REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

"Nauka poprzez działanie" - IX Wyszkowski Dzień Nauki

Nauka

Już po raz dziewiąty odbył się Wyszkowski Dzień Nauki. W tym roku przebiegał on pod hasłem: "Nauka poprzez działanie". Wydarzenie odbyło się 13 czerwca w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w w Wyszkowie. Uczniowie szkół podstawowych i średnich z gminy Wyszków mieli okazję zapoznać się z  obszernym programem edukacyjnym.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Zgromadzonych powitał dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Wyszkowie - Wiesław Pasek.

- Jest to dzień obfitujący w wiele wspaniałych i pięknych wrażeń. Jestem pewnien, że wasze projekty będą piękne. Doskonale wiem, że bardzo mocno napracowaliście się przy nich ze swoimi opiekunami - mówił.

Prezentacji Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku Filia w Wyszkowie dokonał doc. dr Henryk Goryszewski - prorektor Uczelni.

- Po raz kolejny szkoła, którą mam zaszczyć kierować, gości wyszkowską młodzież. Nasza uczelnia ma dwa wydziały - Wydział Pedagogiki i Wydział Administracji i Zarządzania. Szkoła ma zasięg regionalny i od lat rekrutujemy mniej więcej z ośmiu, dziewięciu powiatów z północno - zachodniego Mazowsza. Liczymy na to, że dalej będziemy cieszyć się pomocą i ciepłą atmosferą, jaka jest tworzona przez miejscowe władze wobec naszej Filii, że dalej będziemy mogli gościć kolejne Wyszkowskie Dni Nauki w murach naszej uczelni. Chcę wam tylko powiedzieć, moi drodzy młodzi przyjaciele, o pewnym zdarzeniu, którego byłem adresatem. Kiedy kończyłem pierwszą klasę szkoły podstawowej, moja nauczycielka wpisała mi wtedy do sztambucha takie zdanie: "Ucz się dziecię, bo nauka to potęgi klucz". Nauka jest potęgi kluczem, źle wykorzystana może być obrócona przeciwko człowiekowi. Życzę wam, abyście poczuli tę tęskonotę do potęgi, jaką daje nam nauka i żebyście byli tak ukształtowali, żeby wasza praca nigdy nie była obrócona przeciwko człowiekowi, a w szkole tej możecie zawsze czuć się jak u siebie, w swoim wyszkowskim domu - mówił.

Tegoroczne Wyszkowskie Dni Nauki przebiegały pod hasłem "Nauka poprzez działanie". Szkoły podstawowe i średnie z gminy Wyszków przygotowały bardzo bogaty program edukacyjny, aby propagować naukę. SP nr 5 zaprezentowała projekty "Świadoma energia w twoim domu", "Eko - szkoła". SP nr 4 zaprezentowała projekty "W poszukiwaniu skarbu - jak przejść przez labirynt", "Wirtualna podróż w głąb człowieka", "Pomóż ptakom przetrwać zimę", "Dbaj o siebie rano i wieczorem". SP w Rybienku Leśnym zaprezentowała projekt "Chemia - doświadczenia". SP nr 2 przygotowała projekty "Tyranozaury, stegozaury, pterozaury i inne jaszczury, czyli jak to było kiedy nas nie było", "Mistrzowie gotowania", "Czy wiesz, że jest kartka, która jedną stronę ma? Jeśli nie wierzysz przekonaj się sam". SP nr 1 opracowała projekty "Matematyka jest jak kurz - jest wszędzie i już" oraz "Pierwsza pomoc przedmedyczna. Ucząc innych, uczę się sam" w ramach nowo wprowadzonego przedmiotu dla klas VIII - edukacja dla bezpieczeństwa. Projekt "Co kryje komórka roślinna - obserwacje mikroskopowe" przyblizyła SP w Leszczydole-Nowinach. SP w Leszczydole Starym zaprezentował projekt "Gra dydaktyczna". SP w Rybnie opracowała zagadnienia "Diety i jej wpływu na zdrowie", "Ewolucja w programowaniu". O wulkanach opowiadał projekt SP w Lucynowie. Drużyna ZS nr 1 przygotowała projekty "Tajemnice meteorologii w szkolnym ogródku", "Dom z przyszłością". ZS nr 3 zaprezentowała "Nauka, projekt praktyka ZS nr 3 im. Jana  Kochanowskiego w Wyszkowie", uczniowie ZS nr 3 przygotowali także filmy o bezpieczeństwie oraz prezentacje o smogu i klęskach żywiołowych oraz grę "Memory". Drużyna CEZiU "Kopernik" przybliżyła Innowacyjne rozwiązania w erze globalizacji - projekt oparty głównie na nauce przedmiotów przyrodniczych poprzez doświadczenie. Uczniowie wykonali bardzo efektowne eksperymenty m.in. pokaz reakcji chemicznej, podczas której powstał ogień, zaprezentowali także doświadzczenia, które mogą być używane w kryminalistyce m.in. daktyloskopia. Przedstawili równiez metodę wykrywania śladów oparami jodu, niewidzialny atrament. Uczniowie CEZiU zademonstrowali ponadto pokaz ze sztuczną krwią oraz rolety sterowane przez WiFi. Drużyny I LO im. C.K. Norwida zaprezentowały projekty "Jeżdzący pojazd Wodzik", projekt ekologiczny "Naszwquad w środowisko". Uczennice kl. II E o profilu matematyczno - biologiczno - chemicznym zaprezentowały również książkę pt. "Franio i świat porządku", której autorką jest uczennica Angelika Malinowska. Ilustracje przygotowała Marianna Artemyan. Kolejnym projektami uczniów "Norwida" były "Kuchnia molekularna", gdzie można było skosztować kawioru z soku oraz spaghetti z kawy. Uczniowie przygotowali także projekt  "Inteligentny transporter". 

