REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Kamieńczyk postawił na nowego sołtysa

Powiat

W wyborach sołeckich 7 kwietnia udział wzięło 198 mieszkańców Kamieńczyka. Znaczną przewagą głosów zwyciężył Adam Bodzan, który pokonał w głosowaniu dotychczasowego sołtysa. Marek Curuł odchodzi z funkcji po czterech kadencjach.

Galeria zdjęć


REKLAMA

W wyborach sołtysa na nową kadencję zgłoszono dwie kandydatury: dotychczasowego sołtysa - Marka Curuła oraz Adama Bodzana. W głosowaniu udział wzięło 198 mieszkańców. Przewagę głosów - 136 - otrzymał Adam Bodzan. Marek Curuł zebrał 61 głosów. Wybrano także radę sołecką: 111 głosów otrzymała Renata Zalewska, 97 - Zofia Jaszczuk a 69 głosów otrzymał Marek Kamiński. Zanim dokonano wyboru, dotychczasowy sołtys podsumował minioną kadencję 2015 - 2019.

- W naszej miejscowości podczas minionej kadencji wykonano dwie wiaty przystankowe po 4 tys zł, ulicę Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Mazowiecka. Zamontowano także i kupiono dwie maszyny do ćwiczeń - Orbitrek za 8.104 zł i Expander za 7.650 zł. Wykonano projekt chodnika na ulicy Armii Krajowej za 3.874 zł oraz wybudowano chodnik (pierwszy etap) za 23.599 zł. Dokończenie planowane jest w 2019 roku ze środków gminy Wyszków. Na prośbę mieszkańców wybudowano dwa piłkochwyty na rynku Tadeusz Kościuszki. Wykonano inwestycję budowy elektroenergetycznej linii ioświetlenia ulicznego na ulicy Piaski za kwotę 23.180 zł. W czerwcu na ulicy Mazowieckiej i Wierzbowej będą wykonywane dalsze dowieszenia lamp. Nastąpiła przebudowa drogi powiatowej w Kamieńczyku (chodziło o poszerzenie drogi) za kwotę 559.773 zł (I etap) i 749.615 zł (II etap), 208.958 zł (III etap). Wybudowano także dwa wodowskazy na rzece Liwiec i rzece Bug za kwotę 22 tys. 950 zł. Wybudowano drogę gminną IV etap ulicy Mazowieckiej, Ulica jest przygotowana do dalszej realizacji na dalszym odcinku. Wykonywany jest również z funduszu sołeckiego projekt i dokumentacja ulicy Mazowieckiej do rzeki Bug, 240 metrów, gotowa do realizacji w każdej chwili. Pozyskaliśmy w tym roku 20 tys. zł na remont Pomnika Powstańców z 1863 roku. Remont planowany jest na lipiec. Jest to dofinansowanie od wojewody mazowieckiego. Wydzielono plac pod plac zabaw i siłownię przy dawnej szkole. Ogrodzenie placu nastąpi w maju, projekt zabawek jest już gotowy, a projekt siłowni w opracowaniu. Co roku w pierwszą niedzielę sierpnia organizowany jest odpust i odbywa się Festiwal Miodu i Chleba. W tym roku pozyskaliśmy środki od marszałka województwa mazowieckiego w wysokości 20 tys zł. Co roku kosimy trzy-, czterokrotnie pobocza i równamy sześć, siedem razy 24 kilometry nieutwardzonych dróg. Pozyskiwaliśmy różne środki dla dobra naszej miejscowości, żeby nam się po prostu lepiej tu żyło - mówił Marek Curuł.

Złożył również podziękowania i gratulacje nowo wybranemu sołtysowi Adamowi Bodzanowi.

