REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Gazyfikacja powiatu wyszkowskiego - jakie plany i potrzeby?

Powiat

O planach gazyfikacji kilkudziesięciu miejscowości powiatu wyszkowskiego dyskutowano 21 maja w Starostwie Powiatowym w Wyszkowie na spotkaniu z przedstawicielem Polskiej Spółki Gazowniczej. Dostęp do sieci gazowej w powiecie wyszkowskim ma otrzymać 1891 odbiorców a inwestycja pochłonie 7,9 mln zł. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele powiatu oraz burmistrz i wójtowie gmin z powiatu wyszkowskiego.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Działania, które już zostały lub zostaną podjęte na terenie powiatu wyszkowskiego przedstawił zebranym dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego, Polska Spółka Gazownictwa sp z.o.o Oddział Zakład Gazowniczy w Warszawie Robert Kwiatkowski.

-  Od października 2018 roku jest ogłoszony program przyspieszenia gazyfikacji Polski. Jest to drugi taki program realizowany w Polsce, ale chyba po 1945 roku pierwszy. Program ma na celu, doprowadzenie do tego, aby około 90 proc. mieszkańców Polski miało dostęp do paliwa gazowego. Na terenie powiatu wyszkowskiego do 2022 roku planowana jest łączna długość gazociągów na 72 km. Dążymy do tego, aby ten gaz był jak najbardziej doprowadzany wszędzie. Spólka eksploatuje 97% udziału w sieci dystrybucyjnej w kraju. Jesteśmy największym operatorem systemu dystrybucyjnego, w Europie jest to bardzo istotne, naszym zadaniem jest doprowadzenie gazu do wszystkich odbiorców indywidualnych i do wszystkich odbiorców przemysłowych o poborze mniejszym niż 42, 5 tys. M3/h. Obecnie województwo mazowieckie jest zgazyfikowane zaledwie w 52 proc. Liczba gmin pozostałych do gazyfikacji to 149. Na rok 2019 zaplanowane mamy zgazyfikowane 16 gmin - mówił dyrektor Spółki.

Schemat gazyfikacji powiatu wyszkowskiego

Zadania realizowane obecnie:

Gmina Wyszków, gazyfikacja miejscowości Gulczewo, Tulewo Dolne

Budowa ok. 15,5 km gazociągów, 77 szt. przyłączy, przewidziane nakłady ok. 2 mln zł. Projektowana sieć gazowa umożliwi docelowo przyłączenie około 505 odbiorców. Obecnie zawarte są już umowy z odbiorcami, trwa końcowa faza postępowania przetargowego na wybór projektanta (to trzecie postępowanie przetargowe, poprzednie dwa bez ofert). Przewidywany termin zakończenia inwestycji to trzeci kwartał  2021 r.

Gazyfikacja gminy Zabrodzie

Wykonanie dokumentacji projektowej w ramach tzw. "dokumentacji przyszłościowej" i budowa sieci gazowej na terenie miejscowości Wysychy, Dębinki, Niegów. W ramach tej inwestycji planowane jest zaprojektowanie sieci średniego ciśnienia o łącznej długości 11,98 km. Projektowana sieć gazowa umożliwi przyłączenie około 315 odbiorców, planowane nakłady na gazociągi 1,2 mln zł. Obecnie zawarta jest umowa z projektantem. Termin wykonania dokumentacji projektowej to 31 grudnia 2021 r. A przewidywany termin zakończenia inwestycji to koniec 2022 r.

Mimo wcześniejszych uzgodnień z projektantem w projekcie zabrakło miejscowości Lipiny, o którą na spotkaniu upomniał się wójt gminy Zabrodzie Krzysztof Jezierski.

Gazyfikacja gmin Brańszczyk i Długosiodło

Nowa Wieś, Białebłoto, Białebłoto Stara Wieś, Białebłoto Kobyla w gminie Brańszczyk oraz miejscowości Blochy, Łączka, Długosiodło, Stare Bosewo w gminie Długosiodło. W ramach tej inwestycji planowane jest zaprojektowanie sieci średniego ciśnienia o łącznej długości 38 km. Projektowana sieć gazowa umożliwi przyłączenie około 811 odbiorców. Planowane nakłady na gazociągi 3,7 mln zł. Obecnie trwa końcowa faza procedury przetargowej. Przewidywany termin wykonania dokumentacji projektowej to drugi kwartał 2022 r., a zakończenia inwestycji - trzeci kwartał 2023 r.

