REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

"Ważny zapisek naszej historii"... Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznej i Legionowej

Kultura

Sześć zespołów zaprezentowało swoje talenty wokalne oraz instrumentalne 6 czerwca podczas Przeglądu Pieśni Patriotycznej i Legionowej. Koncert poświęcony promowaniu patriotyzmu dedykowany był wszystkim, którzy walczyli o wolną Polskę.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Przegląd zainaugurowała Anna Witkowska.

- Każdy z nas, Polaków, wie, czym jest niepodległość i patriotyzm. Przecież uczymy się tego od najmłodszych lat: "Niepodległość to Polska, to wolność, to wsplne działanie". W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała niepodległość. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazało nowym generacjom młodych Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej. W bogatym repertuarze piosenek i pieśni patriotycznych i znajdowały się utwory gloryfikujące ofiarnych bojowników wolności, gorących patriotów, młodych zapaleńców idących pod kule wroga ku wymarzonej wolności jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec. Ktoś może zapytać o sens przypominania na progu XXI stulecia dawnych pieśni legionowych. Czy młode pokolenia czasu wspólnej Europy, Europy bez granic, zechcą wracać do tych niby zamierzchłych wydarzeń? Zadawać takie pytanie warto... Studiujmy naszą historię narodu polskiego, śpiewajmy pieśni patriotyczne. Dobrze duchowo zakorzenieni w naszej historii, będziemy mogli czuć się pewniej w politycznym i kulturowym pejzażu współczesnej Europy. Zaprezentowane pieśni są małym wycinkiem, ale jakże ważnym zapisem naszej historii. W nich jest zaklęta miłość Polaków do ojczyzny, nasza polska dusza i wartości patriotyczne oparte na wartościach "Bóg, Honor, Ojczyzna" - mówiła.

Przegląd rozpoczął się od dostojnego i widowiskowego poloneza w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Oberek". W bogatym kanonie piosenek, pieśni  legionowych i patriotycznych zaprezentowali się: Zespół Pieśni i Tańca "Oberek", który wykonał utwory patriotyczne m.in. "Maki", "Pożegnanie ułana" i "Bywaj dziewczę zdrowe". Zespół powstał w styczniu 2018 roku w Wyszkowskim Ośrodku Kultury "Hutnik". Tworzą go emeryci z gminy Wyszków i powiatu wyszkowskiego. 15 kobiet, 9 mężczyzn śpiewających i tańczących, 5-osobowa grupa wokalna i 6-osobowa wielopokoleniowa kapela. W czasie 11-letniej działalności "Oberek" wystąpił 182 razy w kraju i za granicą m.in. na Litwie i Chorwacji. Wziął udział w 18 konkursach o zasięgu wojewódzkim i ogólnopolskim, we wszystkich plasując się w pierwszej trójce nagrodzonych. Zdobył I miejsce w kategorii folklor na tegorocznym Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Seniorów 2019 w Domu Kultury Warszawa Zacisze.

Wspaniałe umiejętości wokalne zaprezentował także Zespół Śpiewaczy "Wyszkowiacy", który wykonał pieśni pt. "Tu Ojczyzna", "Pieśń o domu" oraz "Mazowiecka ty ziemico". Zespół istnieje od 27 lat, występuje na różnych imprezach i przeglądach. Działa pod patronatem Stowarzyszenia Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej. Zespół swoimi występami ubogaca imprezy powiatowe i gminne. Zdobywa różne nagrody, wyróżnienia i dyplomy. Kierownikiem Zespołu jest Wanda Pych.

Swoje talenty wokalne przedstawiły również utalentowane uczennice klasy VIII oraz VI Szkoły Podstawowej w Dębinkach, pod kierunkiem Aliny Wójcik nauczycielki muzyki. Wykonały utwory pt. "Ostatni list", "Biały orzeł wnieść się nie może" oraz "Ojczyzno ma". Uczennice często biorą udział w przeglądach, konkursach muzycznych i apelach szkolnych.

Zespół Turzyńska Seniorada przybliżył utwory pt. "Ułan", "Ostatni mazur", "Piechota". Zespół istnieje od stycznia 2017 roku, liczy obecnie 30 członków. Jego działalność ma na celu integrację pokoleń i "odklejenie seniora do telewizora". Stowarzyszenie organizuje wycieczki rowerowe i autokarowe w kraju i poza jego granicami, imprezy dla społeczności lokalnej, pozyskuje środki na realizację projektów. Poprzez swoje działania dba o zdrowie, sprawność fizyczną, kultywowanie tradycji i przekazywanie historii młodszym pokoleniom. Członkowie Klubu chętnie śpiewają, biorąc udział w imprezach na terenie gminy i powiatu.

Swoje muzyczne talenty zaprezentował także Zespół Śpiewaczy "Nadbużanie", który wykonał pieśni patriotyczne m.in. "modlitwa obozowa", "Taki kraj", "Pieśń Konfederatów Barskich", pod kierunkiem Katarzyny Grzybowksiej. Zespół "Nadbużanie" istnieje od 14 lat, działa przy Domu Dziennego Pobytu "Senior" w Wyszkowie, liczy 17 osób. Zespół wykonuje utwory o zróżnicowanej tematyce i dla różnych grup dbiorców. Swoimi występami uświetnia wiele wydarzeń lokalnych i wyjazdowych. Uczestnicy zespołu cenią sobie współpracę międzypokoleniową.

Ogromny zachwyt wzbudził występ członków Koła Gospodyń Wiejskich "Klub Sseniora w Brańszczyku" wraz z Młodzieżową Orkiestrą "Darmanista" pod batutą kapelmistrza Dariusza Pieńkosa. Artyści wykonali utwory pt."Przybyli ułani", "Deszcz, jesienny deszcz" oraz "Pierwsza kadrowa". Członkowie Klubu seniora wraz z Orkiestrą  zaserwowali publiczności dawkę pozytywnej energii i dobrej muzyki, porwali publiczność do wspólnego śpiewania, nie obyło się również bez bisów i gromkich braw. Koło Gospodyń Wiejskich "Klub Seniora w Brańszczyku" powstał z potrzeby serca. Grupa seniorów w ten sposób chce pokazać, że pomimo upływu lat w każdym etapie życia można być aktywnym i robić to co się kocha. Muzyka łączy pokolenia jak to widać w zespole i może służyć przykładem dla innych, a współpraca z młodzieżą sprawia im satysfakcję. 

Wszystkim wykonawcom wręczono podziękowania oraz pamiątkowe statuetki przekazane przez starostę Jerzego Żukowskiego, natomiast Związek Piłsudczyków RP Towarzystwo Pamięci Józefa Piłsudskiego Okreg Nadbużański w Wyszkowie na czele z Konradem Wróblem przekazał portrety zasłużonych piłsudczyków. Przegląd zorganizowany został przez Starostwo Powiatowe przy współudziale WOK "Hutnik".

REKLAMA

Monika Grzelecka

Udostępnij:


Wyszkówpowiat wyszkowskipieśni patriotycznePrzeglądu Pieśni Patriotycznej i Legionowejkoncert

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

27
Poniedziałek
Styczeń 2020
Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Anieli, Juliana, Przemysława

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org