REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

„Linia Powstańców 1863” upamiętniona

Powiat

Sobota 18 maja była Dniem Pamięci w 156. rocznicę carskiej przecinki w Puszczy Białej zwanej "Linią Powstańców", związanej z heroicznym zrywem Polaków podczas Powstania Styczniowego 1863 roku. Mieszkańcy powiatu wyszkowskiego i goście oddali hołd bohaterom tamtych dni, odsłaniając pamiątkową kapliczkę oraz oddając do użytku punkt turystyczny „Linia Powstańców 1863” w okolicach Ochudna.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Przy szosie z Leszczydołu-Nowin do Ochudna, na wysokości mogiły z okresu I wojny światowej, biegnie w las zwany kiedyś Wielkim Borem, wąska, zarośnięta i zapomniana droga. Mało kto z przejeżdżających tędy zwraca na nią uwagę, mało kto wie, że jest to bardzo ważne dla historii Puszczy Białej miejsce. Okoliczni mieszkańcy wiedzą z przekazów swoich przodków, że to tzw. Linia Powstańcza powstała w czasie naszego zrywu narodowego - Powstania Styczniowego. 18 maja pamięć o tym miejscu została przywrócona. Dzięki staraniom wielu organizacji, w tym Fundacji Koherencja, Komitetowi Organizacyjnemu Ścieżki Historycznej "Linia Powstańców", Nadleśnictwu Wyszków i wielu innych organizacji i prywatnych darczyńców, upamiętniono to tragiczne dla Polaków miejsce. 

Linia Powstańców to wówczas szeroka, leśna przecinka wykarczowana w celu przecięcia linii komunikacyjnych powstańców styczniowych. Ciągnęła się przez wiele kilometrów ze zachodu na wschód. Skutecznie dezorganizowała działania powstańców. Wielu z nich poległo także w tej okolicy. Istnieje ustny przekaz mówiący o tym, że obecna w pobliżu mogiła z I Wojny Światowej powstała na miejscu starej mogiły powstańczej. ​Teren Puszczy Białej był drugim co do wielkości skupiskiem partyzantki w  Kongresówce w trakcie Powstania Styczniowego. Od dziś wszyscy powstańczy dowódcy z tych terenów upamiętnieni zostali na tablicach informacyjnych oraz okazałym krzyżu tutaj osadzonym. 

Miejsce zostało obecnie doskonale zaaranżowane na potrzeby turystów. W punkcie centralnym ścieżki znajdują się cztery tablice z treścią poświęconą Powstaniu Styczniowemu w Puszczy Białej. Jest tu miejsce postojowe dla pojazdów i rowerów, pamiątkowy krzyż z zakopaną pod nim kapsułą czasu. Jest tu także okazała wiata dająca odwiedzającym schronienie przez deszczem lub chwilę wytchnienia przed dalszą podróżą. Planowane przez gminę Rząśnik jest tu wybudowanie ścieżki rowerowej, która pięknie wkomponuje się to wspaniałe miejsce.

Na sobotnie uroczystości rocznicy Powstania Styczniowego przybyło wielu znamienitych gości m.in. przedstawiciele Sejmu RP, wicemarszałek województwa, władze samorządowe powiatu i gmin Wyszków oraz Rząśnik, Lasy Państwowe, organizacje kombatanckie, organizacje pozarządowe i mieszkańcy gmin Wyszków i Rząśnik. Krótki rys historyczny "Powstanie Styczniowe w Puszczy Białej" przedstawił dr Mieczysław Żochowski. Zebrani złożyli kwiaty pod Krzyżem Powstańczym. Ważnym elementem uroczystości było poświęcenie powstańcom drewnianej kapliczki z inicjatywy Związku Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański. 

Oddanie tego produktu turystycznego „Linia Powstańców 1863” u progu rozpoczynającego się w maju letniego sezonu turystycznego, stanowi atrakcyjną ofertę skierowaną do młodzieży szkolnej, aktywnych i ciekawych lokalnej historii mieszkańców, turystów i krajoznawców - mówi Anna Król, jedna z inicjatorek wydarzenia.

Źródło: https://www.leszczydol.pl// Fot. Anna Król

REKLAMA

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

17
Wtorek
Wrzesień 2019
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123456
imieniny:
Franciszka, Lamberty, Narcyza

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org