REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Na terenie powiatu wyszkowskiego powstają zdjęcia do filmu o gen. "Motylu". Odwiedziliśmy plan filmowy

Powiat

W sobotę, 30 marca, w okolicy Wyszkowa rozpoczęły się zdjęcia do filmu o gen. Zbigniewie Ścibor-Rylskim ps. „Motyl”. Ekipa filmowa nagrywała między innymi w lasach nieopodal Sieczych i Porządzia, w samych Sieczychach oraz na terenie Nadleśnictwa Wyszków.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Ruszyły zdjęcia do fabularyzowanego filmu dokumentalnego opowiadającego o gen. Zbigniewie Ścibor-Rylskim ps. „Motyl”. Żołnierzu SGO „Polesie” walczącym pod rozkazami gen. Kleeberga, żołnierzu Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej walczącym w 27 Wołyńskiej Dywizji AK i w Powstaniu Warszawskim. Gen. Zbigniew Ścibor-Rylski był sekretarzem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari, prezesem Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich. We wniosku awansowym na stopień kapitana z dnia 18 sierpnia 1944 roku jego przełożony napisał: „Bierze udział w walce od pierwszego dnia. Wykazał duże zdolności dowódcze, dużą samodzielność i inicjatywę. Twardy w obronie, bystry i szybki w natarciu. Ma duży autorytet u podwładnych”.

Historia filmu oparta jest m.in. na autentycznej relacji ostatniego żyjącego żołnierza Batalionu „Czata 49”, podkomendnego „Motyla”, żołnierzy ze Zgrupowania „Radosław” i innych oddziałów powstańczych i wojskowych oraz Jego znajomych i przyjaciół. Zbigniew Ścibor-Rylski został odznaczony m.in. dwukrotnie Virtuti Militari, dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Honorowy Obywatel Warszawy.

Twórcami scenariusza są: Małgorzata Brama, będąca również reżyserem filmu, oraz Borys Jaźnicki i Marcin Strauchold. Autorem zdjęć jest Józefina Gocman. W rolę głównego bohatera wciela się Tomasz Włosok. Partnerują mu między innymi Ireneusz Czop, Jakub Zając, Michał Rolnicki, Barbara Wypych. Film powstaje na zlecenie Związku Powstańców Warszawskich, przy współfinansowaniu Miasta Stołecznego. Warszawy. Producentem filmu jest Fundacja Artystyczna ERINA B. a koproducentem Dom Spotkań z Historią.

Premiera filmu odbędzie się 3 sierpnia, w pierwszą rocznicę śmierci generała „Motyla”.

REKLAMA

Aleksandra Szulc

Udostępnij:


filmekipa filmowaplan filmowygen. MotylZbigniew Ścibor-RylskiTomasz WłosokSieczychypowiat wyszkowskiPorządzieNadleśnictwo Wyszków

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

17
Wtorek
Wrzesień 2019
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123456
imieniny:
Franciszka, Lamberty, Narcyza

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org