Na terenie gminy Brańszczyk obecnie trwa już gazyfikacja miejscowości Trzcianka. Zadanie obejmuje budowę ok. 6,5 km gazociągów, 61 szt. przyłączy, przewidziane nakłady to ok. 1 mln zł. Projektowana sieć gazowa umożliwi docelowo przyłączenie około 269 odbiorców. 15 maja zawarte zostały umowy z odbiorcami. Przewidywany termin zakończenia inwestycji to drugi kwartał 2022 r. 

Nowe wsie czekają na gaz

Polska Spółka Gazownictwa planuje również rozpocząć prace w miejscowościach Natalin oraz Słopsk. Zadania są w trakcie projektowania. W Natalinie 23 osoby złożyły wnioski o określenie warunków przyłączenia. Zaplanowana jest budowa ok. 5 km gazociągu. Natomiast w Słopsku (gm. Zabrodzie) zainteresowanych przyłączem jest 25 osób. Planowana jest budowa ok. 5 km. gazociągu. 

Prośbę odnośnie gazyfikacji Tulewa Górnego przedstawiła radna Rady Miejskiej w Wyszkowie Mariola Brzezińska.

- Kiedyś było rozpoznanie i z mieszkańcami były rozmowy i 90 proc. mieszkańców wyraziło chęć czyli ponad osiemdziesiąt przyłączy by było. Jest możliwość przeciągnięcia gazociągu do Tulewa Górnego przez Rybno, tam też nie ma gazu. Ponadto inwestycję można by połączyć z planową budową sieci w Tulewie Dolnym - mówiła radna.

- Tematu tego nie znałem, przyznam, że w szczegółach wszystkich gmin nie pamiętam. Przyjrzymy się temu napewno, dlaczego tak się stało, że projektant się wycofał z realizacji. Myślę, że w niedługim czasie to wyjaśnimy. To nie jest tak, że jesteśmy zamknięci na inne pomysły, w szczególności, że jest tu poparcie po stronie samorządu i jest pomoc we wskazaniu przebiegu - mówił dyrektor Spółki.

O gazyfikację gminy Somianka pytał z kolei wójt Andrzej Żołyński.

- Kilka lat temu zbierałem zainteresowanych do gazyfikacji mojej gminy, robiliśmy bardzo szczegółową ankietę z mieszkańcami. Ankietę przekazaliśmy do PSG, usłyszałem wtedy, że będzie to weryfikowane, nawet swego czasu kontaktowałem się z PSG i ta lista chętnych osób czy gdzieś zaginęła czy została odrzucona. Do tej pory nie wiem nic, a było to około 4 lat temu - mówił wójt.

- Tym bardziej tu jest ukłon do państwa strony, żeby nam wskazać, w których miejscach potrzebna jest jeszcze gazyfikacja. Cztery lata temu była inna rzeczywistość w naszej Spółce. Obecnie ideą naszej Spółki jest, żeby zwiększyć okręg tego gazu, a żeby zwiększyć przesył to trzeba sieć rozbudować, żeby zwiększyć wynik musimy tak naprawdę zgazyfikować nowy obszar. Kilka lat temu była inna idea, trudno mi się wypowiadać, dlaczego tak było. Od nowa się przyjrzymy temu obszarowi. Chcę teraz dążyć, żeby Mazowsze nie odbiegało aż tak znacznie np. od Podkarpacia gdzie gazyfikacja jest w 94 proc. Jeśli chodzi o gminę Somianka, to jesteśmy w trakcie analizy koncepcyjnej. Planowana jest budowa około 20 km gazociągów, co umożliwi przyłączenie około 600 odbiorców - mówił dyrektor  Kwiatkowski.

Podczas omawianych działań i planów zabrakło wzmianki o gminie Rząśnik. Wójt Paweł Kołodziejski zasygnalizował ten problem.

- Dziwię się, że nie zostaliśmy tu ujęci... W 2016 roku podjęliśmy z państwem współpracę, położeni jesteśmy akurat blisko Leszczydołu, gdzie główna magistrala jest, jest bardzo blisko do zwartej zabudowy miejscowości Ochudno (prawie 140 budynków), dalej Porządzie też ze 170 budynków, następnie Rząśnik - zwarta zabudowa 1700 mieszkańców... To się wszystko łączy i dziwię się, że my ekonomicznie nie zostaliśmy uwzględnieni, bo 90 proc. mieszkańców tych miejscowości wyraża na to zgodę. Poczyniliśmy w tym kierunku odpowiednie kroki, dokumentacja wstępna została złożona. Jako mieszkańcy czujemy się pominięci, jesteśmy skansenem... Prosiłbym, żeby pomyśleć również o nas. Jesteśmy w bardzo zwartej zabudowie. Jeśli będzie potrzeba głębszej współpracy, to ją pogłębiamy, nie chciałbym zostać u nas na terenie jakąś "białą plamą" pod każdym względem - mówił.