Podczas WDN ogłoszono wyniki Wyszkowskiego Dyktanda, organizowanego przez SP nr 4 w Wyszkowie. W etapie gminnym pierwsze miejsce przypadło Julii Kwiatkowskiej oraz ex aequo Katarzynie Ponichterze z SP nr 5 w Wyszkowie, miejsce drugie zdobył Miłosz Malinowski z SP nr 2 w Wyszkowie, miejsce trzecie przypadło Lenie Radziewicz z SP w Leszczydole - Nowinach. W etapie wojewódzkim w kategorii "Szkoły podstawowe" zwyciężył Miłosz Malinowski z SP nr 2 w Wyszkowie, miejsce drugie zdobyła Lena Radziewicz z SP w Leszczydole - Nowinach, miejsce trzecie przypadło Piotrowi Osowieckiemu z SP w Brańszczyku. W kategorii "Szkoły ponadpodstawowe" miejsce pierwsze zajęły ex aequo Kinga Marchela z I LO im. A. Mickiewicza w Węgrowie oraz Weronika Karłowicz z I LO im. C. K. Norwida w Wyszkowie, miejsce drugie zdobyła Anna Kamieniecka z I LO im. C. K. Norwida w Wyszkowie, miejsce trzecie zajął Dominik Rzemek z ZS nr 1 w Wyszkowie. Laureatów nagrodzono upominkami.

Wręczono także nagrody w VI już edycji Przeglądu Filmów Młodzieży Szkolnej o Wyszkowie. Tegoroczny konkurs nosił tytuł "Honorowy obywatel Wyszkowa i gminy Wyszków". Konkurs miał na celu przybliżenie postaci uhonorowanych tym zaszczytnym tytułem, którzy swą działalnością wpisali się w historię miasta i okolic. Był organizowany przez Szkołę Podstawową nr 5. Uczestniczyli w nim uczniowie klas gimnazjalnych i klas VI - VIII szkół podstawowych z gminy Wyszków. W rywalizacji udział wzięło dziesięciu uczestników. Pierwsze miejsce zajął film pt. "Wehikuł czasu - ksiądz Henryk Kietliński", który wykonały uczennice - Aleksandra Rutka, Natalia Rojek i Zuzanna Kozłowska - ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Wyszkowie. Ich opiekunem była Wioletta Wysocka. Miejsce drugie zajął film pt. "Ksiądz kanonik Stanisław Szulc - honorowy obywatel Wyszkowa" nagrany przez Bartłomieja Grabowskiego, Piotra Zająca i Krzysztofa Kołodziejczyka ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wyszkowie, opiekunem była Ewa Winiarska. Miejsce trzecie zdobył film pt. "Ksiądz kanonik Stanisław Szulc - honorowy obywatel Wyszkowa" wykonany tym razem przez uczennice Szkoły Podstawowej w Lucynowie - Nikolę Powierżę i Oliwię Żmudę, opiekunem była Zenona Turek. Nagrodzonym wręczono dyplomy i nagrody rzeczowe oraz pieniężne - za I miejsce 600 zł, II miejsce - 400 zł, III miejsce - 300 zł, ufundowane przez burmistrza Wyszkowa, europosła Jarosława Kalinowskiego oraz dyrektora SP nr 5 Zbigniewa Szczerbę.  

Współorganizatorami WDN byli: burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski, Szkoła Podstawowa nr 2 w Wyszkowie i Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku Filia w Wyszkowie.  W programie był także wykład dla młodzieży pt. "Czy rośliny oczyszczają powietrze", który zaprezentował dr inż. Arkadiusz Przybysz pracownik naukowy SGGW w Warszawie, opowiedział również o wpływie pyłów zawieszonych w powietrzu na zdrowie człowieka.

REKLAMA

Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówWyszkowski Dzień NaukiNauka poprzez działanieSzkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Wyszkowie

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

13
Piątek
Grudzień 2019
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
252627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Dalidy, Juliusza, Łucji

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org