REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

"Świat jest książką. Ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę...". Wycieczka uczniów ze "Skłodowskiej" na Podlasie

Turystyka

Wycieczki, dzięki którym można poznawać piękno kraju, to nieodłączny element edukacji  i wychowania u „Skłodowskiej”.  Każda organizowana wycieczka jest lekcją patrzenia, słuchania, myślenia, mówienia i przeżywania. Uczniowie trzech klas: I LOL, II LOS i II LOL  Zespołu Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej – Curie 20 lutego pod opieką nauczycieli: Bożeny Pikory, Kariny Gnatkowskiej, Marzanny Siemienowskiej i Zofii Wóltańskiej wyruszyli na Podlasie. 

Galeria zdjęć


REKLAMA

Pierwszym etapem podróży był Tykocin - jedno z najbardziej urokliwych małych miasteczek. Spacerując brukowanymi uliczkami słuchaliśmy  jego historii. Na rynku w kształcie trapezu zobaczyliśmy pomnik Stefana Czarnieckiego – drugi najstarszy po kolumnie Zygmunta pomnik świecki w Polsce oraz tykociński zamek, znajdujący się po drugiej stronie rzeki Narew. To w tym zamku w roku 1705   król August II Mocny ustanowił najważniejsze odznaczenie w kraju – Order Orła Białego. Zachwycił nas barokowy kościół pod wezwaniem św. Trójcy z charakterystyczną fasadą nazywaną fachowo parawanową. Poznaliśmy również historię tykocińskich Żydów, zamieszkujących dzielnicę Kaczorowo.

Po wyjeździe z Tykocina dotarliśmy do hotelu położonego w samym sercu Puszczy Knyszyńskiej -Bobrowa Dolina. Nie był to jednak koniec atrakcji. Po zakwaterowaniu się i krótkim odpoczynku odbyliśmy przejażdżkę wozami konnymi po malowniczej Puszczy Knyszyńskiej oraz piekliśmy kiełbaski na ognisku.  Drugi dzień wycieczki przyniósł wiele niezapomnianych przeżyć. Zachwycaliśmy się - pięknem stolicy Podlasia - Białymstokiem, największym miastem północno - wschodniej Polski. Dowiedzieliśmy się, że od wieków wspólnie żyli tu przedstawiciele różnych wyznań oraz narodowości - Białorusini, Ukraińcy, Litwini i Rosjanie, co ukształtowało specyficzny charakter miasta, przesiąknięty wielokulturowością. Zachwycaliśmy się perełką architektury i zarazem najcenniejszą budowlą  w mieście - pałacem Branickich i otaczającym go pięknym parkiem. Uzyskaliśmy również niezwykle cenne informacje dotyczące kierunków studiów na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku i rynku pracy po ukończeniu nauki. Ogromne wrażenie wywarł na nas gmach Opery i Filharmonii Podlaskiej - bardzo nowoczesny obiekt, wspaniale skomponowany z przyrodą. Zobaczyliśmy Bazylikę Archikatedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, wysłuchaliśmy modlitw w Cerkwi Św. Mikołaja. Przewodniczka ciekawie opowiadała o Ludwiku Zamenhofie- twórcy języka esperanto, nietypowym Ratuszu na rynku, pomniku Odzyskania Niepodległości - dziele wybitnego architekta 
20-lecia międzywojennego oraz o Teatrze Lalek. 

Tim Cahill powiedział, że „Jakość podróży mierzy się w liczbie poznanych przyjaciół, a nie przejechanych kilometrach”. Jesteśmy przekonane, że wycieczka zorganizowana przez panią Bożenę Pikora nie tylko poszerzyła wiadomości ale również zintegrowała młodzież o czym świadczą opinie uczniów.

- Moim zdaniem wycieczka była bardzo udana.

 - Mogliśmy także zintegrować się z uczniami z innych klas podczas ogniska, pobytu w hotelu i w trakcie podróży.

- Ciekawy program. Bardzo fajna była przejażdżka końmi. 

- Jedzenie było dobre, atmosfera fajna. Był to dobrze spędzony czas.

- Zwiedziliśmy Białystok i Tykocin. Dowiedziałam się dużo na temat innych religii- żydowskiej, prawosławnej oraz o studiach na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. 

- Nie mogę doczekać się kolejnej wycieczki.

- Jestem zadowolona, że pojechałam na tę wycieczkę. Oby więcej takich wyjazdów. 

 

                                                                                                                                                                                                  Opr. Karina Gnatkowska, Marzanna Siemienowska


 

REKLAMA

Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówwycieczkaZS nr 1 w WyszkowieSkłodowskaPodlasiezwiedzanie Podlasia

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Poniedziałek
Październik 2019
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Celiny, Hilarego, Janusza

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org