REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

"W życiu jest ważne to, co w duszy gra, a nie to, co na zewnątrz świeci...". Niepełnosprawni zaprezentowali swoją twórczość

Rozrywka

16 maja w Wyszkowskim Ośrodku Kultury "Hutnik" odbył się V Festiwal Twórczości Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnościami pt. "Otwarta scena". W tegorocznym festiwalu wystąpiło 100 uczniów z sześciu placówek oświatowych i instytucji pracujących na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz gościnnie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Wyszkowie.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Festiwal zainaugurowała przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Wyszkowie Urszula Mikołajczyk.

- Cieszę się, że dotrwaliśmy do piątego Festiwalu Tworczości Dzieci i Młodzieży "Otwarta scena". Jest to taki szczególny festiwal, bo odbywa się w roku 25-lecia działalności naszego Stowarzyszenia. Dla mnie jest to impreza co roku pełna przeżyć, ale ogólnie rzecz biorąc to najważniejsze, żeby zachowywać się  godnie. Przypomnę, że maj jest miesiącem bardzo ważnym dla godności - 5 maja jest właśnie Dniem Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną - mówiła.

Głos zabrała również Joanna de Sousa Costa - kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej.

- Jesteście niezwykli - pamiętajcie o tym... Cieszę się niezmiernie, że Festiwal Twórczości "Otwarta scena" co roku daje nam możliwość odkrywania waszej ogromnej siły wewnętrznej, która nieustannie pobudza i motywuje was do odkrywania naszych możliwości - mówiła.

 Do uczestników festiwalu zwrócił się także Leszek Marszał - wicestarosta powiatu wyszkowskiego.

- Jest to wyjątkowe wydarzenie - mówił. - Ogromne słowa uznania należą się w kierunku wszystkich dzieci i młodzieży oraz wychowawców i pedagogów, którzy przygotowali ten przepiękny program. W tej V jubileuszowej edycji został nazwany jako festiwal, poprzednie lata nazywany był jako przegląd, więc jest to kolejny krok do przodu czyli podniesienie poziomu i bardzo mocno trzymam kciuki, żeby z roku na rok ta różnorodność była większa, żeby ten festiwal jeszcze bardziej przyciągał na widownię kolejne osoby. Mottem tego festiwalu może być cytat Polineusza: "W życiu jest ważne to, co w duszy gra, a nie to, co na zewnątrz świeci". I to chciałbym, żebyśmy z dzisiejszego wydarzenia zapamiętali.

Artyści zaprezentowali szeroki repertuar, począwszy od śpiewu poprzez taniec, recytację, grę na instrumentach oraz gimnastykę artystyczną. Motywem przewodnim festiwalu były biedronki, dlatego m.in. wyrecytowano bajkę "O malutkiej biedronce Moni", z której dowiedzieć się można, że to bardzo małe i kruche stworzonko ma jednak w sobie coś ogromnego. Gościnny występ dali uczniowie szkolnego chóru Szkoły Podstawowej nr 1 w Wyszkowie, który zaprezentował piosenki szantowe m.in. "Morze, moje morze", "Hej ho żagle staw", "Morskie przygody" pod kierunkiem Anny Grześkiewicz. Uczniowie zostali obdarowani pamiątkowym Aniołem wykonanym przez uczestników WTZ.

Wychowankowie OREW wraz z nauczycielami i wolontariuszami ze Szkoły Podstawowej nr 5 porwali wszystkich w wesołą podróż lokomotywą, która odwiedzała dwie stacje - "zabawa" i "recytacja". OREW co roku bierze udział w Festiwalu Twórczości i zawsze zachwyca zabawami na scenie. Przedszkolaki z grupy "Kreciki" z "Bezpiecznego Przedszkola" z ozdobnymi pomponami zaprezentowały porywający układ choreograficzny "Vaka vaka". Do występu przygotowały się pod kierunkiem Żanety Przybysz. W rock'and'rollowe rytmy przeniosły publiczność przedszkolaki z grupa sześciolatków "Jarzębinki" Przedszkola Integracyjnego nr 4 w Wyszkowie, które wykonały enegretyczny taniec pt. "Rock and Roll" pod kierunkiem Beaty Łukowskiej, Agnieszki Traczyk oraz Joanny Skwierczyńskiej.

Wygimnastykowana drużyna "Sprężynki" z Zespołu Szkól Specjalnych z Brańszczyka zaprezentowali niesamowity pokaz piramid gimnastycznych, który zrobił ogromne wrażenie na publiczności. Uczniów do występu przygotowały Aneta Kania oraz Anna Sakowicz. W świat musicalu "Grease" przeniosły widzów z kolei przedszkolaki z grup "Borówki" i "Truskawki" z "Malinowego Przedszkola". Zaprezentowały one "Szalony taniec Malinek" pod kierunkiem Lidii Petrykowskiej, Ilony Pomaskiej, Anny Kuleszy i Moniki Szczęsnej - Więcek. "Malinowe" przedszkolaki na scenie prezentowały się nie pierwszy raz, czterokrotnie brały udział w "Otwartej Scenie", tańczyły dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz dla seniorów z powiatu wyszkowskiego. Swoje talenty zaprezentowali również uczniowie klasy IV i V ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Wyszkowie. Wykonali taniec dworski i piosenkę pt. "Smok Feliks", grupę przygotowała Agnieszka Lachowska - Marzoch, Renata Zalewska oraz Anna Rolelewska - Gerek.

Festiwal poprowadziła Katarzyna Teofilak  - instruktorka Warsztatów Terapii Zajęciowej wraz z Piotrem Biernackim - uczestnikiem Warsztatów. Wszystkim uczestnikom wręczono statuetki i upominki w postaci gier edukacyjnych oraz  chust edukacyjnych. Wydarzenie było zorganizowane pod patronatem burmistrza Wyszkowa oraz Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych i w ramach zadania publicznego "Bez Barier II", dofinansowanego przez powiat wyszkowski. 

REKLAMA

Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówniepełnosprawnifestiwalUrszula MikołajczykFestiwal Twórczości Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnościami pt. "Otwarta scena"Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym KOŁO w Wyszkowie

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

17
Wtorek
Wrzesień 2019
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123456
imieniny:
Franciszka, Lamberty, Narcyza

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org