REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Strajk! Puste klasy i komitety strajkowe w szkołach i przedszkolach

Nauka

8 kwietnia o godz. 8.00 oficjalnie rozpoczął się strajk w polskiej oświacie. W gminach Wyszków (poza Olszanką), Zabrodzie, Długosiodło protestują wszystkie szkoły i wybrane przedszkola. Pierwszego dnia strajku większość dzieci pozostała w domach. NIeliczne korzystają z oferty opiekuńczej szkół i przedszkoli. Nastroje w środowisku oświatowym są skrajne: od zapowiedzi strajku głodowego do zawieszenia protestu po dwóch, trzech dniach ze względów finansowych.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Po fiasku rozmów nauczycielskich związków zawodowych (warunki porozumienia zaakceptowała jedynie NSZZ Solidarność - red.) z rządem, w poniedziałek 8 kwietnia wybiła "godzina zero". W polskich szkołach i przedszkolach rozpoczął się strajk nauczycieli i pracowników administracji i obsługi. W szkołach zawiązały się komitety strajkowe, które przekazały dyrektorom oficjalne listy strajkujących. Co ciekawe, do strajku przystąpiła także część nauczycieli z NSZZ Solidarność. Niektórzy w dniu rozpczęcia strajku zrezygnowali z członkostwa w związku.

Lekcji w protestujących szkołach i zajęć w przedszkolach nie ma. Nieliczni, którzy nie protestują (w większości to katecheci, pracownicy administracji, wicedyrektorzy oraz oczywiście dyrektorzy, którzy strajkować nie mogą), zapewniają opiekę także nielicznym dzieciom, które rodzice przyprowadzili na zajęcia. W Przedszkolu nr 1 w Wyszkowie było troje dzieci, których rodzice nie mieli możliwości zorganizowania im opieki. Kilkoro rodziców przyprowadziło dzieci, bo zapomniało o zapowiadanym strajku, ale zabrali je z powrotem do domu.

- Dziś damy sobie radę, ale jutro już będzie problem, bo obydwoje z żoną pracujemy - mówi nam jeden z ojców. 

Do Przedszkola nr 4 nie przyszło żadne dziecko - informuje naczelnik wydziału edukacji w gminie Wyszków Sławomir Cieślak. Pozostałe wyszkowskie przedszkola (nr 2, 7 i 9) nie przystąpiły do strajku.

Szkoły także mogły dziś liczyć na wyrozumiałość rodziców. Do SP nr 1, SP nr 2 (która odwołała poniedziałkowe lekcje) nie przyszedł żaden uczeń. W SP nr 4 pojawiło się troje dzieci, w SP nr 5 - pięcioro, w Rybienku Leśnym - 13. Pojedynczy uczniowie przyszli do SP w Lucynowie, Rybnie, Leszczydołach. Wszystkie mają zapewnioną opiekę na czas odwołanych lekcji. Kilkunastu uczniów przyszło do I LO, część wróciła do domu, z innymi lekcje prowadziła dyrekcja. Na godz. 8.00 w szkole do strajku przystąpiło 100 proc. nauczycieli, którzy o tej godzinie rozpoczynają zwykle lekcje. W ZS nr 1 rano było 37 uczniów - mają zorganizowane zajęcia świetlicowe. Nie strajkuje dyrektor i jeden nauczyciel. Kilkoro, podobnie jak w innych placówkach, przebywa na zwolnieniach lekarskich. 

- We wszystkich szkołach i strajkujących przedszkolach jest realizowana funkcja opiekuńczo-wychowawcza. Wspieramy placówki w sensie prawnym i organizacyjnym, ale nie jesteśmy stroną w tym sporze - mówi Sławomir Cieślak, naczelnik wydziału edukacji w gminie Wyszków.

Na godz. 9.00 w Szkole Podstawowej nr 5 zwołana została przez Kuratorium Oświaty narada dyrektorów szkół i przedszkoli z gmin Wyszków i Zabrodzie. Dyrektorzy spotkali się z wizytatorkami oświaty. 

