REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

"Bądźcie z nami, z nauczycielami!". Marsz poparcia nauczycieli w Wyszkowie (video)

Miasto

Setki osób przeszły 15 kwietnia ulicami Wyszkowa w marszu poparcia dla nauczycieli. "Popieramy strajk nauczycieli!" - skandowali głośno. A nauczyciele odpowiadali: "Bądźcie z nami, z nauczycielami!". Na transparentach nieśli hasło "Walczymy o naszą godność". Zagrzewali się do trwania w strajku i obrony swoich postulatów. "Trzymajcie się, nie dajcie się upodlić, nie dajcie się zastraszyć" - słyszeli m.in. od kolegów po fachu i uczniów. 24 kwietnia ma się w Wyszkowie odbyć narada obywatelska o edukacji.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Zainteresowanie wyszkowskim marszem zaskoczyło wszystkich. Setki osób - nauczycieli, dyrektorów szkół i przedszkoli, ich rodzin, nauczycieli - emerytów, uczniów, przedstawicieli różnych profesji, którzy uważają postulaty środowiska za słuszne - przeszło głównymi ulicami Wyszkowa. Policja szacuje, że w marszu uczestniczyło nawet 1000 osób.

- Jest to dla nas niewątpliwie trudny czas – mówił inicjator marszu, nauczyciel Piotr Trześniewski. - Cieszę się, że stawiliście się tak licznie. To oznacza, że zależy wam na przyszłości edukacji w Polsce. Przemaszerujemy ulicami Wyszkowa ze swoimi rodzinami. Niech ci, którzy obrzucają nas błotem, zobaczą w nas ojców, matki i dzieci. Jesteśmy jednymi z was, kształcimy dzieci polskie. Traktujmy się z godnością. Nie można związać nam rąk.

Skandujący tłum przeszedł ulicami Sowińskiego, Prostą, Świętojańską, Pułtuską pod pomnik Gloria Victis, gdzie głos zabrał m.in. Maciej Wójcik, przewodniczący ZNP w powiecie wyszkowskim.

- Nie walczymy tylko dla siebie, o naszą godność, ale walczymy, by przyszłe pokolenia miały godne warunki nauki. Bo nauczyciele doskonale wiedzą, że na prędce tworzone programy podczas zmiany systemu edukacji są nie do przyjęcia dla nas, dla rodziców i dla dzieci. Bardzo istotne jest to, byśmy było dostrzegani i poważnie traktowani. Przez alta kolejne rządy wmawiały społeczeństwu, że jesteśmy pasożytami, którzy mają pracują a dużo zarabiają. Dopiero teraz w mediach głośno się mówi na temat niedoskonałości naszego systemu edukacji i to, jak jesteśmy traktowani przez nasz rząd. Kolejne rządy doprowadziły do tego, że mamy problem na każdym poziomie edukacyjnym – od przedszkola aż do edukacji na poziomie wyższym. Jeżeli w tej chwili będziemy walczyli do skutku, możemy osiągnąć swój cel. Już częściowo wygraliśmy, bo zostaliśmy dostrzeżeni przez społeczeństwo. Liczymy na dalsze poparcie, zrozumienie - mówił.

- Dziękuję za udział w marszu, ale jest jeszcze droga przed nami – to jest strajk, który należy utrzymać - zabrał głos Piotr Trześniewski. - To nie mamy się uginać, to rząd ma się ugiąć. Dlaczego nasze postulaty nie są spełniane? Cały czas mają nas gdzieś! Mnie się to nie podoba, ja mam w sobie złość i rozgoryczenie.

- Nie jestem nauczycielem, ale chciałabym wszystkim państwu dodać otuchy. Nie pozwólcie się upokarzać, nikomu! Liczcie na siebie, trzymajcie się! – zwróciła się do nauczycieli Elżbieta Kluczyńska.

- Trzymajcie się, nie dajcie się upodlić – apelowała Barbara Bielska.

- Był taki okres krótki w moim życiu, że uczyłem i były to najtrudniej zarobione pieniądze, najtrudniej ze wszystkich zawodów – przyznał Andrzej Błachnio.

Głos zabrał także przedstawiciel młodzieży:

- Powiem to w imieniu całej młodzieży Wyszkowa i całej Polski. Nauczyciele, nie dajcie się zastraszyć, walczcie o swoją godność, bo to od was zależy, czy nasze przyszłe pokolenie udźwignie ciężar po was. Całego tego kraju. To od was zależy, czy wy nas wyedukujecie. I wiedzcie, że dzieciaki są tego świadome. Wszyscy jesteśmy z wami – powiedział gimnazjalista Oliwier Ciskowski.

- Dziękujemy! – skandowali nauczyciele.

