REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

„Żywa lekcja historii” - szlakiem Powstania Styczniowego na terenie powiatu wyszkowskiego

Powiat

Z okazji 155. rocznicy zakończenia Powstania Styczniowego na terenie powiatu wyszkowskiego odwiedzono miejsca upamiętniające wydarzenia jednego z największych zrywów narodowościowych w historii Polski, rozegrane na terenie Puszczy Białej, a więc również na terenie powiatu wyszkowskiego. Liczne walki powstańcze ukazują, że ziemia ta dzieliła z ojczyzną jej dole i niedole.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Powstanie Styczniowe 1863 roku, podobnie jak wiele innych wydarzeń w naszej historii, związane jest w ogromnej mierze z obszarami leśnymi. Nie poddając się tak łatwo naporowi cywilizacji i zmianom, jakie ona niesie, lasy stały się swoistą skarbnicą pamiątek dawno minionych wydarzeń, które przechowały do naszych czasów. Podążając szlakiem mogił powstańczych, przedstawiciele powiatu wyszkowskiego odwiedzili miejsca upamiętniające wydarzenia Powstania Styczniowego oraz miejsca spoczynku powstańców styczniowych. Składając kwiaty i paląc znicze, uczczcili pamięć wszystkich poległych.

W tej żywej lekcji historii, której celem było zapoznanie uczniów z wydarzeniami poprzedzającymi wybuch Powstania Styczniowego, uczczenie miejsc związanych z Powstaniem na terenie powiatu, przedstawienie sylwetek bohaterów Powstania Styczniowego, związanych z powiatem wyszkowskim, wzięli udział uczniowie I klasy mundurowej CEZiU w Wyszkowie wraz z opiekunami oraz uczniowie szkół podstawowych z terenu poszczególnych gmin. Podczas uroczystości odwiedzone zostały miejsca pamięci poświęcone ofiarom Powstania Styczniowego, objęte szczególną opieką Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Towarzystwo Pamięci Józefa Piłsudskiego Okręg Nadbużański w Wyszkowie:

Wyszków - Sanktuarium św. Idziego - tablica pamiątkowa poświęcona pamięci Kapelanów Puszczy Białej;

Kamieńczyk - zbiorowa mogiła 14 powstańców poległych w potyczce pod Fidestem;

Deskurów - tablica pamiątkowa poświęcona pamięci Bronisława Deskura Majora Powstania Styczniowego. Bronisław Deskur 1835 - 1895 – dziedzic Niegowa i majątku Horostyta, założyciel Deskurowa na zasadzie oczynszowania włościan, patriota, demokrata, przeciwnik pańszczyzny, bohater walk Powstania Styczniowego w Puszczy Białej i na Podlasiu.

Suwin – pomnik poświęcony 12 powstańcom, mieszkańcom Suwina poległych 22 czerwca 1863 r. w potyczce pod Popowem, odsłonięty w 1986 r.

Sieczychy – dąb „wieszaciel” rosnący przy trakcie wiodącym z Porządzia do Sieczych. Wg przekazów na jego pochylonych nad drogą konarach Rosjanie wieszali schwytanych w puszczy powstańców.

Przetycz – kapliczka poświęcona Powstańcom, którzy 28 lutego 1863 r. odnieśli zwycięstwo w potyczce pod Przetyczą, której dowodził Władysław Cichorski ps. „Zameczek” – uznana za wielki sukces zwycięska walka podniosła morale zwycięzców i zaszczepiła wiarę we własne siły.

Łączka - uroczysko „Bykowce”, teren obozowiska powstańców i potyczki 23 maja 1863 r.

Poręba – kapliczka Powstańców 1863 r., grób płk. Karola Fryczego, ciężko rannego w bitwie pod Łączką 23 maja 1863r. przeniesiony z pola bitwy do Poręby umiera 24 maja, gdzie zostaje pochowany; grobowiec w formie kaplicy wystawiła matka płk. Karola Frycze.

Brańszczyk:

- tablica pamiątkowa znajdująca się na terenie DPS w Brańszczyku, gdzie niegdyś znajdował się szpital powstańczy

- kapliczka poświęcona uczestnikom Powstania Styczniowego z parafii Brańszczyk.

                                                                                                                                                                                                Źródło: Powiat Wyszkowski

REKLAMA

Monika Grzelecka

Udostępnij:


powiat wyszkowskiCEZiU "Kopernik"Żywa lekcja historii”szlakiem Powstań Styczniowychklasa mundurowa

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

17
Wtorek
Wrzesień 2019
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123456
imieniny:
Franciszka, Lamberty, Narcyza

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org