REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Noc Muzeów w niegowskim młynie "Nowość"

Powiat

Już po raz szósty młyn „Nowość” w Niegowie zaprosił na Noc Muzeów. Na tegorocznych odwiedzających czekały między innymi wystawy, warsztaty, ognisko i kino plenerowe.

Galeria zdjęć


REKLAMA

17 maja Bractwo Zabrodzkie, gmina Zabrodzie oraz Stowarzyszenie Pepisko zaprosili na kolejną edycję wydarzenia Noc Muzeów. W tym roku przygotowano dla zwiedzających wystawy przedmiotów powstałych podczas warsztatów kowalskich Bractwa Zabrodzkiego, kolekcję naczyń ceramicznych i kilimów Wandy Ścibor-Marchockiej, kolekcję znaczków pocztowych Magdy Szewczyk oraz wystawę prezentującą elementy kultury kurpiowskiej mieszkańców Puszczy Białej. Goście mogli także zwiedzić zabytkowy młyn „Nowość”. Dla najmłodszych przygotowano warsztaty papieroplastyki, prowadzone przez Koło Gospodyń Gajowianki. Panie wraz z dziećmi przygotowały między innymi papierowe kwiaty na zbliżający się Dzień Matki. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także gry sportowe, starsze dzieci chętnie korzystały z boiska do siatkówki plażowej. Wieczorem organizatorzy zaprosili do wspólnego posiłku przy ognisku. Rozmowom towarzyszyły ciepłe napoje oraz kiełbaska z ogniska i domowy bigos. Na wydarzeniu pojawiła się także prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na Mazowszu Anna Król. Ostatnią atrakcją było kino plenerowe. Podczas pokazu wyświetlono trzy filmy. „Agronom”, dokumentalny film z 1962 roku w reżyserii Roberta Stando opowiadający o codziennych obowiązkach agronoma na terenie lokalnych wsi. Wielu mieszkańców wspomniało, że pamięta i znało osobiście głównego bohatera filmu Stanisława Ścibora, a wśród gości znalazła się także jego córka Wanda.

- Sprowadziłem ten film z Filmoteki Narodowej, żeby pokazać, w jaki sposób nawiązuje do naszych terenów, naszej ziemi. Teren ten jest nam wszystkim dobrze znany, ale w filmie ma swój niepowtarzalny klimat. Rozmawiałem osobiście z reżyserem, Robertem Stando, zapraszałem go tutaj do nas na projekcję. Był mile zaskoczony propozycją i zainteresowaniem z naszej strony, jednak ze względu na wiek nie dał rady dotrzeć. Podkreślił jednak, że doskonale pamięta pracę nad tym filmem - opowiedział przed projekcją prezes Bractwa Zabrodzkiego Arkadiusz Redlicki.

Podczas pokazu można było obejrzeć jeszcze film prezentujący najpiękniejsze miejsca ziemi zabrodzkiej autorstwa Arkadiusza Rydlickiego oraz film dokumentalny „Magia Kurpiów Białych” w reżyserii Darii Galant. Na zakończenie Nocy Muzeów prezes Bractwa Zabrodzkiego rozdał dyplomy osobom zaangażowanym w organizację wydarzenia, a także zapewnił, że ma plany na organizację kolejnych kin plenerowych.

REKLAMA

Aleksandra Szulc

Udostępnij:


NiegówmłynMłyn Nowośćnoc muzeówBractwo Zabrodzkie

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

17
Wtorek
Wrzesień 2019
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123456
imieniny:
Franciszka, Lamberty, Narcyza

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org