REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Frezowanie CNC - metoda obróbki, którą warto znać

Kącik Prasowy

CNC, czyli Computerized Numerical Control to rodzaj obróbki różnego typu materiałów, na przykład metali czy tworzyw sztucznych. Obróbka CNC przebiega z wykorzystaniem urządzeń sterowanych komputerowo, jest bardzo precyzyjna, a wszelkie prace przebiegają sprawnie. Jedną z metod tego typu obróbki jest frezowanie cnc.

REKLAMA

Czym jest frezowanie CNC

Frezowanie, mówiąc w dużym uproszczeniu, polega na oddzieleniu warstwy materiału przy zastosowaniu obracającego się narzędzia. Podczas frezowania cnc ruch obrotowy zawsze wykonywany jest przez narzędzie. Ruch posuwowy może być natomiast wykonywany przez narzędzie lub przedmiot obrabiany.

Podczas frezowania wykorzystywane są frezarki CNC oraz różnego typu ostrza. Cały proces umożliwia uzyskanie frezów, kanalików, rowków czy uzębień. W zależności od potrzeb, przeprowadzić można frezowanie aluminium, drewna, metalu czy tworzyw sztucznych.

Rodzaje frezowania CNC

Wyróżniamy między innymi frezowanie obwodowe — mówimy o nim, gdy frezowanie przebiega z wykorzystaniem ostrzy znajdujących się na powierzchni walcowej. Kolejnym rodzajem frezowania cnc jest frezowanie czołowe, w takiej sytuacji ostrze znajduje się na powierzchni czołowej.

To nie koniec, w zależności od kierunku ruchu posuwowego w stosunku do frezu, wyróżniamy frezowanie przeciwbieżne i współbieżne.

O frezowaniu przeciwbieżnym mówimy, gdy przedmiot wykonuje ruch przeciwny w stosunku do ruchu, który wykonuje narzędzie. Z frezowaniem współbieżnym mamy natomiast do czynienia, gdy kierunek obrabianego materiału jest taki sam, jak kierunek pracy narzędzia.

To nie koniec wyróżniamy również frezowanie 2D, 3D i 5D:

  • frezowanie 2D — to frezowanie w płaszczyźnie XY
  • frezowanie 3D – o frezowaniu 3D mówimy w przypadku płaszczyzn trójwymiarowych – XYZ
  • frezowanie 5D – obrabiarka wykonuje dodatkowy ruch wokół osi X i Y co skraca czas realizacji i sprawia, że jest ona jeszcze bardziej precyzyjna.

Zalety frezowania CNC

Frezowanie CNC ma wiele zalet:

  1. Za pomocą frezowania CNC można wykonać frezy, których wykonanie nie byłoby możliwe z wykorzystaniem tradycyjnej metod.
  2. Straty materiału są niewielkie, co znacznie obniża koszty obróbki.
  3. Prace przebiegają bardzo sprawnie.
  4. Bez problemu można wykonać powtarzalne kształty i detale.
  5. Dzięki frezowaniu można przeprowadzić obróbkę powierzchni kształtowych, płaszczyzn czy rowków.

Zastosowanie frezowania CNC

Frezowanie wykorzystywane jest w wielu branżach, zarówno w medycynie, jak również w motoryzacji, lotnictwie czy automatyce. Popularność frezowania CNC wciąż rośnie.

Na koniec

Usługę frezowania CNC świadczy wiele firm, jedną z nich jest Bearmet.pl, fachowcy mają na koncie wiele realizacji, a ich praca spełnia najwyższe standardy.

Art. promocyjny

REKLAMA

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Środa
Sierpień 2019
Sierpień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Franciszka, Kazimiery, Ruty

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org