- Będzie możliwość wykorzystania tego spotkania do wymiany doświadczen i informacji przed zbliżającymi się egzaminami - mówiły dyrektorom wizytatorki. - na chwilę obecną sytuację mamy opanowaną. Rodzice stanęli na wysokości zadania - poinformowały.

Zbliżające się egzaminy to coś, co spędza sen z powiek nauczycielom, dyrektorom, uczniom i rodzicom. Zdaniem Sławomira Cieślaka, egzaminy w gminie Wyszków nie są jednak zagrożone.

- Według stanu na dziś nie ma zagrożenia, że się nie odbędą - mówi Tubie Wyszkowa.

Dyrektorzy największych wyszkowskich szkół potwierdzają: w SP nr 4 i SP nr 5 jest obsada wystarczająca do przeprowadzenia egzaminu gimnazjalnego, który powinien rozpocząć się już 10 kwietnia. Jeszcze kilka dni temu obawy były większe (czytaj TUTAJ)...

- Będziemy korzystać z pomocy nauczycieli z innych szkół - mówi Ewa Runo, dyrektor SP nr 4.

- Na godz. 8.00 nie strajkuje około 30 osób, choć część jeszcze nie rozpoczęła swoich godzin lekcyjnych i nie możemy na 100 proc. powiedzieć, co zrobią. Ale to i tak wystarczająca obsada do przeprowadzenia egzaminu - mówi Zbigniew Szczerba, dyrektor SP nr 5.

Nastroje w szkołach są bardzo różne.

- Jesteśmy zdetermininowani. Będę strajkować do upadłego, choćbym miała rozpocząć strajk głodowy - słyszymy w jednej z wyszkowskich podstawówek.

- Nie możemy odstąpić od strajku. Nie, bo co? I jeść chleb z masłem? - mówi inna z wyszkowskich nauczycielek.

- 500+, trzoda+, na wszystko jest. a my to co? - zastanawia się jej koleżanka.

Z drugiej strony słychać głosy nauczycieli, którzy strajkować chcą dwa, trzy dni, a dalej nie pozwala im na to sytuacja finansowa. Za dni strajku pracownicy oświaty nie otrzymają wynagrodzenia. 

- A my nie strajkujemy! Co to są za pedagodzy, żeby dzieci zostawić? Im nie o dzieci chodzi tylko o pieniądze. To wszystko Platforma... Chce wrócić do władzy, żeby dalej złodzieje rządzili - i takie głosy dało się słyszeć przed jedną z wyszkowskich szkół z ust woźnych. 

W całym powiecie wyszkowskim do strajku nie przystąpiło dwanaście placówek publicznych. W Wyszkowie to Przedszkole nr 2, Przedszkole nr 7 i Przedszkole nr 9 oraz SP Olszanka w gminie Wyszków. W gminie Brańszczyk nie strajkują Szkoła Podstawowa w Nowych Budach i Szkoła Podstawowa w Knurowcu. W gminie Rząśnik do protestu nie włączyli się pracownicy Szkoły Podstawowej w Bielinie i Dąbrowie oraz w Lubielu Starym. W gminie Somianka nie strajkuje Szkoła Podstawowa w Popowie Kościelnym i Szkoła Podstawowa w Woli Mystkowskiej. W gminach Zabrodzie strajkuje 100 proc. szkół. W gminie Długosiodło do strajku nie przystąpił Zespół Szkół. Nie strajkują też niepubliczne szkoły i przedszkola. Jak długo potrwa strajk? Do odwołania.

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


strajkZNPnauczycieleszkołaWyszkówgmina Wyszkówpowiat wyszkowski

Komentarze

Ania
Ta informacja jest niepełna. Nie przystąpiła też SP i przedszkole w ZDZ...
Masakra
Pracują po kilkanaście godzin w tygodniu, nie wierzę, że w domu odpracowują drugą część etatu. No i tyle wolnego, płatnego !!! Niech strajkują jak chcą, ale nie kosztem dzieci!!! Kiedy nadrobią program??
Tomaszu
Kiedy nadrobią program? Pewnie w wakacje trzeba będzie odpracować

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Środa
Sierpień 2019
Sierpień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Franciszka, Kazimiery, Ruty

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org