- Właśnie po to jest to spotkanie - odpowadał przedstawiciel Spólki Gazowej. - Ja też o pewnych problemach nie wiem. To jest do wyjaśnienia. Słyszę o tym problemie pierwszy raz. Pozwolę sobie to zanotować. My na pewno was nie wykluczamy. Podjęliśmy teraz współpracę z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych dla Mazowsza i myślę, że ta współpraca się będzie układać, bo my musimy unormować pewną przeszłość... Teraz jesteśmy na etapie przygotowania porozumienia, które wskaże wysokość wynagrodzenia za tzw. "przeszłość" i wskaże, jakie by były opłaty na przyszłość, co umożliwi później łatwiejsze uzgodnienie przejścia gazociąfu przez lasy. Bo w jakimś sensie  Lasy Państwowe warunkują unormowanie "przeszłości" zgodną na przyszłość na przejście gazociągiem przez las. Natomiast Dyrekcja Lasów w Warszawie jest bardzo otwarta. Myślę, że dojdziemy do porozumienia - mówił dyrektor Spółki.

Natomiast wójt gminy Brańszczyk Wiesław Przybylski zaproponował, aby do koncepcji gazyfikacji dodać również miejscowość Turzyn. 

- Jesteśmy po zebraniach sołeckich i taka jest wola mieszkańców – argumentował.

Do przedstawicieli Polskiej Spółki Gazownictwa zwrócił się także wójt gminy Długosiodło Stanisław Jastrzębski.

- Wydaje mi się, że panowie nie są zapoznani z tym, co robili poprzednicy. Gdybyście się jednak zapoznali, to nam wszystkim ułatwi nawiązanie lepszej współpracy. A warto, bo jak powszechnie wiadomo, gaz będzie coraz tańszy i musimy zrobić tak, żeby jak najwięcej osób mogło skorzystać z tego dobrodziejstwa - argumentował.

Gaz paliwem przyszłości

Robert Kwiatkowski przedstawił również procedury przyłączenia gazu.

- Klient składa wniosek o przyłączenie i na tej podstawie wydawane ma warunki techniczne przyłączenia. Po otrzymaniu warunków - są one ważne 2 lata, w tym czasie może od  razu podpisać umowę o przyłączenie ze wskazaniem terminów lub może tę umowę podpisać w ciągu tych dwóch lat ważności warunków. Później od wykonania przyłączenia - to już wynika z zatwierdzonej taryfy i regulacji tych wewnętrznych - ma on 90 dni na uruchomienie odbioru gazu. Fizyczne włączenie gazu wymaga zamontowania reduktora gazomierza musi być sprawdzona instalacja pod względem szczelności, wystawioną opinię kominiarską, że jest właściwa wentylacja - wyjaśnił.

Spotkanie zainicjowała wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, która gościnnie odwiedziła Wyszków.

- Gaz jest paliwem przyszłości. Mam nadzieję, że to spotkanie przyczyni się do tego, żeby te prace na rzecz gazyfikacji w powiecie uległy intensyfikacji. Premier Morawiecki przedstawił jesienią ubiegłego roku program, w którym są środki na gazyfikację 300 gmin - to jest 7,5 miliarda złotych, które zostanie na te projekty wydane w najbliższych latach, dzięki czemu 90 proc. mieszkańców będzie miało dostęp do gazu - mówiła.

REKLAMA

Monika Grzelecka

Udostępnij:


powiat wyszkowskigazinwestycjagazyfikacja powiatu wyszkowskiegoPSGOddział Zakładu Gazowniczego w Warszawie Polskiej Spółki Gazowniczej

Komentarze

Kamieńczyk
A co z Kamieńczykiem ? Czy tu w ogóle będą jakieś media ? Dobrze, że choć prąd elektryczny jest, że nie musimy lamp naftowych używać. Zero wodociągu, kanalizacji, gazu, szutrowe drogi, brak komunikacji autobusowej (bo to co jest to jakaś farsa) tak wygląda miejscowość w XXI wieku zaledwie 60 kilometrów od stolicy. Wstyd!

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

17
Wtorek
Wrzesień 2019
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123456
imieniny:
Franciszka, Lamberty, Narcyza

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org