REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Naprawa samochodu firmowego a VAT

Kącik Prasowy

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT podatnik, który poniósł wydatki na naprawę samochodu firmowego, służącego mu do wykonywania czynności opodatkowanych może odliczyć VAT z faktury, którą otrzymał za usługę.

REKLAMA

Kto i kiedy może odliczyć VAT od wydatków związanych z eksploatacją lub naprawą samochodu?

Zgodnie z art. 86 a ust. 1 pkt 1 wspomnianej ustawy, w przypadku samochodu o masie nieprzekraczającej 3,5 tony, można odliczyć jedynie 50% podatku z faktury otrzymanej za naprawę. Warto przy tym wspomnieć również, że do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, które uprawniają podatnika do odliczenia 50% VAT naliczonego, zaliczamy także nabycie lub import paliw wykorzystywanych do napędu samochodu, koszty jego konserwacji oraz zakup innych towarów i usług wynikających z użytkowania samochodu. W niektórych sytuacjach podatnik  może odliczyć 100% VAT naliczonego, ale musi wówczas spełnić szereg warunków. Jednym z nich jest wykorzystywanie samochodu wyłącznie do celów prowadzonej działalności gospodarczej. Inaczej jest w przypadku samochodów o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony, dla których nie ma ograniczeń dotyczących odliczania podatku VAT naliczonego od wydatków związanych z ich eksploatacją, jeśli oczywiście służą do wykonania czynności opodatkowanych.

Czy można odliczyć VAT od faktury za naprawę, którą opłacił ubezpieczyciel?

Sytuacją, w której rodzą się wątpliwości co do tego, czy można dokonać odliczenia VAT naliczonego z faktury za naprawę samochodu, jest oplecenie jej w części lub całości przez firmę ubezpieczeniową. Przepisy ustawy o VAT nie ograniczają możliwości odliczenia VAT z faktury, która została opłacona przez ubezpieczyciela.  W takim przypadku należy postępować zgodnie z ogólnymi zasadami dotyczącymi odliczeń, czyli tak samo, jak wówczas, kiedy fakturę za daną usługę opłaciłby płatnik.

W jakim terminie należy dokonać odliczenia?

Odliczenia VAT-u od wydatków poniesionych na naprawę samochodu niezależnie od tego, czy przysługuje nam ono w wysokości 50%, czy 100% należy dokonać w okresie, w którym usługa naprawy została nabyta. Pamiętać należy jednak o tym, że odliczenia nie można dokonać wcześniej, niż podatnik otrzymał fakturę.

Odliczenie VAT a wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów

Kiedy podatnik wykonuje naprawę samochodu we własnym zakresie w kraju, ale wykorzystuje do tego części zakupione poza granicami Polski, w innym kraju członkowskim UE mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów. W związku z tym podatnik będący czynnym płatnikiem podatku VAT jest zobowiązany do wykazania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, a w konsekwencji należnego podatku VAT. Inaczej jest w sytuacji, kiedy zakupione części zostaną od razu zamontowane za granicą. Nie nastąpi wówczas wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru, ponieważ części wjadą do kraju jako element wyposażenia samochodu. Jeśli jednak zostaną zakupione w ramach kompleksowej usługi naprawy samochodu, możemy mówić o imporcie usługi. Wówczas podatnik zobowiązany jest do wykazania VAT należnego. Jeśli jednak pojazd, którego dotyczyła naprawa, służy podatnikowi do wykonywania czynności opodatkowanych, wówczas VAT należy wynikający z odwrotnego obciążenia z tytułu importu usługi, należy traktować jako VAT naliczony, podlegający odliczeniu.

Zastanawiasz się, jak prawidłowo ująć w kosztach naprawę swojego samochodu firmowego i inne koszty związane z jego eksploatacją? Pomoże Ci w tym biuro rachunkowe Efekta z Warszawy. Zdaj się na naszą rzetelną i terminową obsługę księgową i zyskaj więcej czasu na rozwijanie swojej działalności.

Art. promocyjny

REKLAMA

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Poniedziałek
Październik 2019
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Celiny, Hilarego, Janusza

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org