REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Rondo lepsze od sygnalizacji świetlnej

Miasto

Gmina Wyszków projektuje inwestycję, która ma upłynnić ruch i poprawić bezpieczeństwo na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego (obwodnica śródmiejska) z Sikorskiego. Z dwóch wariantów: sygnalizacja świetlna lub rondo mieszkańcy preferują to drugie. Swoją opinię mieli możliwość wyrazić podczas konsultacji społecznych 4 czerwca.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Z chwilą oddania do użytku ostatniego etapu obwodnicy śródmiejskiej Wyszkowa, znacząco wzrosło natężenie ruchu na tej arterii. Według pomiarów, które wykonano w godzinach szczytu (6.00-9.00 oraz 15.00-18.00) w kierunku ul. Kościuszki - ul. Pułtuska przejeżdża każdego dnia od 1280 do 1540 samochodów. W całym powiecie na 73 tysiące mieszkańców mamy już zarejestrowanych 70 tysięcy samochodów. 

- Nie oszukujmy się, to juz nie jest obwodnica śródmiejska, ale jedna z głównych ulic w naszym mieście - mówił Adam Mróz, naczelnika wydziału iwnestycji w Urzędzie Miejskim. 

Spory ruch (kilkaset aut) panuje także na wyjeździe i wjeździe w ul. Sikorskiego oraz Polnej (uliczka prowadząca do nowego bloku przy wiadukcie). Dlatego gmina szuka rozwiązania, które upłynni wyjazd z ul. Sikorskiego w ul. Piłsudskiego a jednocześnie zwiększy bezpieczeństwo - także pieszych i rowerzystów - w tym rejonie. 

- Boimy się dzieci puszczać same do szkoły przez tę ulicę - przyznali podczas konsultacji mieszkańcy osiedla. 

- Wjechać z ul. Sikorskiego w potok pojazdów na obwodnicy śródmiejskiej jest bardzo trudno - potwierdził Adam Mróz. 

Do przebudowy jest 260-metrowy odcinek obwodnicy między ul. Sikorskiego a wjazdem w ul. Żytnią. Dalej to już pas Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Gmina zleciła opracowanie rozwiązań projektowych dla tego odcinka z uwzględnieniem dwóch wariantów. Pierwszy wariant zakłada budowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Sikorskiego z Piłsudskiego, zaś drugi - budowę ronda. Projektowane rondo ma mieć 36 metrów średnicy, pas jezdni o szerokości 6,5 metra z 2-metrowym pierścieniem z kostki brukowej. Można je porównać do ronda ks. S. Szulca przy ul. Kościuszki (obok kościoła pw. św. Wojciecha).

- Jaki jest sens budowania rond co 350 metrów? Tam staną cztery ciężarówki i będziemy wszyscy stać. Znów będziemy liczyć tylko na uprzejmość innych kierowców. Rondo co 350 metrów zakorkuje ten odcinek. Będzie tak, jak na Kościuszki, gdzie cały odcinek między rondami stoi ciągle - zwróciła uwagę jedna z mieszkanek. 

- Rondo bardzo ten ruch upłynni, ułatwi mieszkańcom Sikorskiego i okolicznych ulic włączenie się do ruchu na obwodnicy - przekonywał projektant Robert Rosiński.

- Rondo o większej średnicy oczywiście upłynniłoby ruch, ale w Wyszkowie nie ma rond. To są "placki" albo "berety" - skomentował jeden z mieszkańców.

- Rondo jest po to, aby każdy miał taką samą możliwość wjazdu na skrzyżowanie. Przy światłach ul. Piłsudskiego miałaby pierwszeństwo i dłuższy cykl światła zielonego, dopiero byłby problem włączyć się do ruchu z ul. Sikorskiego - przekonywał projektant.

Mieszkańcy pytali, czy nie można poszerzyć planowanego ronda.

- Dookoła jest miejsce i są to tereny niezabudowane - zauważył radny Adam Szczerba.

- To rondo nie jest małe. Założenie jest takie, że projektujemy w istniejącym pasie drogowym, czyli na gruntach, które należę do gminy i nie ingerujemy w tereny prywatne - odparł Adam Mróz. - Zdajemy sobie sprawę, że rondo nie będzie rozwiązaniem idealnym, nie ma idealnego rozwiązania, ale będzie bardziej płynny ruch.

Mieszkańcy w większości poparli rozwiązanie z budową ronda. Gmina chce jeszcze w tym roku zakończyć projekt i złożyć wniosek o dofinansowanie inwestycji z rządowego programu przebudowy dróg. Realizacja inwestycji jest planowana na 2020 rok. 

 

 

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


WyszkówinwestycjerondoAdam MrózUrząd Miejski w Wyszkowie

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

17
Wtorek
Wrzesień 2019
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123456
imieniny:
Franciszka, Lamberty, Narcyza

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org