REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

"Katecheci i księża ratują sytuację". Egzamin gimnazjalny w powiecie wyszkowskim odbędzie się!

Nauka

Dyrektorzy wszystkich piętnastu wygaszanych gimnazjów w powiecie wyszkowskim zadeklarowali nam, że egzaminy gimnazjalne w ich szkołach odbędą się. Mimo ogromnych problemów ze skompletowaniem zespołów nadzorujących, uczniowie rozpoczną 10 kwietnia egzaminem z przedmiotów humanistycznych. Z pomocą przy tworzeniu komisji egzaminujących przyszli katecheci, księża i nauczyciele, którzy nie podjęli strajku. Nieliczni zawiesili protest na czas egzaminów i oddali się do dyspozycji dyrekcji.

REKLAMA

Publiczne Gimnazjum w Brańszczyku

- Egzamin odbędzie się, mam powołaną komisję. W naszej szkole nie strajkuje ksiądz, katecheta i jeden nauczyciel przedszkolny. Do tego jeden wymagany nauczyciel z innej szkoły. To wystarczy do przeprowadzenia egzaminu. Po konsultacjach z rodzicami, powołałam jedną komisję i dzieci będą zdawać egzamin w jednej sali - informuje dyrektor Iwona Kulasińska.

Publiczne Gimnazjum Specjalne w Brańszczyku

- Egzamin odbędzie się normalnie, ale u nas mamy tylko dwóch zdających. Radzimy sobie - mówi dyrektor Elżbieta Piórkowska.

Publiczne Gimnazjum w Porębie

Do ostatniej chwili trwały poszukiwania członków komisji egzaminacyjnej. Udało się 9 kwietnia około południa.

- Mamy komisje, będą pracować dwa zespoły. Wspomagają nas księża i nauczyciele z innych szkół. Zdawać będzie 24 dzieci - usłyszeliśmy w szkole.

Publiczne Gimnazjum Stare Bosewo 

- Mamy skład komisji, egzamin odbędzie się. Korzystamy z pomocy nauczycieli z innych szkół - deklaruje dyrektor Beata Rydzewska.

Gimnazjum Publiczne w Długosiodle

- Daliśmy radę, mamy powołane dwie komisje - zgodnie z planem, bez konieczności łączenia. 56 uczniów będzie zdawało u nas egzamin gimnazjalny - informuje dyrektor Urszula Kmoch.

Publiczne Gimnazjum w Rząśniku

Egzamin odbędzie się zgodnie z planem. Przystąpi do niego 89 uczniów.

Publiczne Gimnazjum Wola Mystkowska 

Szkoła w Woli Mystkowskiej nie przystąpiła do strajku. Egzamin odbędzie się zgodnie z planem.

Publiczne Gimnazjum w Somiance

- U nas egzamin nie jest zagrożony. Odbędzie się zgodnie z planem. NIe wszyscy nauczyciele strajkują, nie ma problemu - mówi dyrektor Agnieszka Augustynik.

Gimnazjum nr 1 w Wyszkowie

- Na 100% egzamin odbędzie się. Co prawda w ostatnim momencie skompletowaliśmy komisje, posiłkując się nauczycielami z innych szkół, a uczniowie będą zdawać w mniejszej liczbie sal, ale wszystko zgodnie z procedurami. O godz. 9.00 zaczyna egzamin gimnazjalny - mówi dyrektor Zbigniew Szczerba. 

Gimnazjum nr 2 w Wyszkowie

- Egzamin odbędzie się. Między szkołami udało się zorganizować pomoc. Jedna osoba z moich pracowników zawiesiła strajk na czas egzaminów - mówi dyrektor Ewa Runo.

Gimnazjum nr 3 w Wyszkowie

- Robię wszystko, żeby egzamin odbył się i w naszej szkole odbędzie się - deklaruje dyrektor Alina Oleksiak. Jak większość dyrektorów, posiłkuje się nauczycielami z innych szkół.

Gimnazjum Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wyszkowie

- Egzamin gimnazjalny III klas w dniach 10-12 kwietnia odbędzie się zgodnie z procedurami. Pozostali uczniowie oddziałów gimnazjalnych zgodnie z wcześniejszym zarządzeniem mają dzień wolny od zajęć edukacyjnych. Każdego dnia odbywają się zajęcia opiekuńcze - poinformowała dyrektor SOS-W w Wyszkowie Edyta Jarosz. 

Publiczne Gimnazjum w Leszczydole-Nowinach

- Egzamin odbędzie się, jest wszystko w porządku - zapewnia dyrektor Krzysztof Ochmański. - Szczęśliwie nie miałem problemów, bo wystarczająca liczba osób u nas nie strajkuje (5 nauczycieli - red.), a jedna przerywa strajk na czas egzaminów. Jestem zabezpieczony nawet na wypadek gdyby ktoś zachorował. 

Publiczne Gimnazjum w Rybnie

Zgodnie z deklaracją szkoły, egzamin gimnazjalny zostanie przeprowadzony w zaplanowanym terminie. 

Publiczne Gimnazjum w Zabrodziu 

- Egzamin raczej się odbędzie, zobaczymy, czy uczniowie przyjadą - słyszymy w sekretariacie szkoły. Dyrektor Elżbieta Oleksiak zapewnia, że szkoła jest przygotowana do przeprowadzenia egzaminu gimnazjalnego.

- Zespoły nadzorujące mam powołane. Problemy były straszne, w mojej szkole wszyscy strajkują, ale katecheci, księża rozwiążą problem. Jedna osoba zawiesiła strajk na czas egzminu - mówi dyrektor Gimnazjum w Zabrodziu.

