REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

"Ach muzyko kochana, wzruszasz nas i cieszysz..." Jubileusz 10- lecia Orkiestry Reprezentacyjnej Ligi Morskiej i Rzecznej

Rozrywka

13 kwietnia zorganizowano uroczystości z okazji 99. Rocznicy Hallerowskich Zaślubin z Morzem oraz 10. rocznicy powstania Orkiestry Reprezentacyjnej Ligi Morskiej i Rzecznej w Wyszkowie.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Zgromadzonych gości powitała Aleksandra Kowalewska.

- Rok 2019 został ogłoszony przez Senat RP rokiem Ligi Morskiej i Rzecznej zatem dzisiejsze spotkanie stanowi preludium do całego cyklu uroczystości, które będą miały miejsce do końca tego roku - mówiła.

Głos zabrał prezes LMiR kapitan Żeglugi Wielkiej prof. dr inż. Andrzej Królikowski:

- To kolejne już spotkanie z okazji 100 - lecia Ligi Morskiej i Rzecznej. Senat Rzeczpospolitej Polskiej 12 grudnia 2018 roku uznał rok 2019 jako rok LMiR. Od gór i z tych gór, tam gdzie szukamy horyzontu na morzu, aż po brzeg morski chcielibyśmy, aby wszyscy mogli słyszeć, co najmniej słyszeć, że Liga Morska i Rzeczna istnieje, Liga Morska i Rzeczna działa. My wiemy i mamy wielki pokłon za okres międzywojenny od roku 1918 od daty 1 października, wtedy to Stowarzyszenie pracowników na Rzecz Bandera Polska ustanowiło pierwsze zaczyny Ligi Morskiej. Ta Liga w osobie kontradmirała Porębskiego i wielu innych wspaniałych osobistości - te osobistości miały wpływ na to, aby kierować Polskę w stronę bardzo odważnego i bardzo istotnego dla Polski dla gospodarki polskiej sięgania po to co żywi i bogaci, czyli morze. Chciałbym także powiedzieć o 997 tysiącach członków tej Ligi w roku 1939. Myślę, że ta liczba mówi sama za siebie. Ale mówi też o działalności i odpowiedzialności Ligi za to co się działo w Polsce morskiej lat przedwojennych. Chciałbym również opowiedzieć o symbolach Ligi... Symbolem jest koło sterowe, które nakazuje utrzymać określony kierunek. Drugim atrybutem jest kotwica, która w swoim przesłaniu ma nadzieję dla tych, którzy na morzu są i będą chcieli z kotwicy korzystać. Te dwa symbole - one pozostały od początku istnienia Ligi Morskiej i trwają do dnia dzisiejszego. Nie zapominajmy, że ligowym ambasadorem kultury morskiej i rzecznej oraz patriotyzmu jest Reprezentacyjna Orkiestra Ligi Morskiej i Rzecznej pod batutą kmdr Józefa Kowalewskiego. Trwajcie na swoim stanowisku. Muzyka wszystkich łączy i łagodzi obyczaje - mówił.

W imieniu wiceprezesa LMiR kmdr Marka Padjasa życzenia przekazała prezes Oddziału LMiR w Wyszkowie Elżbieta Kasińska.

- Trudno sobie wyobrazić świat bez nieba, życie bez muzyki, która zajmuje często miejsce szczególne, staje się ulubionym zajęciem, a niekiedy nawet najważniejszą życiową pasją. Z okazji jubileuszu dziesięciolecia Orkiestry Reprezentacyjnej Ligi Morskiej i Rzecznej, składam najlepsze gratulacje i piękne życzenia samych sukcesów, wielkiej radości z muzykowania i przyjemności w rozwijaniu talentów wśród młodzieży urokliwej ziemi wyszkowskiej. Składam wyrazy uznania za wytrwałość w działaniu i podziękowanie za wielki dorobek w popularyzowaniu naszego stowarzyszenia i upowszechnianiu kultury. Przekazuję życzenia zachowania wiary w sens swojego powołania do pracy z młodymi ludźmi, którzy z oddanym sercem utrwalają miłość do morza przez edukację i pielęgnowanie tradycji. Życzę dalszej ofiarności w kreowaniu wartości scalających przywiązanie do swojej ojczyzny, w służbie dla dobra wspólnego. Życzę doczekania w dobrej kondycji kolejnych jubileuszy, wspaniałych osiągnięć oarz zadowolenia i radości w życiu osobistym - mówiła.

Gratulacje złożyła zastępca burmistrza Wyszkowa Aneta Kowalewska.

 - Orkiestra to taki nasz przyjaciel, sojusznik. Orkiestra pięknie promuje nasze miasto. Chciałabym złożyć najlepsze gratulacje i podziękowania za tę promocję, za życzliwą współpracę, za to, że możemy was słuchać i rzeczywiście muzyka łagodzi obyczaje, muzyka integruje, muzyka sprawia przyjemność. Wszystkiego dobrego dla  młodych muzyków i tych starszych również - powiedziała.