- Jesteśmy bardzo poruszeni wystąpieniem przedstawiciela młodzieży. Jest to bardzo wzruszające. Droga młodzieży, warto dla was walczyć, bo to jest również wasza przyszłość. Wy może też kiedyś będziecie nauczycielem, wasze dzieci… My walczymy nie tylko o pieniądze, ale walczymy też o waszą przyszłość, by nauka nie była dla was taką męką jak jest teraz - mówiła nauczycielka z Długosiodła.

Na zakończenie zebrani zaśpiewali hymn Polski i zaprosili wszystkich zainteresowanych przyszłością oświaty na debatę obywatelską 24 kwietnia o godz. 18.00 do Biblioteki Miejskiej w Wyszkowie.

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


marsz poparcia nauczycieliWyszkówstrajkZNPprotestnauczyciele

Komentarze

Wyszkowianin
DrodzyDrodzy nauczyciele. Proszę pomyśleć nie tylko o sobie ale również o innych. My rodzice przez wasz strajk jesteśmy zmuszeni do zorganizowania dla naszych maluchów opieki i niekiedy to jest bardzo duży problem, my nie możemy powiedzieć pracodawcy że nie przyjdziemy do pracy bo musimy się opiekować dziećmi a jak taka sytuacja nastąpi odpowiedź jest jednoznaczna,, na wasze miejsce jest następna osoba''. W dodatku jak udzilacie korepetycji a prawie z każdego przedmiotu teraz są to jakoś nikt z was uczciwie o tym nie mówi i bez opodatkowania bierze pieniądze do kieszeni i wtedy jest wszystko ok. Pozdrawiam i proszę pomyślcie trochę o innych a nie tylko o sobie.
Andrzej
Jak to ma być 1000 osób to zapewne w mniemaniu autora tego tekstu Wyszków liczy milion osób.ppzdrawiam
Piotr
Drodzy nauczyciele jeśli tak walczycie o dobro naszych dzieci i to jest głównym postulatem waszego strajku to dlaczego odwracajcie się od nich w tym najważniejszym dla nich czasie.Wy myślicie tylko o sobie i społeczeństwo to widzi a wyznacznikiem tego jest wasza ilość na tym marszu gdzie jesteście tak na prawdę sami .Ludzie nie traktują już was poważnie bo sprzedaliście swoją godność za garść srebrników.Apeluje do was opamiętajcie się
Jolanta
Panie Piotrze, niestety dla wszystkich strajk jest dotkliwy, dla rodziców, dzieci i nauczycieli również. Nawet nie wie Pan jak potrafi być przykro patrząc na puste korytarze i zmagania z egzaminami, bo codziennie pomagamy dzieciom a nie mamy utrudniać. Ciężko odnależć się w takiej roli. Strajk, żeby był zauważony i żeby wynikło z niego coś, niestety musi być dotkliwy. Nikt nie zauważał listów, zgromadzeń przed sejmem; w wakacje też rząd by się tylko uśmiał. Niestety, żeby były poważne zmiany, musi być dotkliwie. Nie możemy dalej akceptować takiego szkolnictwa. To nie jest strajk tylko o pieniądze. Niestety prawnie nie możemy strajkować przeciwko np. podstawie programowej. Myślę, że należy się godziwe wynagrodzenie ale mam nadzieję na zmianę tego systemu, która może być bardzo korzystna dla Pana dzieci, dla edukacji. Może w dłuższej perspektywie, jak przejdą Panu emocje, że niestety tylko takie SOS miało jakikolwiek sens. Pozdrawiam Pana serdecznie.
Zenia
Wyszkowianinie widzę, że jeszcze nie otworzyły Ci się oczy. Najlepiej dziecko do szkoły o 7.30 odstawić, odebrać ze szkoły o 17 bądź później, zawieźć na dodatkowe zajęcia, kolacja kąpiel i spanie i dziecko zagospodarowany cały dzień. Aż nagle nauczycielom zachciało się strajku. Nie dostrzegasz jednak jak dużą rolę w waszym życiu odgrywa szkoła. Zauważyłeś tylko, że nie masz jak zapewnić opieki swojemu dziecku, ale nie dostrzegłeś, że dzięki nauczycielom i szkole możesz swobodnie pracować i zarabiać. A co się tyczy korepetycji to jeżeli płaciłeś za takowe i nie dostałeś rachunku, powinieneś ten fakt zgłosić do Urzędu Skarbowego.
Meggi
Czasem jest tak jak w książce: ten, który wydaje się być taki zły, okazuje się być niewinny na końcu. Ja bym nie ufała politykom, obojętnie z jakiej partii, wszyscy kłamią. Wolałabym zaufać ludziom, którzy dotychczas codziennie opiekowali się moim dzieckiem. Nauczyciele, wytrzymajcie ten hejt, bądżcie wytrwali!
