REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Film "Motocykl" przedpremierowo w Rząśniku

Powiat

10 maja odbył się przedpremierowy pokaz filmu "Motocykl" w reżyserii Krzysztofa Chodorowskiego, który był realizowany we wrześniu i październiku 2018 roku na terenie gmin Rząśnik i Długosiodło i przez nie współfinansowany.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Film opowiada historię chłopaka o imieniu Wojtek - w tej roli Marcin Sztendel, który z powodów finansowych musiał wrócić z matką na wieś. Jest nowy w tamtejszej społeczności, w której próbuje się odnaleźć. Walczy o akceptację, szuka jej wszędzie dookoła, postanawia wziąć udział w wyścigu motocyklowym. Akceptację udaje mu się znaleźć u jednej osoby - Jolki - w tej roli Marianna Janczarska i staje przed wyborem, czy walczyć o akceptację innych poprzestać na jednej osobie? Film można zaliczyć do kategorii przygodowych o lekkim dramatyzmie. W filmie udział wzięło ok. 45 statystów z gmin Rząśnik i Długosiodło. W roli matki Wojtka wystąpiła Joanna Górniak, autorem zdjęć jest Michał Stańczyk, scenografii i kostiumów - Zuzanna Tokarska, Wiktoria Grzybowska, dźwięk opracował Mateusz Weigl, za montaż odpowiedzialna była Julia Muszyńska, kierownictwo produkcji - Katarzyna Bojkowska, producent wykonawczy - Jarosław Grzymała, producent - Maciej Ślesicki.

Przedpremierowe spotkanie poprowadził Krzysztof Chodorowski - aktor teatralny i serialowy (znany m.in. z "Na Wspólnej", filmu "Mój rower"). Na co dzień występuje on w Tatrze Capitol. Od dwóch lat jest studentem Warszawskiej Szkoły Filmowej na Wydziale Reżyserii. Opowiedział uczestnikom spotkania o powstaniu filmu "Motocykl".

- Co roku na wydziale reżyserii mamy takie zadanie, że musimy zrobić film i tak też ten jeden film zdecydowałem się zrobić na terenie gmin Rząśnik oraz Długosiodło. Mieszkam w mieście. Byłem tydzień tutaj i kiedy wróciłem stąd do miasta, to pomyślałem sobie, że bardzo nie lubię wracać do Warszawy. Dlatego, że tam jest za ciasno, jest tam za mało natury. Tutaj, poza miastem, jest lepiej. Wspaniałe krajobrazy, spokój, cisza, życie płynie spokojniej. Chciałbym móc kiedyś zamieszkać na wsi. Wieś bardzo mnie fascynuje, odpoczywam w takich miejscach. Zawsze myślę, że jak mam kręcić film, to musi być to miejsce ładne i takie tutaj właśnie odnalazłem. Jest tu bardzo duże zróżnicowanie natury. Jestem tym naprawdę zafascynowany. Powiem szczerze, że wszyscy mieszkańcy bardzo chętnie ze mną współpracowali, każda osoba, którą poprosiłem o pomoc bardzo życzliwie się do tego odnosiła. Gdyby nie to, ten film by nie powstał. Można powiedzieć, że gmina Rząśnik jest społeczeństwem otwartym na artystów - mówił. 

Reżyser opowiedział również o pomyśle nakręcenia filmu "Motocykl".

- Pomysł nakręcenia akurat takiego filmu wziął się stąd, że kanclerz mojej szkoły, Maciej Ślesicki, mówi tak: "Róbcie filmy o tym, co was fascynuje albo co was denerwuje...". Ja nakręciłem film o czymś, co mnie fascynuje czyli małe miasteczko, wieś, natura. Fascynują mnie również motocykle, a dokładnie pasja, z jaką ktoś może podejść do danej rzeczy. Bohater filmu przyjechał z miasta na wieś czyli on jest nowy w społeczności i może mieć problem w uzyskaniu sympatii innych ludzi, mieszkańców. Uznałem, że to jest taki problem, który nas dotyka często, że chcemy, żeby nas lubili w szkole, w pracy, w domu i myślę, że warto było o tym powiedzieć i stąd się wziął taki pomysł. Na pewno wzięło się to z głębi mojego wnętrza. Nie da się opowiadać filmów o czymś, co mnie totalnie nie dotyczy. Główny bohater w jakimś  sensie jest cząstką mnie. Bardziej lub mniej doskonałą. Jest to tak naprawdę mój pierwszy film dłuższy niż 5 minut. Co do premiery, to jeszcze nie ma konkretnego terminu, ponieważ film jest w trasie festiwalowej. Jest wysyłany na różne festiwale i tam gdzie będzie wyświetlony jako pierwszy, wtedy odbędzie się tam premiera - mówił reżyser.

