REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

"Inny nie znaczy gorszy..."

Miasto

"Niepełnosprawność + Integracja = Godnego Życia Gwarancja" - pod takim hasłem 20 maja odbył się V Marsz  Osób z Niepełnosprawnościami. W marszu udział wzięli uczniowie i przedszkolaki z 25 placówek z powiatu wyszkowskiego.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Tegoroczny masz poprowadzili motocykliści ze Stowarzyszenia "Free Horses". Uczestnicy marszu wyruszyli z ulicy Sowińskiego, dalej ulicami Wyszkowa - Prostą, Świętojańską, Strumykową - przy eskorcie wyszkowskiej policji dotarli na skwer Jana Pawła II przy sanktuarium św. Idziego. Na placu czekała niespodzianka, czyli występ Hanny Kłos z Autorskiej Szkoły Artystycznej "Tomitofa", która wykonała utwór Czesława Niemena pt. "Dziwny jest ten świat", umilając czas uczestnikom marszu. Zebrani  ułożyli także ogromne serce z balonów jako wyraz akceptacji dla osób z niepełnosprawnościami.

Organizatorką wyszkowskiego marszu jest Ewa Redel ze Stowarzyszenia Rodzin Dzieci z Zaburzeniami Rozwoju "Bądźmy w kontakcie".

- Osoba z niepełnosprawnościami jest zwykłym, normalnym człowiekiem, takim jak każdy z nas. Ma swoje marzenia, kocha, czasami złości się, ma swoje zainteresowania i zapewniam was, że w życiu codziennym nie myśli tylko o tym, jak pokonywać kolejne bariery, które stawiają przed nią los i często niestety inni ludzie. Ona chce po prostu żyć, najnormalniej jak się da i najpiękniej jak się da. A czy my, ludzie pełnosprawni, chcemy w życiu czegoś innego? Nie... Więc tak naprawdę czym się różnimy? Mówimy, ta osoba jest inna. Nie ma rąk, nie ma nóg, bezustannie krzyczy, zatyka uszy, macha rękami, zakrywa oczy, ma fobie, nie odzywa się, jest dziwna, inna... Popatrzmy teraz na nas. Kiedy się zdenerwujemy, krzyczymy, kiedy drażni nas hałas, zatykamy uszy, kiedy coś nam przeszkadza lub chcemy dać o czymś znać, machamy rękami, boimy się pająków, burzy, wysokości, zamkniętych pomieszczeń. Kiedy mamy zły humor, bądź nie możemy się z kimś dogadać, to milczymy ze złości lub z bezsilności. Jak widać różnic wielkich nie ma. Ludzie z autyzmem czy Zespołem Aspergera mają te same zachowania, co reszta ludzkości, tylko nadmierna wrażliwość na różnego typu bodźce powoduje ich nieadekwatną do nich reakcję. Reagują inaczej, natomiast mechanizmy zachowań mają te same. Nie są więc przez swoją "inność" gorsi. Można powiedzieć, że wszyscy wzajemnie się uzupełniamy. My potrafimy odpowiednio panować nad  naszymi emocjami i reakcjami, za to ludzie z Zespołem Aspergera i autyzmem mogą mieć świetną pamięć, zdolność lokalizacji, niebywałe zdolności muzyczne. Każdy z nich ma jakąś pasję, w której jest mistrzem. Razem możemy uczyć się świata. Wzajemnie możemy się pięknie uzupełniać. Najważniejsze w życiu jest to, aby w drugiej osobie widzieć zawsze człowieka. Niezależnie od tego jak ona jest inna, nie jest nigdy w niczym od nas gorsza. Naszą busolą w życiu powinien być wspólny szacunek. To on zawsze przypomina nam, że inny nie znaczy gorszy - mówiła organizatorka.

Głos zabrał wicestarosta powiatu wyszkowskiego Leszek Marszał, który również uczestniczył w marszu.

- Bardzo serdecznie chciałbym pogratulować organizatorkom za ogromną pasję, zaangażowanie. Chciałbym również podziękować wszystkim, którzy odpowiedzieli na apel Stowarzyszenia "Bądźmy w kontakcie". Wchodzimy trochę na nowy poziom. Stowarzyszenie współpracuje z nowymi formami, dziś uczestniczy z nami także Stowarzyszenie Free Horses, jest to zupełnie inna charakterystyka organizacji. Spotykamy się tu dzisiaj, żeby pokazać, że są wśród nas osoby niepełnosprawne i mam nadzieję, że mieszkańcy powiatu wyszkowskiego będą takie zadania publiczne postrzegli coraz lepiej i będziemy spotykali się w nowych formach. Czasami przychodzą do mnie rodzice osób niepełnosprawnych, uczą mnie hartu i pogody ducha. Trudno jest byś rodzicem, natomiast wychowywać dziecko niepełnosprawne to już jest prawdziwy heroizm. Mam nadzieję, że te niebieskie koszulki i kolorowe skarpetki będą towarzyszyły nam nie tylko w dniu dzisiejszym ale i przez cały rok - mówił.

Marsz organizowany jest od pięciu lat jako wyraz solidarności z Dniem Świadomości i Wiedzy o Autyzmie obchodzonym 2 kwietnia oraz Dniem Zespołu Downa (21 marca). Każdy uczestnik marszu zobowiązany był mieć na sobie ubiór koloru niebieskiego lub jakiś motyw w tym kolorze. W tym roku dominowały balony koloru niebieskiego -  niebieski jest symbolem jedności z osobami chorymi na autyzm. Natomiast kolorowe skarpetki, które również mieli niektórzy z uczestników, są symbolem jedności z osobami chorymi na Zespół Downa. W tym roku dopisała wspaniała pogoda, która zapewne przyczyniła się do dużej frekwencji uczestników, którzy w ten sposób wyrazili swoją akceptację i szacunek do osób z niepełnosprawnościami.

W marszu udział wzięło wiele szkół, przedszkoli i instytucji: Niepubliczne Przedszkole "Kubuś i Przyjaciele", Niepubliczne Przedszkole "Bezpieczny Przedszkolak", Szkoła Podstawowa w Lucynowie, Szkoła Podstawowa w Porządziu, Szkoła Podstawowa w Leszczydole Starym, Polsko - Angielska Szkoła Podstawowa "Akademia Ucznia", Technikum Poligraficzno-Usługowe w Wyszkowie i IV Liceum Ogólnokształcące - ZDZ Wyszków, Szkoła Podstawowa nr 2, Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 4, Przedszkole nr 7, Przedszkole nr 9, ZSP w Zabrodziu, PŚDS typu "B" Wyszków, Przedszkole nr 1, Przedszkole nr 2, WTZ Wyszków; Przedszkole Integracyjne nr 4, CEZiU "Kopernik", Szkoła dla dorosłych "Pascal", PP8 Wyszków, Przedszkole "Nasze Bambino", SOSW Wyszków, OPS Wyszków, Niepubliczne Przedszkole "Mały Geniusz". Tegoroczny marsz współfinansowany był z budżetu powiatu i realizowany z projektu "Inny nie znaczy gorszy". Wolontariuszami byli uczniowie klasy policyjnej z ZDZ i  klasy mundurowej CEZiU "Kopernik". 

REKLAMA

Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówniepełnosprawniStowarzyszenie Rodzin Dzieci z Zaburzeniami Rozwoju "Bądźmy w kontakcie"marsz niepełnosprawnychNiepełnosprawność + Integracja = Godnego Życia Gwarancja

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

17
Wtorek
Wrzesień 2019
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123456
imieniny:
Franciszka, Lamberty, Narcyza

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org