Uroczystości rozpoczęły się od odegrania przez orkiestrę LMiR "Hymnu do Bałtyku". Były okazją do przyznania wyróżnień: Złotym Medalem za Zasłużenia dla Ligi Morskiej i Rzecznej za zaangażowanie i wieloletni wkład pracy w rozwój organizacji wyróżniony został ppłk Leszek Wieczorek. Natomiast Srebrne Medale wręczono: wicestaroście Leszkowi Marszałowi, ppor. mar. Szczepanowi Newlacilowi, Andrzejowi Sawickiemu oraz Aleksandrze Kowalewskiej, Brązowe Medale wręczono: mat. Michałowi Klimkiewiczowi, muzykowi Ewie Chołyst, muzykowi Rafałowi Godlewskiemu, muzykowi Grzegorzowi Michalskiemu. Wręczono także okolicznościowe dyplomy "Pro Memoria" doc. dr Henrykowi Goryszewskiemu, inż. Krzysztofowi Falbie, chor. mar. Adamowi Cendrowskiemu, muzykowi Mariuszowi Milczarkowi, Witoldowi Zdunkowi, technik Bogdanowi Skrzydlakowi. Medale pamiątkowe "Chwała Lotnikom Polskim" za udział w odsłonięciu pomnika poświęconego polskim lotnikom przyznano burmistrzowi Wyszkowa Grzegorzowi Nowosielskiemu, kmdr dr Józefowi Kowalewskiemu, Elżbiecie Kasińskiej, kpt. ż. ś. Andrzejowi Potapowiczowi. 

Orkiestra zaprezentowała utwory muzyki klasycznej, wojskowej, rozrywkowej i filmowej m.in. marsz austriacki pt. "Wien bleibt wien”, „Trumpet tune in d major”, „Etiuda e - dur”, „Jupiter”, „Over the rainbow”, "One moment in time", "Marsz lotników" oraz żartobliwy utwór wykonany w wersji instrumentalnej pt. "Chłopcy Radarowcy", wylansowany został na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego stulecia przez niezwykle popularnego wykonawcę Andrzeja Rosiewicza. Orkiestrą dyrygował kmdr Józef Kowalewski – założyciel orkiestry, ppor. Szczepan Nevlacil, st. bsm. mgr Andrzej Jacek Gerek oraz kplm. Benedykt Cezary Celian. Natomiast swoim śpiewem uatrakcyjnili uroczystość Ewa Chołyst i Stanisław Ropacz. 

Minutą ciszy uczczono pamięć najstarszego marynarza (96 lat) śp. kontradmirała Henryka Pietraszkiewicza, w latach 1982 - 1986 prezesa LM oraz muzyka LMiR śp. Rafała Jagielskiego. 

Na koncert przybyło wielu znakomitych osobistości m.in. ktp. ż. ś. Andrzej Potapowicz - kawaler Pierścienia Hallera kpt. Jerzy Pielaciński, ktp. ż. w. Andrzej Krawczyk, kmdr por. Bogdan Grzelecki, kpt. Jerzy Pielaciński, mgr Hanna Potapowicz - sekretarz ZOM LMiR, ktp. ż. ś. Stanisław Fidelis - nestor nawigatorów w Płocku, st. chor.szt. mar. Wiesław Janczarek, kpt. ż. ś. mgr inż Paweł Śliwiński - prezes Towarzystwa Przyjaciół Płocka, delegacje z Łęczycy - poseł Michał Pacholski, Jarosław Pacholski, mjr Krzysztof Czerwa - wieloletni szef logistyki Wojskowego Studium Nauczania Języków Obcych w Łodzi, ppłk Mirosław Boruca - prezes Związku Żołnierzy Wojska Polskiego wraz z towarzyszącymi oficerami, inż. Mirosław Widlicki - prezes Okręgu Warszawa - Wschód Światowego Związku Żołnierzy AK, płk pil. Janusz Decewicz - honorowy obywatel Wyszkowa, przedstawiciele Związku Piłsudczyków na czele z gen. bryg. Związku Konradem Wróblem, Waldemar Sobczak - przewodniczący Rady Powiatu Wyszkowskiego, Elżbieta Piórkowska - przewodnicząca Rady Miejskiej w Wyszkowie, przedstawiciele środowisk akademickich, przedstawiciele Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa z Warszawy oraz księża.

Orkiestra powstała w 2008 roku w Wyszkowie i tu ma swoją siedzibę. Muzycy rekrutują się z Ciechanowa, Jońca, Marek, Pułtuska, Warszawy i Wyszkowa. Zespół zapewnia oprawę muzyczną wszystkich najważniejszych wydarzeń Ligi Morskiej i Rzecznej m.in. Rocznic Zaślubin z Morzem, Zlotów Jungów LMiR, Zjazdów Krajowych, Operacji Nautycznych FLIS WIŚLANY i innych. Orkiestra ma w swoim repertuarze ponad 200 opracowanych pozycji z różnych gatunków i form muzycznych.  Za swoje dokonana orkiestra została wyróżniona nagrodą im. Witolda Hulewicza w 2012 r., Krzyżem PRO MARI NOSTRO w 2015 r., Srebrnym Krzyżem Gryfa Zachodniopomorskiego w 2018 r., Nagrodą Starosty Powiatu Wyszkowskiego w 2019 r.

REKLAMA

Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówLiga Morska i RzecznakoncertOrkiestra Reprezentacyjna Ligi Morskiej i Rzecznej10 lecie Orkiestry LMiRJózef Kowalewski

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Poniedziałek
Październik 2019
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Celiny, Hilarego, Janusza

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org