REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Lekcja recytacji i kultury żywego słowa w wyszkowskiej bibliotece

Nauka

Już po raz trzeci w Bibliotece Miejskiej w Wyszkowie zorganizowano warsztaty recytacji i kultury żywego słowa, przeznaczone dla nauczycieli i bibliotekarzy z powiatu wyszkowskiego. Udział w warsztatach wzięło ponad dwadzieścia osób.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Zasady recytacji zaprezentował Jerzy Łazewski - nauczyciel techniki i wyrazistości mowy w Akademii Teatralnej, aktor, reżyser, pedagog, współpracujący z Teatrem SGH w Warszawie. 

- Warto przypomnieć sobie, że recytacja jest sztuką, a sztuka wiąże się z różnymi ograniczeniami, różnymi trikami technicznymi, które warto poznać. Tak jak w dziedzinie malarstwa czy w poszczególnych konkurencjach sportowych, mamy określone zasady, tak warto też poznać zasady, które obowiązują w recytacji. Według mnie najważniejsze w recytacji jest - prawda wypowiedzi, której najczęściej brakuje. A z tą prawdą wiąże się też energia wypowiedzi, bo ktoś może mieć słabą dykcję, może mieć nawet zły repertuar, ale jeżeli widzę człowieka, który chce coś powiedzieć od siebie i ma w sobie tę energię, to i tak jest dużo lepszy od tego, który jest przygotowany poprawnie. Oczywiście jurorzy oceniający biorą pod uwagę wszystkie elementy: dobór repertuaru, czy tekst pasuje do danej osoby, recytatora, ale to pierwsze wrażenie, które się wiąże z tą warstwą energetyczną i że ma coś do powiedzenia i że jest prawdziwy, to jest bardzo ważny element. Recytacja wiąże się z takim wyobrażeniem, że jest to coś takiego "niemęskiego", coś co się z niczym poważnym nie kojarzy, a ja namawiałbym do tego, aby zgromadzić jak najwięcej osób "energetycznych". Są to osoby, które w ogóle nie myślą o tym, żeby recytować. W doborze repertuaru szukałbym niebanalnych tekstów, polecam sięgnąć po literaturę innych narodów, po tłumaczenia w języku polskim - mówił.

Uczestnicy zajęć poznawali tajniki mowy i emisji głosu. Zaprezentowane zostały im także ćwiczenia oddechowe i fonacyjne, wpływające na poprawną dykcję. Słuchacze zaznajamiali się również z zasadami doboru i opracowywania repertuaru. Prowadzący zaprezentował im wiele sposobów radzenia sobie z tremą i stresem, zademonstrował ćwiczenia rozluźniające. Poruszył także kwestię zachowania i wyglądu na scenie. Pedagodzy i bibliotekarze brali aktywny udział w warsztatach, prezentowali fragmenty poezji, mogli dowiedzieć się wiele cennych informacji na temat prawidłowej recytacji poezji, prozy. Warsztaty zorganizowane były we współpracy z Mazowieckim Instytutem Kultury.

REKLAMA

Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówBiblioteka Miejska w WyszkowiewarsztatyJerzy Łazewskirecytacjawarsztaty recytacji i kultury żywego słowapedagodzy

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

26
Wtorek
Marzec 2019
Marzec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
25262728
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Dory, Olgi, Teodora

REKLAMA

Pracuj.pl