REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Bezrobocie rekordowo niskie

Powiat

Przez ostatnich dziewięć lat stopa bezrobocia w powiecie wyszkowskim sukcesywnie maleje. Obecnie wynosi zaledwie 4,4 proc. Mamy nieco ponad tysiąc bezrobotnych w powiecie, z czego najwięcej z wykształceniem gimnazjalnym i zawodowym. Nasz rynek pracy w coraz większym stopniu zasilają obcokrajowcy - głównie obywatele Ukrainy.

REKLAMA

Jak wynika z najnowszego sprawozdania Powiatowego Urzędu Pracy w Wyszkowie, stopa bezrobocia w powiecie wyszkowskim spadła z 15,8 proc. w 2010 roku do 4,4 proc. obecnie.

- To stopa naturalnego bezrobocia. Najniższa w regionie w porównaniu z okolicznymi powiatami. Rynek pracy do tej pory był rynkiem pracodawcy, dziś to rynek pracownika. Mamy tylko ponad 1000 osób bezrobotnych. Najwięcej z wykształceniem gimnazjalnym i zasadniczym zawodowym. 179 osób z wyższym wykształceniem jest zarejestrowanych jako bezrobotne. Pozytywnym zjawiskiem jest krótki czas przebywania w rejestrze bezrobotnych - od 1 do 3 miesięcy. Aktywizacja odbywa się szybko, urząd dysponuje dużą liczbą ofert pracy - mówiła na ostatniej sesji Rady Powiatu Grażyna Polak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy. 

Efektywność zatrudnieniowa wynosi w powiecie wyszkowskim prawie 93 proc. Przez ostatnich 15 lat wyszkowski PUP pozyskał z Unii Europejskiej na aktywizację bezrobotnych ponad 50 mln zł, dzięki czemu zaktywizował 5,6 tysiąca osób. 

- W dobrym kierunku podąża nasz urząd pracy - gratulował wyników wicestarosta Leszek Marszał.

- Co będzie, jak bezrobocie będzie 2 proc.? - zastanawiał się przewodniczący Rady Powiatu Waldemar Sobczak. 

- Spokojnie. Ustawodawca dba o to, byśmy mieli co robić. Pracy przybywa, mnóstwo pracy jest przy cudzoziemcach, których mamy 3 tysiące - odpowiadała dyrektor Polak. - Żeby zarejestrować oświadczenie dotyczące zatrudnienia obcokrajowca potrzeba kilka godzin a wcześniej zajmowało to kilka minut.

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

Adam
Oficjalnie 4,4%. A te oferty... Pożal się Boże.

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

14
Poniedziałek
Październik 2019
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Alany, Damiana, Liwii

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org