- Chciałbym podziękować wszystkim, którzy ze mną współpracowali. Jeżeli było coś nie tak z mojej strony wobec państwa, to bardzo przepraszam. Nie było moją wolą, żeby z kimś się chciał pokłócić czy komuś zaszkodzić. Gratuluję Adamowi wspaniałego wyniku. Życzę mu jak najlepszej pracy na rzecz Kamieńczyka. Życzę również pomyślności dla naszej miejscowości, bo to jest najważniejsze - mówił ustępujący sołtys.

Głos zabrał również obecny na zebraniu burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski.

- Serdecznie gratuluję panu sołtysowi i nowo wybranej radzie sołeckiej. Pierwszy raz wybraliście władze sołeckie na kadencję pięcioletnią. Mam nadzieję, że to będzie dobra współpraca dla dobra mieszkańców Kamieńczyka. Chciałem również podziękować Markowi Curułowi za wieloletnią współpracę. Był bardzo aktywnym sołtysem, uczestniczył we wszystkich sesjach Rady Miejskiej, uczestniczył w spotkaniach, które organizowaliśmy dla sołtysów - mówił.  

Mieszkańcy podczas zebrania poruszyli wiele tematów. Pytali m.in. o zwiększenie liczby kursów autobusów podmiejskich na odcinku Wyszków - Kamieńczyk. 

-  Chciałabym się dowiedzieć, jak widzimy na przyszłość kwestię naszego dojazdu do Wyszkowa. W zeszłym roku składaliśmy o to wniosek. Jesteśmy odcięci, jest gorzej jak fatalnie. My, starsi ludzie, widzimy to, to jest bardzo duży problem dla nas. Przypuszczalnie jak jedziemy 7.20, to na powrót musimy czekać aż do 16.20. To jest coś potwornego, w ogóle nie dbacie o Kamieńczyk, nie dbacie o starszych ludzi. Traktujecie nas jak śmieci, że wrzucić nas do kontenera i będzie spokój... Brakuje jeszcze chociaż jednego połączenia w okolicy popołudnia. Bardzo prosimy, zrozumcie nas - mówiła mieszkanka Kamieńczyka.

- Uważam, że zarzut, że nie dbamy o seniorów, jest dalece nieuprawniony, a nawet krzywdzący dla nas - odpierał zarzuty burmistrz. - Nasz samorząd prowadzi naprawdę bardzo bogatą politykę senioralną. Jako jeden z pierwszych samorządów powołaliśmy radę senioralną, jest teraz już druga kadencja tej rady, która załatwia konkretne problemy seniorów i sygnalizuje konkretne problemy do załatwienia. Ogranizujemy szereg możliwości spędzania wolnego czasu dla seniorów, szereg imprez dla seniorów i również państwa stowarzyszenie Akademia Wolnego Czasu jest wspierana przez samorząd miejski i ta współpraca jest naprawdę wzorcowa. Dopłacamy z budżetu 600 tys. zł rocznie do dojazdów i naprawdę w wielu miejscowości mieszkańcy wnioskują o komunikację podmiejską. Wiem, że u państwa jest potrzeba, kiedyś były autobusy PKS i zostały zlikwidowane. Linie były nierentowne. U państwa połączenie już jest, ale naprawdę jest wiele miejscowości, które go nie mają i teraz państwo wnioskują o kolejną linię, a niektórzy mówią, że połączenie gdzieś są, a my nadal nie mamy. Nie stać nas będzie na podwojenie tych wszystkich linii, czyli na dołożenie tam, gdzie ich nie ma i zrobienie dodatkowych tu, gdzie już są. Żeby stworzyć kolejną linię, musimy pół roku wcześniej zgłosić do marszałka. Państwa miejscowość i ta linia, zostały zgłoszone, więc możliwość taka od stycznia przyszłego roku będzie. Rozumiem państwa problem i postaramy się go rozwiązać. . Nie mogę obiecać, ale postaramy się, żeby był dodatkowy kurs. Niestety nie mogę powiedzieć, że na 100 procent. Sprawdzimy wszystkie kursy, kto, kiedy, gdzie jeżdzi, jakie są odległości, ile osób podróżuje i wtedy podejmiemy decyzję - odparł burmistrz.