Gosia
Jeśli dla kogoś problemem jest żeby własne dziecko zostawić w domu i są tak sparaliżowani strajkiem nauczycieli to teraz nasuwa się stwierdzenie- bez nauczycieli i szkoły to wy ch*uja możecie zrobić kochani rodzice. Pisze to ja, przyszła żona i matka i przepraszam za tak wulgarne słownictwo, ale ograniczenia umysłowe niektórych piszących otwierają nóż w kieszeni. Przeżyliście tyle strajków, pielęgniarki, stewardesy, rolnicy ostatnio nawet taksówkarze i przy każdym zawsze był szum i hejt. Na tych, którzy najwiecej mają do powiedzenia też przyjdzie pora. I tego życzę wszystkim mądrusiom tego świata obyście i Wy kiedyś musieli strajkować- wtedy role się odwrócą.
Anna
Widzę, że w końcu ktoś dostrzegł, że "lenie i nieroby" są jednak wam potrzebni w codziennym życiu. To oni KU***WA zajmują się waszymi dziećmi od rana, a wy już po kilkudniowym strajku macie spazmy i nie wiecie co zrobić, i jak się zająć WŁASNYMI DZIEĆMI. BRAWO WY!!! Nie widzicie problemu, że to rząd spieprzył reformę na czym cierpią dzieci- przeładowana podstawa programowa i podwójny rocznik w szkołach średnich.
PIOTREK
Emerytowany dyr. szkoły, który pomagał przy egzaminach: Za moje dzieci, których byłem wychowawcą, ja szedłem w ogień. Apeluje do moich kolegów i koleżanek: Niech walczą o warunki bytu, ale nie takim kosztem, nie za taką cenę.
Tomek
Jeśli ten marsz jest w trosce o dobro naszych dzieci to ja jestem świętym Mikołajem. W dzisiejszym świecie liczy się tylko kasa. Przykre ale prawdziwe.
Jan
Gosia słownictwa nie popieram, słowa tak. Panie Dyrektorze jak inaczej walczyć? Rozmawiałem z policjantem, którego uczyłem, jest już na emeryturze, popiera nas. Powiedział mi damy radę, walczycie o coś więcej, szacunek dla was. Mam klasę maturalną, boli mnie to co się dzieje ale arogancja władzy, podejście do oświaty i to co zgotowali absolwentom gimnazjum i 8 klasie jest .... To nie jest walka o pieniądze ale o godność i to bym mógł naszym dzieciom i wnukom spojrzeć prosto w oczy
Jan
Panie Tomku misją się nie najesz, wizją nie odziejesz. Nie wierzę już w Świętego Mikołaja ale ciągle wierzę w normalność
Karol
do Gosia, a ja współczuję Twoim przyszłym dzieciom, chociaż wątpię, że ktokolwiek będzie je chciał z Tobą mieć
rafik
RZĄD ICH OLEWA PONIEWAŻ TO SĄ LUDZIE WYKSZTAŁCENI I INTELIGENTNI WIĘC NIE BĘDĄ GŁOSOWAĆ NA pis, WOLĄ DAĆ KASĘ NA PROPAGANDĘ ( RYDZYK, TVpis ) KOMISJĘ SMOLEŃSKĄ, KUPIĆ GŁOSY ROLNIKÓW I NIEROBÓW
Ania
Nie głosowałam na PiS, denerwowali mnie, ale teraz na nich na pewno zagłosuję. Rząd nie nakazuje nauczycielom strajkować. Robia to sami. To że nie chodzi moje dziecko do szkoły to ich wina a nie rządu. Rząd nie będzie spełnial wszystkich postulatów nauczycieli bo oni tak chcą. Każdy chce więcej zarabiać. Ja gdybym zaprotestowała tak w prywatnej firmie to już nie pracowałabym. Pod względem wykształcenia w niczym nie czuje się gorsza od nauczyciela. Gdy mi nie pasuje praca to zwalniam się i to samo mogą zrobić nauczyciele.
PIOTR
30 % PODWYŻKI ZA 50% NIE ZDAWALNOŚĆ MATUR. POWINNI WAS 50% WYMIENIĆ.
Piotr
Skoro nauczyciele mają tak ciężko to czemu nie złożą wypowiedzenia na biurko Dyrektora i nie dadzą szans młodym wykształconym osobom które wiem że aplikowały do szkół i się nie dostały ponieważ jest komplet?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ewa
Zgadzam się z panem Piotrem. Sama aplikowalam na stanowisko nauczyciela ale usłyszałam że jest komplet.

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

17
Wtorek
Wrzesień 2019
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123456
imieniny:
Franciszka, Lamberty, Narcyza

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org