REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Czy warto zakazać dziecku grania na komputerze?

Kącik Prasowy

O zdrowym podejściu do roli gier w rozwoju dziecka.

REKLAMA

Wielu rodziców ma dylemat związany z tym, czy ich dziecko powinno grać na komputerze. Od dawna mówi się przecież o dużej szkodliwości takiej rozrywki na psychikę i zdrowie fizyczne młodych ludzi. Nie można jednak generalizować – taki sposób spędzania czasu ma również dobre strony. Chcesz by twoje dziecko dobrze się rozwijało? Pozwól mu na gry online farmerskie.

Właściwy dobór

Każda czynność czy rzecz, stosowana w niewłaściwy sposób, może przynieść sporo złego. Nie inaczej jest z grami – jeśli pozwolimy dziecku przesiadywać bez ograniczeń przed konsolą, laptopem, telefonem czy tabletem, szybko doprowadzimy do uzależnienia, zmian w psychice, wad postawy, bólu mięśni, stawów czy kręgosłupa lub problemów ze wzrokiem. Szkodliwe może być również złe dostosowanie samej gry do wieku użytkownika. Kilkulatek nie powinien widzieć na ekranie scen przemocy, seksu czy wulgaryzmów. Jeżeli jednak rodzic podejdzie do sprawy rozsądnie i – mając na uwadze etap rozwoju swojej latorośli – zaproponuje mu właściwe gry, łączące zabawę z nauką, wówczas rozrywka taka ma szansę stać się pożyteczna.

Na rynku dostępnych jest mnóstwo programów multimedialnych, które stworzone są w ciekawy dla dziecka sposób, a przy okazji ćwiczą u niego pamięć, koncentrację, refleks, uwagę, psychomotorykę. Dzięki nim maluch, jeszcze przed rozpoczęciem edukacji, ma szansę poznać cyfry, litery, kolory, figury geometryczne czy słówka i zwroty w języku obcym. Spokojne gry farmerskie lub inne typy symulacji świetnie odprężają, a do tego przedstawiają zagadnienia różnorodnych dziedzin życia codziennego (przyroda, sport, ekonomia, anatomia, kulinaria, sztuka itp.). Mnóstwo gier pozwala również na rozwijanie wyobraźni, orientacji przestrzennej, wrażliwości, empatii, umiejętności współpracowania z innymi, dostosowywania się do przepisów i zasad.

O czym musisz pamiętać?

Granie na komputerze czy konsoli może być przyjemnością, która nie tylko bawi czy relaksuje, ale także edukuje i rozwija na wielu polach – nie należy zatem traktować go jako zło. Zamiast więc zabraniać dziecku tak popularnej w dzisiejszych czasach rozrywki, lepiej skupić się na dostosowaniu gry do jego poziomu, wieku czy umiejętności, pamiętając o tym, by hobby przed ekranem przynosiło jak najwięcej dobrego.

Nie można także zapominać o wspólnym ustaleniu reguł korzystania ze sprzętu elektronicznego i konsekwentnym ich przestrzeganiu. Kwestia ta dotyczy zwłaszcza określenia czasu, jaki dziecko może poświęcić w ciągu dnia na gry. Ważne bowiem, by kilkulatek traktował to jedynie jako przyjemny dodatek do codzienności, zamiast przeznaczać na to każdą wolną chwilę, rezygnując z innych zabaw, kontaktów z kolegami czy aktywności ruchowej.

Art. promocyjny

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Obniżyć diety nie tak łatwo
Co to ? Pierwsze słyszę że w Zabrodziu coś obniżyli. Chyba podwyższyli i to jak tylko przyszli.
S
Pandemia nie przeszkadza w odbiorze odpadów
Jestm bardzo ciekawy gdzie jest prowadzona ta dezynfekcjia ? Chyba nie na tym pszoku w Wyszkowie ?
K
Skarga do CBA bez rozpatrzenia
Jak tak się zastanowić, to w Wyszkowie jest trochę jak w takim westernowym miasteczku na dzikim zachodzie. Wszystkim rządzi burmistrz i jego świta i nic nie można z tym zrobić????????????!!!!!!!! A Pani K. - no cóż każdy kto miał z tą panią do czynienia wie o czym pisze Krysia.
już nie wyszkowianka

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

30
Sobota
Maj 2020
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

REKLAMA

pl.jooble.org