REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Współpraca, szacunek i zaufanie... Czyli szerzenie idei programu "Wychowanie i Profilaktyka"

Miasto

Członkowie Teatru "Farsa" w swoich działaniach popularyzują idee programu Komendy Głównej Policji, jedną z tych idei było widowisko profilaktyczne zorganizowane 17 maja w WOK "Hutnik", w ramach programu Wychowanie i Profilaktyka. Młodzież uczestnicząca w programie "WiP" przygotowała także grę miejską "WiP" dla uczniów szkół podstawowych.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Zgromadzonych powitali członkowie Teatru "Farsa" - Oliwier Ciskowski wraz z Kamilą Szarmach.

- "Farsa" to teatr łączący ze sobą przyjaźń i dobrą zabawę. W "Farsie" wszyscy jesteśmy jedną wielką rodziną, w której obdarzamy się szacunkiem, życzliwością, zaufaniem. Po prostu lubimy spędzać ze sobą czas - ta wyjątkowa atmosfera i odkrywanie siebie w teatrze, oddala nas od uzależnień. Na scenie lubimy mówić o ważnych rzeczach i zapraszać na nią rówieśników, aby zachęcać ich do odkrywania w sobie pasji. I to właśnie jest profilaktyka rówieśnicza, uwielbiamy ją – mówił Oliwier.

Program "WiP", na którym opiera się działalność Teatru "Farsa", postawił sobie za cel szerzenie wśród młodzieży mody na życie bez używek, bez uzależnień. Poprzez edukacyjną rolę teatru i sztuki propaguje twórczą profilaktykę rówieśniczą, która stanowi alternatywę dla negatywnych form spędzania wolnego czasu. Spektakl profilaktyczny Teatru "Farsa" pt. "Inni", w myśl słów "Poszukujesz miłości? Najpierw Ty się nią stań", w reżyserii Marcina Masztalerza, pod opieką pedagoga Renaty Zmaczyńskiej - Zadrożnej, opowiada o nastolatce Julii - w tej roli Basia Rutka, która z rodzicami przeprowadza się do nowego miejsca. Ile zrozumienia i akceptacji znajdzie dla siebie w nowym otoczeniu? Julii bardzo ciężko jest się odnaleźć w nowej szkole i wśród nowych rówieśników. Spektakl zdobył Grand Prix oraz trzy wyróżnienia na XX Festiwalu Małych Form Teatralnych „EFFKA”.

Podczas piątkowego wydarzenia swoje umiejętności wokalne zaprezentowali także soliści Szkoły Muzycznej "Muzyka, Miłość, Pasja" w Wyszkowie, którzy także włączyli się w program "WiP". Pianistka Maria Szewczyk zagrała utwór Menuet G - dur Jana Sebastiana Bacha pod kierunkiem Pawła Szeląga. Skrzypaczki Julia Kwiatkowska i Aleksandra Gołębiewska wraz z nauczycielem Łukaszam Karpińskim wykonały utwór pt. "Canon" Johanna Pachelbela.

Działania w ramach programu "WiP" przedstawiła Sylwia Grzegorczyk - lider grupy" WiP" w Wyszkowie, główny motywator wśród WiP - owskiej młodzieży.

- Celem programu „WiP” jest pokazanie młodym ludziom, że można żyć, kiedy nie ograniczają uzależnienia, kiedy jest się wolnym człowiekiem. Ta inicjatywa zaprasza, ale nie wyklucza. Nie odtrąca, ale akceptuje. Uczy odpowiedzialności za siebie i innych oraz pokazuje, jak cenne jest ludzkie życie. Nie działamy dla nagród, robimy to bezinteresownie. U nas nie ma czegoś takiego jak tzw. margines społeczny, każdy z nas jest inny, wyjątkowy na swój sposób i właśnie to jest piękne. Inicjatorami tego programu jesteśmy my – wyszkowska młodzież  – mówiła.

Głos zabrała również zastępca burmistrza Aneta Kowalewska.

- Jestem ogromnie z was dumna, kiedy widzę na tych koszulkach herb Wyszkowa, kiedy patrzę na was i ani przez chwilę nie żałuję, że jakiś czas temu zaufaliśmy wam, oddaliśmy wasze sprawy w wasze ręce, nigdy nas nie zawiedliście i wiem, ze nie zwiedziecie. Takie trzy najważniejsze rzeczy - współpraca, szacunek i zaufanie i one pozwalają nam budować to wszystko. Nie przestawajcie nigdy, a ja was zawsze będę wspierać - mówiła.

Na temat programu "WiP" wypowiedział się również komendant KPP Wyszków insp. Michał Toporkiewicz.

- Program „WiP”, który realizowany jest w Wyszkowie z młodzieżą, przynosi efekty. My od wielu lat, od około 10 lat, kiedy ten program był realizowany najpierw jako „PaT” teraz jest „WiP”, my notujemy spadek przestępczości. To z całą pewnością jest także zasługa tego, że pracujemy z młodzieżą i że wy troszeczkę inaczej dzięki temu programowi patrzycie na świat. Ja jestem bardzo dumny, że akurat do Wyszkowa dzisiaj goście nasi z Niemiec przyjechali i że to co realizujemy jest tak mocno wartościowe - mówił.

Po części oficjalnej uczniowie szkół podstawowych mogli rozpocząć grę miejską „WiP”. O grze opowiedziała Aneta Karłowicz - koordynatorka "WiP" w Wyszkowie.