Zapowiedział, że gmina w tym roku ogłosi przetarg na kolejne dwa lata obsługi kursów autobusowych. Burmistrz odniósł się do kwestii ceny biletów za przejazdy:

- Niestety nie mogę na ten moment zapewnić, żeby kosztował ten bilet 2,50 zł a dla seniorów powyżej 75. roku życia był darmowy. Musimy do tych kursów poprostu dopłacać. Chcemy utrzymać tę cenę 2,50 zł na kursy podmiejskie i 2 zł w Wyszkowie. Problem polega na tym, że gdy konstruujemu budżet, to wniosków mieszkańców jest pięć razy więcej jak naszych pieniędzy i staramy się wszystko dobrze przemyśleć zanim na coś wydamy - mówił.

Mieszkańcy pytali także o inwestycje w Kamieńczyku.

- Chciałbym zwrócić uwagę na potrzeby inwestycyjne. Taką pilną potrzebą inwestycyjną dla mieszkańców Kamieńczyka jest możliwośc budowania, inwestowania, chodzi mi o budynki mieszkalne. W tej chwili Kamieńczyk jest wyłączony z takich możliwości poza terenami, które już wcześniej zostały przeznaczone pod budowę. Jest skutecznie wyłączony z przekształcania tego terenu. Ceny nieruchomości w Kamieńczyku na dzień dzisiejszy osiągają 20 zł ceny wyjściowej i nie ma chętnych do nabycia. Taka jest cena działek z racji tej, że tereny są zalewowe. Do 2018 roku była jeszcze możliwość zabudowy na podstawie parametrów wysokościowych, niestety od 2018 roku na terenach zalewowych warunki zabudowy nie są wydane. Jak pan to widzi od strony samorządu, żeby przynajmniej na części Kamieńczyka można było budować. Co możecie zrobić w tej kwestii? - pytał jeden z mieszkańców.

- Mamy uzbrojone w miejscowościch np. w Gulczewie czy Ślubowie, w niektórych sytuacjach właśnie nie do zabudowy z tego powodu. To powoduje rozproszenie zabudowy, później konieczność utrzymania przez nas rozproszonej zabudowy, skomunikowania tego drogami. Kompetencje nie są po naszej stronie. Monitujemy tu rządzących, mnistra środowiska również. Ja widzę troszeczkę inną tendencję. Poprzednio władza bardzo restrykcyjnie do tematu podchodziła przy czym nieracjonalne jest budować się w korycie rzeki nad wodą. Ale jeżeli już zabudowa istnieje, zabudowa, w której by zostały nam pewne plomby do zabudowania, tak jak ma to miejsce w Kamieńczyku, to nie ma sensu wycinać prawnie tej zabudowy, bo ona i tak jest, więc jakby woda wystąpiła to i tak musimy ratować mieszkańców. Nie pozostaje nam nic innego jak monitowć i mówić, że to jest właściwa ścieżka, żeby doprowadzić do uzupełnienia tej zabudowy, która pozostała do uzupełnienia już w instniejącej, oczywiście nie otwierając nowych terenów zalewowych. Natomiast już te tereny, które są  zabudowane, uzbrojone to, żeby pozwolić właścicielom do końca zabudować czy też sprzedać i tylko takie zadanie nasze jest. Ten problem jest w skali kraju, to nie jest tylko Wyszków czy dolina rzeki Bug. To dotyczy bardzo wielu samorządów i myślę, że rządzący zdają sobie sprawę. Myślę, że jakieś rozsądne, kompromisowe rozwiązanie w tej sytuacji jest możliwe - mówił burmistrz.

REKLAMA

Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówKamieńczykwybory sołtysapowiat wyszkowski

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

13
Środa
Listopad 2019
Listopad
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Arkadii, Krystyna, Stanisławy

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org