***

Dyrektorzy nie ukrywają, że były problemy ze skompletowaniem zespołów nadzorujących egzamin. Czuli na sobie ogromną presję i odpowiedzialność - przede wszystkim przed uczniami i rodzicami.

- W prawie oświatowym nie jest opisany stan, kiedy jest strajk. Egzamin po prostu musi się odbyć - z takim przekazem przyjechały do nas wczoraj (8 kwietnia) wizytatorki z Kuratorium Oświaty - mówi Alina Oleksiak, dyrektor SP nr 3.

Na pytanie dyrektorów, co w sytuacji, gdy nie uda się powołać pełnych składów komisji egzaminujących, wizytatorki odpowiedziały wprost "nie wiemy". Dyrektorzy musieli liczyć na siebie, wsparcie niestrajkujących, a w ostateczności mogli zgłosić problem z brakiem kadry na egzamin delegaturze KO, które oddelegowałoby prawdopodobnie własnych pracowników. O tym dyrektorzy dowiedzieli się 9 kwietnia, na dzień przed egzaminem. Zgodnie z rozporządzeniem ministra oświaty do komisji można też powołać inne osoby posiadające przygotowanie pedagogiczne. Dyrektorzy szkół z powiatu wyszkowskiego nie musieli uciekać się do tego zabiegu.

Trudniejsza sytuacja czeka ich przed egzaminem ósmoklasisty, który powinien rozpocząć się 15 kwietnia. 

- To już zupełnie inna bajka... Na razie o tym nie rozmawiam z nauczycielami - przyznaje Alina Oleksiak.

- Na tę chwilę jeszcze nie wiemy, czy egzamin ósmoklasisty odbędzie się. Akcja strajkowa w naszej szkole trwa. Podejmujemy decyzje na bieżąco - mówi Beata Rydzewska ze Starego Bosewa.

- Możemy mieć problem z komisją na egzamin z języka obcego, co już zgłosiłam do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej - mówi Elżbieta Piórkowska z ZSS w Brańszczyku.

Wszyscy dyrektorzy liczą jeszcze na porozumienie związków zawodowych z rządem.

REKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


egzamin gimnazjalnypowiat wyszkowskigimanzjumegzaminstrajkszkoła

Komentarze

rodzic
Osobiście sprawdzę czy wszyscy zostali przeszkoleni i posiadają potrzebne zaświadczenia żeby zasiadać w komisjach. Już pisane są listy do ministerstwa że w komisjach zasiadać będą niekompetentni ludzie. W razie jakiś uchybień egzamin zostanie unieważniony.
Mama
A ja jestem ciekawe ,co bedzie jak dzieci wrócą do szkoly.Nauczyciele będą pędzić z materialem i nie będą nadarzac bo jak takie zaległości nadrobić w szybkim tempie...A dzieci będą drugie tyle przynosić do domu...
Mama
Niech nie wymagają potem od dzieci że w szybkim tempie będzie nadrabiany program plus masa pracy domowej.
rodzic
Nadrabianie prac domowych? Pędzić z materiałem? Ludzie co wy piszecie?!! Sami się godzicie na taką edukację. Podstawy programowe są przeładowane, dzieci uczą się niepotrzebnych rzeczy. Nie składajcie na nauczycieli. Weźcie się za rządzących!!!!!
rafik
NIC DZIWNEGO ŻE RATUJĄ SKORO MAJĄ WYŻSZE WYNAGRODZENIA OD NAUCZYCIELI
Ojciec
Co Ci nauczyciele wyprawiają w głowie się nie mieści!!! Ludzie to jest elita która ma wychowywać nasze dzieci ??? W jaki sposób ja się pytam ? strajkując i od miesięcy nie przygotowywać dzieci do egzaminu tak żeby trzeba było je na korepetycje wysyłać albo tylko zadawać do domu wszystko !!! Ja się nie godzę z takim stanem i uważam że absolutnie ich za dużo w szkołach. Jeśli ktoś chce zarabiać więcej niech zmieni pracę !!!
Bartek
Nauczyciele ! ten zawód chyba od teraz będzie mi się bardzo słabo kojarzyć... Jak oni mają zdobywać szacunek, odstępując od swoich wychowanków w trakcie egzaminu? Ale już na święta przerywają sobie strajk :D dlaczego ????? :D
PIOTR
Na wsi to jeszcze jakoś bᶒdzie, rodzice przyniosą po prosiaku dla Nauczyciela i dostanie promocje do nastᶒpnej klasy ale jak bᶒdzie w mieście to już nie wiem. Kapitan zawsze opuszcza tonący statek jako ostatni w tym przypadku Nauczyciele sie nie popisali, Ale jest nadzieja nauczyciele obiecali że wrȯcą do szkoły na Wielkanoc.

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Obniżyć diety nie tak łatwo
Co to ? Pierwsze słyszę że w Zabrodziu coś obniżyli. Chyba podwyższyli i to jak tylko przyszli.
S
Pandemia nie przeszkadza w odbiorze odpadów
Jestm bardzo ciekawy gdzie jest prowadzona ta dezynfekcjia ? Chyba nie na tym pszoku w Wyszkowie ?
K
Skarga do CBA bez rozpatrzenia
Jak tak się zastanowić, to w Wyszkowie jest trochę jak w takim westernowym miasteczku na dzikim zachodzie. Wszystkim rządzi burmistrz i jego świta i nic nie można z tym zrobić????????????!!!!!!!! A Pani K. - no cóż każdy kto miał z tą panią do czynienia wie o czym pisze Krysia.
już nie wyszkowianka

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

30
Sobota
Maj 2020
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

REKLAMA

pl.jooble.org