REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Zaproszenie na Dzień Pamięci w 155. rocznicę Carskiej Przecinki w Puszczy Białej zwanej "Linią Powstańców"

Powiat

Prezes Zarządu Fundacji Koherencja Anna Król oraz Komitet Organizacyjny Obchodów zapraszają 18 maja na Dzień Pamięci w 155. rocznicę Carskiej Przecinki w Puszczy Białej zwanej "Linią Powstańców" związana z heroicznym zrywem Polaków - Powstaniem Styczniowym 1863 - 1864.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Rozpoczęcie uroczystości godz. 11.00

Sobotnia uroczystość odbędzie się w lesie przy drodze na Rząśnik, na wysokości wsi Ochudno, (parking leśny przy drodze Wyszków - Porządzie na wysokości wsi Ochudno) w miejscu oznaczonym na mapce jako - punkt odpoczynku.

W programie:

Przemowy okolicznościowe, poświęcenie powstańczej kapliczki, oddanie do użytku punktu centralnego ścieżki historycznej "Linia Powstańców", krótki rys historyczny "Powstanie Styczniowe w Puszczy Białej" dr Mieczysław Żochowski, występ artystyczny, poczęstunek w siedzibie Nadleśnictwa Wyszków w Leszczydole Nowiny.

Patronat honorowy nad uroczystością objął Minister Środowiska Henryk Kowalczyk oraz Przezs Zarządu Głownego Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego Jacek Potocki.

Powstanie Styczniowe w Puszczy Białej. Powstanie Styczniowe w porównaniu z wcześniejszymi było najpoważniejszym testem waleczności Polaków. Rozgrywało się ono w najtrudniejszych warunkach – powstańcy nie stworzyli regularnej armii, a walczyli jedynie w oddziałach, które naprzeciw armatom i karabinom szły z bronią myśliwską, kosami czy też drągami. Trwało jednak najdłużej z dotychczasowych – zaangażowało największe masy ludzi, zjednało sympatię międzynarodową, a w społeczeństwie pozostawiło najtrwalsze ślady.

Lina Powstańców:

Zaskoczone wybuchem Powstania rosyjskie dowództwo zarządziło koncentrację swej armii i obronę miast gubernialnych i powiatowych. Dzięki temu znaczne obszary Królestwa Polskiego ogołocone zostały z wojsk rosyjskich, co stwarzało dogodne warunki dla dalszego rozwoju Powstania oraz partyzanckiej metody walki. Lesisto - bagniste tereny dzisiejszej Puszcz Białej dawały możliwość zakładania partyzanckich obozów ćwiczebno-werbunkowych, koncentracji oddziałów a także wypadów zaczepnych. W późniejszym czasie niedostępne leśne kryjówki stanowiły idealne miejsce do odpoczynku, leczenia ran czy reorganizacji. Puszcza Biała jako jeden z ważniejszych rejonów grupowania się powstańczej partyzantki stawała się zagrożeniem dla przebiegających w pobliżu ciągów komunikacyjnych wiodących do stolicy imperium - Petersburga. Szczególne znaczenie miała tu linia, oddanej do użytku w 1862 r., kolei żelaznej Warszawa – Petersburg. Kiedy w październiku 1863 r. dyktatorem powstania zostaje Romuald Traugutt, zapowiadający reorganizację władz i wojska, planując wiosenną ofensywę, sytuacja w Puszczy wydaje się opanowana. To prawdopodobnie w tym czasie Rosjanie dokonują operacji taktycznej, polegającej na wytrzebieniu z roślinności długiego na kilkanaście kilometrów pasa lasu, czego pozostałością  jest dziś leśna droga działowa znana jako „Linia Powstańców”.

Celem przecinki, czyli prostej, szerokiej drogi powstałej na skutek wycięcia drzew i krzewów w lesie, było utrudnienie działań operacyjnych powstańczej partyzantce, a w efekcie jej całkowitej likwidacji oraz próby jej odrodzenia się w przyszłości. Wzdłuż przecinki, co kilkaset metrów, rozstawiony był rosyjski patrol, co kilka kilometrów większe zgrupowanie. Linia wyglądała jak granica, przez którą ciężko się było przedrzeć niezauważonym. Wielu powstańców styczniowych właśnie tam zostało pojmanych lub zabitych, pochowanych później w ziemnej mogile usytuowanej na zachodnim krańcu dawnej przecinki, przy szosie do Porządzia. „Linia Powstańców” przetrwała w pamięci najstarszych mieszkańców Ochudna, Dąbrowy czy Porządzia. Jej namacalnym śladem są także przedwojenne, wojskowe mapy oraz opracowane na ich podstawie kolejne wydania

REKLAMA

Monika Grzelecka

Udostępnij:


powiat wyszkowskiDzień Pamięci w 155. rocznicę Carskiej Przecinki w Puszczy Białej zwanej "Linią Powstańców"Carska PrzecinkaAnna KrólOchudnoPorządzie

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

17
Wtorek
Wrzesień 2019
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123456
imieniny:
Franciszka, Lamberty, Narcyza

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org