REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Piękna palmowa tradycja w Sanktuarium św. Rodziny

Miasto

W Niedzielę Palmową tradycyjnie już od wielu lat w Sanktuarium Świętej Rodziny w Wyszkowie odbywa się konkurs na najpiękniejszą, własnoręcznie wykonaną palmę wielkanocną.  Parafianie prezentują swoje barwne  palmy w trakcie procesji wokół kościoła.  

Galeria zdjęć


REKLAMA

Palma wielkanocna jest symbolem Zmartwychwstania Pańskiego i nieśmiertelności duszy. To symbol liści palmowych, którymi witał tłum Jezusa wjeżdżającego na osiołku do Jerozolimy. Święcenie palm to najbardziej charakterystyczny obrzęd niedzieli Męki Pańskiej poprzedzającej Wielkanoc. 

Własnoręcznie wykonane przez parafian palmy wielkanocne zachwyciły księży z parafii św. Rodziny w Wyszkowie, którzy mieli kłopot z wyłonieniem zwycięzców tegorocznego konkursu. Przewodniczącym konkursu był proboszcz parafii ks. kan. Kazimierz Wądołowski. Inwencja twórcza nie miała granic, były palmy wykonane z bukszpanu, krepiny, bibuły, bazi, wiosennych oraz sztucznych kwiatków. Równorzędne wyróżnienia pryznano czternastu uczestnnikom konkursu. Najefektowniejsze okazały się palmy wykonane przez uczennice Szkoły Podstawowej w Leszczydole Starym - Joannę Gołębiewską oraz Natalię Dybę, które wykonały ponad 2,5-metrową palmę z tui, krepiny oraz wstążek. Wrażenie zrobiła także 2,5-metrowa palma wykonanan z tui i kolorowych różyczek z bibuły przez uczennicę Szkoły Podstawowej nr 5 w Wyszkowie Malwinę Deptę. Zachwyciła także 2-metrowa efektowana i barwna palma z bibuły wykonana przez Mateusza Wysockiego. Wszystkim laureatom konkursu wręczono upominki w postaci książek oraz albumów z filmami religijnymi na CD ufundowanymi przez parafię Św. Rodziny.

Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień, okres przygotowania duchowego do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa. W Wielką Sobotę palmy są palone, a popiół z nich jest używany w następnym roku - w Środę Popielcową ksiądz znaczy nim głowy wiernych.

REKLAMA

Monika Grzelecka

Udostępnij:


Wyszkówpalmy wielkanocnekonkurs na najładniejszą własnoręcznie wykonaną palmę wielkanocnąSanktuarium św. Rodzimy w Wyszkowie

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Środa
Sierpień 2019
Sierpień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Franciszka, Kazimiery, Ruty

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org