kimś.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Tegoroczny Deptak "Otwórz oczy" to godzinne taneczne widowisko w wykonaniu prawie 250 tancerzy z Wyszkowskiego Teatru Tańca, MB Studio Tańca Martyny Busławskiej i Szkoły Tańca DEPTAK Joli Wiśniewskiej. Twórcy "Deptaku" przywyczaili nas już do tego, że swoją sztuką nie pozostawiają nikogo obojętnym. Tegoroczny spektakl także nie jest widowiskiem lekkim, łatwym i przyjemnym. Nie jest też zbyt optymistyczny. Momentami dojmująco smutny, wręcz ściska za gardło, a łzy same płyną do oczu. Młodzi tancerze ze sceny krzyczą do widza. Wołają o akceptację, o miłość, o szacunek, o uwagę, o czas, o empatię... O to wszystko, co w dzisiejszym zabieganym świecie jest deficytowe, nawet w rodzinach, a co dopiero mówić w środowisku szkolnego tłumu. Twórcy spektaklu wsłuchali się w to, co przekazywała im młodzież, w problemy współczesnych dzieci i nastolatków. Ubrane w artystyczną powłokę przenieśli na scenę, aby dotrzeć do widza z prostym, wydawałoby się oczywistym, ale jakże często bagatelizowanym przesłaniem: "Otwórz oczy!", patrz na to wszystko, co dzieje się wokół ciebie. "Otwórz oczy!", patrz na ludzi, dostrzeż człowieka. "Otwórz oczy!", bo być może pod pozorami bajecznego życia kryje się pokusa, aby to życie sobie odebrać, aby się poddać, by nie mierzyć się więcej z całym nieprzyjaznym światem i problemami. "Otwórz oczy!" rodzicu! Kochaj, lub, szanuj, dawaj siebie, nie wymagaj niemożliwego. "Otwórz oczy!" nauczycielu. Pamiętaj, że do szkoły dziecko przychodzi nie tylko z plecakiem pełnym książek i zeszytów, ale też z bagażem domowych i rówieśniczych problemów i trosk. "Otwórz oczy!" kolego, koleżanko. Pamiętaj, że nie stan posiadania jest najważniejszy, nie najnowszy model smartfona, nie markowe ubrania, na które nie wszystkich stać. Ważne, byś umiał się cieszyć tym, co posiadasz, dzielić się z innymi, a przede wszystkim potrafił zbudować relacje z ludźmi oparte na dobrych uczuciach - przyjaźni, sympatii, szacunku, a nie na rywalizacji o to, kto ma więcej, lepsze, droższe.   

Mocną stroną tegorocznego spektaklu z pewnością są występy wokalne - to nowość w "Deptaku". Wspaniali wokaliści: Zuzia Ginko, Kalina Jastrząb, Igor Krynicki-Gad, Aleksandra Wróbel zaśpiewali autorskie piosenki, do których piękne, mądre teksty napisała Jolanta Grus, a muzykę  skomponował Roman Grus. Autorskie piosenki z tegorcznego spektaklu mogą stać się bez wątpienia hymnem nastolatków. Do mocnych stron z pewnością należą także kostiumy i światła, dopełniające wspaniałe choreografie, które przygotowały Martyna Busławska oraz Jola Wiśniewska przy współpracy choreograficznej Pauliny Skurzewskiej, Oliwii Juszczyńskiej, Artura Bajlla. Kierownikiem artystycznym spektaklu jest Jola Wiśniewska. Scenariusz napisała Jolanta Grus, światła - Damain Bialorudzki, produkcja muzyczna i produkcja videoclipów - Studio RG - Studio nagrań. Autorskie rysunki wykorzystane w produkcjach video wykonali: Ola Kondeja, Oliwia Kowalczyk, Zuzanna Dziedzic, Weronika Bryczyńska. Lektorami w spektaklu byli: Wiktoria Buźniak, Klaudia Racka, Mikołaj Napiórkowski. Animacje przygotowała Weronika Bryczyńska. 

Spektakl na deskach Wyszkowskiego Ośrodka Kultury "Hutnik" w czwartek i piątek oglądała wyszkowska młodzież, w sobotę, 15 czerwca, zobaczą go m.in. rodzice młodych artystów. Łącznie to ponad 2200 widzów. Co ważne, wyszkowianie mogą oglądać spektakle za darmo. Za pomoc w realizacji widowiska Jola Wiśniewska podziękowała gminie Wyszków i burmsitrzowi Grzegorzowi Nowosielskiemu oraz WOK Hutnik. 

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

13
Piątek
Grudzień 2019
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
252627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Dalidy, Juliusza, Łucji

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org