Aktor wspomniał także o zabawnych przygodach podczas kręcenia filmu.

- Realizowaliśmy scenę - wyścig w kukurydzy. Tylko, że nie przewidziałem jednej rzeczy... W momencie, w którym chciałem to kręcić, był czas cięcia kukurydzy. Wcześniej upatrzyłem sobie takie piękne pole kukurydzy, było sucho. Myślałem: przejedziemy dwa razy samochodem, będzie magia. Przyjeżdżamy, a tam już ściernisko... Następnego dnia mówię: nie poddawajmy się, poszukajmy. Znaleźliśmy piękne pole kukurydzy, no to kręcimy i następnego dnia przyjeżdżamy i znów ściernisko, wycięli wszystko... Trzeci raz znaleźliśmy w końcu naszą ukochaną kukurydzę, teren nierówny, jest niestabilnie, ale jest kukurydza i co się wtedy stało - motor się zepsuł... Tak więc wyścig z kukurydzy nie wszedł do filmu, trzeba było zrezygnować - mówił.

Film trwa 15 minut. Widzowie zgodnie przyznali, że mogliby oglądać "jeszcze... i jeszcze". Nagranie filmu trwało 10 dni. 4 miesiące zajęło pisanie scenariusza natomiast 5 miesięcy trwało zmontowanie filmu. Łączny koszt powstania filmu to ponad 17 tys. zł.

Podczas spotkania specjalne podziękowania odebrali: wójt gmin Rząśnik Paweł Kołodziejski, wójt gminy Długosiodło Stanisław Jastrzębski, Adam Baranowski za nieocenioną pomoc przy organizacji, lokacji zdjęć, miejsc noclegowych oraz wyżywienia; Mateusz Rudnicki za udostępnienie motocykla, lokacji oraz konstulacje specjalistyczne, a także wystąpienie w filmie; Jarosław Kołodziejski za użyczenie lokacji; Jolanta Bloch za użyczenie lokacji; Michał Pierzynowski za udostępnienie poloneza oraz zabezpieczenie przeciw pożarowe; Michał Jeżak za użyczenie samochodu; Emilia Baranowska, Agnieszka Kasjaniuk, Sylwia Borkowska za przygotowywanie posiłków regeneracyjnych; oddział OSP w Rząśniku z zabezpieczenie dróg podczas kręcenia scen wyścigu; sieć sklepów TOPAZ za podarowanie wody; Gospodarstwo Agroturystyczne "Bazylia"; Gminne Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji w Długosiodle - dyrektor Ewa Krysiak; personel kuchni przy Zespole Szkół w Starym Bosewie; sołtys Janowa za użyczenie spawarki; Fundacja MOTOQUAD za zaangażowanie i uczestnictwo w filmie; Przemysław Bugała za użyczenie sprzętu dźwiękowego; Olo Senderowicz za użyczenie radia, dymiarek i proppelera; Monika i Michał oraz Barbara Chodorowscy za użyczenie miejsc noclegowych; Zofia Filipowicz - Jakubowska za udostępnienie zdjęć z archiwum Antoniego Jakubowskiego.

 

REKLAMA
Monika Grzelecka

Udostępnij:


powiat wyszkowskiRząśnikDługosiodłopokaz przedpremierowy filmufilm "Motocykl"filmgmina Rząśnikgmina DługosiodłoKrzysztof Chodorowski

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Sprawy w urzędzie znów bezpośrednio
Chętnie bym przeczyta również, które szkoły i przedszkoka pracują, jak wygląda nauka, ile dzieci zgłosiło się do szkół.
Ania
Kanciasty wstęp do "okrągłego stołu" (video)
Wystarczy żeby wszyscy urzędnicy obniżyli sobie 20% z wynagrodzenia i nikt by nie stracił pracy w Wyszkowskich jednostkach Gminnych G.Nowosielski - 149,570,55 + nagroda - 410,18 A.Kowalewska - 117,358,67 zł Skarbnik - 152,384,21 zł Sekretarz - 143,187,98 zł Naczelnicy od 80,000,00 zł do 115, 660,54 zł Dyrektorzy od 100,000,00 zł do 120,000,00 zł Przyjmijmy 20% od 2,000,000,00 zł, daje nam kwotę 400,000,00 zł i nikt by nie musiał być zwolniony w gminnych placówkach. WYSTARCZY OSZCZĘDNOŚCI ZACZĄĆ OD SIEBIE
Weryfikacja

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

26
Wtorek
Maj 2020
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Eweliny, Jana, Pawła

REKLAMA

pl.jooble.org