REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

"Zawołani po imieniu". Upamiętnienie lokalnych bohaterów

Powiat

We wsi Poręba-Kocęby w gminie Brańszczyk 9 czerwca został odsłonięty kamień poświęcony Piotrowi Leszczyńskiemu i Antoniemu Prusińskiemu, zamordowanym przez Niemców za pomoc okazaną Polakowi żydowskiego pochodzenia. Jego pamięć została uczczona tablicą. Uroczystość została zorganizowana w ramach projektu Instytut Pileckiego #ZawołaniPoImieniu, a uczestniczyli w niej m.in. wiceminister Magdalena Gawin z Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i przedstawiciele władz lokalnych.

Galeria zdjęć


REKLAMA

W obecności wiceminister Magdaleny Gawin, wraz z przedstawicielami samorządów, instytucji, rodziny oraz społeczności lokalnej, w Porębie-Kocębach odsłonięto kamień poświęcony Piotrowi Leszczyńskiemu oraz Antoniemu Prusińskiemu - dwóm Polakom, którzy w czasie II wojny światowej zostali zamordowani przez Niemców za pomoc mężczyźnie pochodzenia żydowskiego. Symboliczny kamień stanął w miejscu ich śmierci. Druga tablica, upamiętniająca nieznanego z imienia i nazwiska Żyda, który został zamordowany i pochowany wraz z nimi, stanęła w miejscu jego pochówku.

- Dziękujemy rodzinie zamordowanych Polaków oraz miejscowej społeczności za obecność i troskę o pamięć o tych tragicznych wydarzeniach! W ramach projektu #ZawołaniPoImieniu Instytut Pileckiego upamiętnia tych, którzy w czasie wojny pomagali ludności żydowskiej i ponieśli za to największą ofiarę.

Źródło: http://1943.pl/

Instytut Pileckiego

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


Instytu PileckiegoPorębazawołani po imieniuMagdalena Gawin

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Poniedziałek
Październik 2019
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Celiny, Hilarego, Janusza

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org