REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Ogólnopolski Zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II

Nauka

Ogólnopolska Rodzina Szkół im. Jana Pawła II zrzesza szkoły noszące imię wielkiego Polaka z terenu całej Polski oraz z zagranicy. Każdego roku spotkania nauczycieli odbywają się w innej placówce. Ich celem jest pielęgnowanie pamięci o Ojcu Świętym oraz integracja szkół papieskich. W tym roku w maju spotkanie odbyło się w Tłuszczu pod hasłem „To jest moja Matka - ta Ojczyzna”. Na uroczystość przybyło około 100 delegatów z 40 szkół, w tym reprezentacja Progimnazjum im. Jana Pawła II z Wilna i Polskiej Szkoły Społecznej im. Świętego Jana Pawła II w Grodnie. W tych spotkaniach uczestniczy Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Leszczydole – Nowinach. W tym roku szkołę reprezentowały Celina Kulesza i Teresa Przygoda.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą w miejscowym kościele, którą celebrował JE abp Mieczysław Mokrzycki, Metropolita Lwowski, sekretarz Jana Pawła II w latach 1996 - 2005. We mszy uczestniczyli też: JE Biskup Romuald Kamiński Ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej i JE Biskup Radomski Henryk  Tomasik, Duszpasterz Rodziny Szkół. Dalsza część uroczystości była w szkole w Tłuszczu, gdzie uczestnicy doświadczyli niezwykłej gościnności ze strony organizatorów zjazdu i poczuli się jak jedna wielka rodzina. Następnego dnia organizatorzy zabrali uczestników zjazdu na wycieczkę po najbliższej okolicy. Były miejsca religijne i te przesiąknięte głębokim patriotyzmem. Bo to właśnie nasz Patron – wielki patriota, uczył jak kochać swoją ojczyznę - Polskę. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Zespołu Pałacowo – Parkowego w Chrzęsnem. Przedstawiona prezentacja multimedialna była wzbogacona poezją Cypriana Kamila Norwida oraz wspomnieniami Władysława Podkowińskiego. Potem odwiedziliśmy miejsce szczególne dla każdego Polaka „Park Kulturowy Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku”. Tu mieliśmy okazję obejrzeć lekcję żywej historii prowadzoną przez umundurowanych rekonstruktorów, pokaz uzbrojenia i wyposażenia wojskowego z czasów wojny polsko – bolszewickiej, a także udać się na wycieczkę po miejscach pamięci związanych z bitwą pod Ossowem. Potem odwiedziliśmy w Radzyminie Cmentarz Żołnierzy Polskich – Mogiłę Bohaterów Poległych w 1920 roku – miejsce modlitwy Jana Pawła II 13 czerwca 1999 roku (podczas pielgrzymki do Radzymina) oraz Dom Świętej Faustyny Kowalskiej w Ostrówku. Kolejny zjazd Rodziny Szkół przeszedł do historii, ale na pewno długo pozostanie w pamięci, a podjęte wspólne plany i wyzwania znajdą miejsce w pracy wychowawczej szkół. Zjazdy są dwudniowe

Szkoła w Leszczydole – Nowinach bardzo uroczyście obchodzi też urodziny swojego Patrona. „Ojcze Święty – kochamy Cię i pamiętamy!” to hasło przewodnie tegorocznych uroczystości. Odbyła się akademia, (przygotowana przez Celinę Kuleszę i Elżbietę Choromańską) i przeprowadziliśmy konkurs plastyczny. Przed pomnikiem Patrona pan dyrektor Krzysztof Ochmański z przedstawicielami samorządu uczniowskiego złożył kwiaty i zapalił znicze.

Akademię poprowadziły uczennice - Agata Idzkiewicz z klasy VIII i Agata Jasińska z klasy III gimnazjum. Ksiądz Sławomir Idźkowski zapoznał wszystkich z inicjatywą „Dar na stulecie” , która ma za zadanie uczcić stulecie urodzin Jana Pawła II (w 1920 roku). Celem jest zbudowanie duchowego pomnika z serc i umysłów Polaków. A szkoła w Leszczydole – Nowinach aktywnie włączy się w tę akcję. Dyrektor Krzysztof Ochmański przypomniał postać Jana Pawła II i wspomniał osoby, które miały szczęście uczestniczyć w spotkaniach ze swoim Patronem. Uczniowie recytowali wiersze Karola Wojtyły i o Janie Pawle II i przedstawili rys biograficzny Papieża. Ulubione pieśni zaśpiewał chór. Usłyszeliśmy „Do Wadowic wróć”, „Moje miasto Wadowice”, „Abba Ojcze”i oczywiście „Barkę”. Na gitarach zagrali uczniowie: Zuzanna Gąsiewska, Karolina Zięba oraz Amir i Amos Zającowie. Występom towarzyszyła prezentacja multimedialna o Patronie. Spotkanie zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.

W szkolnych eliminacjach komisja wyłoniła najlepszych recytatorów poezji Jana Pawła II i najlepsze prace plastyczne. Reprezentowały one naszą szkołę w Gminnym Konkursie Recytatorskim „O Janie Pawle II i dla Jana Pawła II” i w konkursie plastycznym związanym z osobą Jana Pawła II. Konkurs zorganizowała Szkoła Podstawowa im. Papieża Jana Pawła II w Blochach. W obydwu konkursach uczniowie z Leszczydołu – Nowin odnieśli sukces. Julia Ochmańska z klasy III gimnazjum zdobyła główną nagrodę w konkursie plastycznym, a Zuzanna Maciejewska z klasy „0”zajęła II miejsce. W konkursie poezji Alicja Szczesna z klasy IV wyrecytowała III miejsce. Nagrodzeni uczniowie otrzymali dyplomy, książki i materiały plastyczne. Opiekunami uczniów były panie: Celina Kulesza, Jolanta Piątkowska, Agnieszka Kowalska i Aneta Godleś. Nauki i przesłania Świętego Jana Pawła II od 21 lat są ściśle związane z pracą wychowawczą szkoły w Leszczydole – Nowinach.

Teresa Przygoda

REKLAMA

Monika Grzelecka

Udostępnij:


powiat wyszkowskiLeszczydół - NowinySzkoła Podstawowa w Leszczydole - NowinachOgólnopolski Zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

14
Poniedziałek
Październik 2019
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Alany, Damiana, Liwii

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org