REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Historia, która kryje się za jednorękim bandytą

Kącik Prasowy

Rynek hazardowy niezwykle szybko się zmienia, jednak niektóre rzeczy wciąż pozostają takie same, ewentualnie w nieco zmienionej formie. Idealnym tego przykładem są maszyny wrzutowe typu jednoręki bandyta. Obecne są one w branży hazardowej już od ponad 120 lat i wciąż cieszą się popularnością. Dziś również w wersji elektronicznej można je znaleźć w kasynach internetowych. A jaka się kryje za nimi historia?

REKLAMA

Początki automatów

Pierwsze automaty do gry hazardowej pojawiły się w amerykańskich barach na początku lat 90. XIX wieku. Jednak to dopiero wprowadzony w 1895 roku przez Charlesa Freya jednoręki bandyta okazał się przełomowym wynalazkiem. To właśnie on stał się ojcem wszystkich dzisiejszych maszyn wrzutowych. Jego automat składał się z 3 walców, na których umieszczono 5 odrębnych symboli. W przeciwieństwie do poprzednich maszyn nie były to kolory karciane, lecz diamenty czy też dzwonki, od których nazwę zresztą wziął sam automat: Liberty Bell. Do uruchomienia takiej maszyny konieczne było wrzucenie monety oraz pociągnięcie za dźwignię, która wprawiała bębny w ruch. Po ich zatrzymaniu ukazywał się układ symboli, który mógł lub nie przynosić wygraną.

Od tego momentu nastąpiła wielka popularyzacja tego typu urządzeń. Znalazły one swoje przeznaczenie w barach, salonach do gier, jak i również pierwszych kasynach. Jednak z początku twórcy i ich właściciele musieli zmierzyć się w licznych stanach Ameryki z zakazami hazardu. Pomijano je zatem na różne sposoby. W barach zamiast pieniędzy do wygrania było cygaro bądź też darmowy drink. Na ciekawy pomysł wpadli producenci gum do żucia. Zamienili oni pieniądze w automacie właśnie na gumy do żucia. Ponadto klasyczne symbole zastąpili owocami. Po wylosowaniu dobrej kombinacji można było zatem wygrać jedną z owocowych gum do żucia. Tak właśnie narodziły się słynne do dziś owocówki.

Skąd właściwie nazwa?

Istnieją dwie powszechne teorie mówiące o tym, skąd wzięła się popularna dziś nazwa jednorękiego bandyty. Pierwsza z nich dotyczy dawnego systemu losowości, który obowiązywał w maszynach. Dziś współczynnik RTP, czyli Return to Player wynosi ponad 90%, a czasem nawet 98%. Wiele lat temu stanowił on jedynie 50%. Dlatego też wygrane nie były tak częste. Wiele osób, które ponosiły porażki na automatach, zaczęło nazywać je bandytami. Ponieważ maszyny te posiadają jedną dźwignię do obsługi, zaczęto je właśnie określać mianem jednorękich. I tak też powstała nazwa jednoręki bandyta. Druga teoria związana jest z bandą Johna Dillingera, która w latach 30. XX wieku napadała na banki, salony gier. Podczas jednej z akcji na odchodne ktoś z nich krzyknął na widok automatu, że nie powinni się ich obawiać, tylko tego jednorękiego bandyty. Ile w tym prawdy, pewnie nigdy się nie dowiesz.

Dalszy rozwój

Z czasem takie maszyny wrzutowe okazały się ogromnym hitem i sukcesem. Właściciele kasyn wręcz zacierali ręce na myśl o zyskach, gdyż coraz więcej osób przybywało do kasyn nie na poker, blackjack czy ruletkę, lecz automaty. W latach 60. na rynku pojawia się pierwsza elektromechaniczna maszyna wrzutowa o nazwie Money Honey. Nie tylko zapewniała natychmiastową wygraną, lecz również grę o wyższe niż dotąd stawki. Od tego czasu nastała również era automatów z jackpotem, które przynosiły szczęśliwcom wielomilionowe wygrane. Z końcem XX wieku zaczęły powstawać z kolei pierwsze kasyna internetowe, w jakim umieszczano maszyny wrzutowe, lecz w elektronicznej formie. Pod względem zasady działania niczym nie różniły się od tych, które mogłeś spotkać w barach czy salonach gier. Dziś większość osób korzysta właśnie z elektronicznych slotów, jednak wciąż i stacjonarne wersje mają się dobrze.

 

Art. promocyjny

REKLAMA

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

14
Poniedziałek
Październik 2019
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Alany, Damiana, Liwii

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org