- Myślę, że najważniejsze w tym dzisiejszym wydarzeniu jest to, że w 90 proc. organizatorami była młodzież, oni wymyślali wszystkie stacje. Do naszej gry zgłosiły się wszystkie szkoły podstawowe w Wyszkowie oraz cztery szkoły z gminy Wyszków. Każda liczyła przynajmniej 12 osób, największa drużyna liczyła 17 uczestników. Między innymi mieli przejść okręceni cali taśmą pewien odcinek drogi na czas i najlepsza drużyna otrzymała najwięcej punktów. Gra ma przede wszystkim nauczyć tych młodych ludzi nowych umiejętności społecznych m.in. jak sobie radzić w grupie, jak zapełniać sobie kreatywnie czas i jak pokonywać pewne przeszkody, ale z taką właściwą rywalizacją, bez żadnej złości, tak naprawdę każdy jest dzisiaj drużyną zwycięzką - mówiła.

W grze miejskiej „WiP” udział wzięło ok. 150 uczniów z dziewięciu szkół: Szkoła Podstawowa w Leszczydole Nowinach, Szkoła Podstawowa w Leszczydole Starym, Szkoła Podstawowa w Lucynowie - 2 grupy, Szkoła Podstawowa w Rybnie, SP nr 1, SP nr 2, SP nr 3, SP nr 4, SP nr 5 W Wyszkowie. Zadaniem uczestników było rozwiązanie zagadek i wykonanie powierzonych zadań w punktach kontrolnych, rozmieszczonych na terenie miasta m.in. Skwer Jana Pawła II, WOK "Hutnik", ulica Zakolejowa, Dworzec Wyszków, za sklepem "Lidl", orlik Szkoła Podstawowa nr 1, przy herbie, boisko SOSW, park miejski, plac przy ul. Chopina. Każda z drużyn dostała mapę ze stacjami. W każdym punkcie drużyna rozwiązywała zadania  na czas i zdobywała punkty. Uczestnicy musieli wykazać się m.in. sporą wiedzą na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, gdzie wiedzę oceniali funkcjonariusze KPP w Wyszkowie podkom. Damian Wroczyński oraz koordynator ratownictwa medycznego str. Daniel Kowalczyk z KP PSP w Wyszkowie. Kolejnym zadaniem było zapamiętanie na czas jak największej liczby rekwizytów umieszczonych w pudełku i wypisanie ich nazw. Wiele zabawy przyniosła gra pod nazwą "Czółko", polegająca na odgadnięciu pięciu haseł, gracz ma założone na czole hasło, a pozostali uczestnicy muszą go naprowadzić słowami jak najbardziej zbliżonymi do tego, które gracz ma umieszczone na czole. Kolejnym zadaniem było szukanie ukrytych kartek i losowanie słowa, następnie trzeba było wymyślić piosenkę z wybranym słowem i wspólnie ją zaśpiewać. Zadania polegały także na szukaniu obrazków związanych z Wyszkowem i dopasowywaniu ich do listy. Odbyła się także zabawa "Raz, dwa, trzy, babajaga patrzy", na Skwerze Jana Pawła II uczestnicy szukali ukrytego tekstu. Przy SP nr 1 przygotowane były zajęcie sprawnościowe. Wiele zabawy dało również zadanie polegające na zawiązaniu oczu chustami i ustawieniu się według wzrostu, tylko za pomocą komunikowania się słowami i gestami. Uczestnicy mieli także za zadanie zaimprowizować scenkę teatralną, przygotowany była także  bieg w taśmie klejącej. 
 
Po zsumowaniu punktów zwycięzką drużyną okazali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wyszkowie - 78, 5 pkt. Drugie miejsce zdobyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Leszczydole Starym - 78 pkt, ząs trzecie miejsce przypadło uczniom Szkoły Podstawowej w Rybnie - 77 pkt. Laureatom wręczono pamiątkowe medale.

Uczestnicy po całodziennej eskapadzie odtańczyli jeszcze tradycyjny taniec "belgijka” oraz ZUMBĘ. Na zakończenie dla uczestników przygotowano grilla i wspólną zabawę na terenie Szkoły Podstawowej nr 4. W wydarzeniu udział wzięli również policjanci z Brandenburga - Roch Torsten oraz Christian Schmidt.

REKLAMA
Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówProgram profilaktyczny WiPgra miejska"Wychowanie i Profilaktyka"Teatr "Farsa"

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Musimy wymagać więcej (cz. 2)
Na takich ludzi czekamy
PS4
Była radna miejska skazana na karę więzienia
Jaja ludzie jaja! W urzędzie gdzie za kase Pani Lucynka załatwiła koncesje w pół roku zero tolerancji dla korupcji! Bareja by sie uśmiał ... Zarządzenie Nr 57/2019 Starosty Pułtuskiego z dnia 14 listopada 2019 r. w sprawie ustanowienie Polityki Antykorupcyjnej Starostwa Powiatowego w Pułtusku - czytaj Zero tolerancji dla korupcji W celu przeciwdziałania zagrożeniom korupcyjnym w Starostwie Powiatowym w Pułtusku zapoczątkowany został program „Zero tolerancji dla korupcji”. Silny nacisk na profilaktykę antykorupcyjną w naszym Urzędzie to nie tylko konieczność wynikająca z obowiązków pracowników administracji publicznej oraz obowiązujących przepisów prawa w tym zakresie, ale również chęć budowania wizerunku organizacji wolnej od korupcji, której pracownicy są świadomi i potrafią sobie z nim radzić.
Bareja
"Robimy krok w tył, wycofujemy uchwałę"
W nocy nie znajdę... A w dzień trochę obciach przez miasto ze szpadlem zapierdzielać. Ostatnio schowałem szpadel w krzakach i rano już nie było. Mówili, że odkąd siedzisz, to na mieście nic nie ginie. W prezydium powiedzieli, że nie sprzedają. Na razie nie będę kopał.
Kita

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

1
Poniedziałek
Marzec 2021
Marzec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Albina, Antoniny, Radosławy

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA